Pardubická univerzita nabízí zájemcům studium v zahraničí

  8:10aktualizováno  8:10
Na začátku tohoto týdne vstoupila Univerzita Pardubice do druhé poloviny akademického roku, pro téměř osm tisíc vysokoškoláků začal letní semestr. V těchto dnech škola studentům nabízí dvě akce, které souvisí s jejich budoucí kariérou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po zkouškovém období se studenti Univerzity Pardubice vrací do poslucháren a laboratoří. Výuka v letním semestru začala studentům všech sedmi fakult.

Někteří z nich se budou kromě vlastního studia v průběhu semestru rozhodovat, zda využít nabídky univerzity a strávit jeden či dva semestry na zahraniční vysoké škole.

Aby měli rozhodování snazší a věděli, na kterou partnerskou univerzitu vycestovat a jak to v dané zemi chodí, mohou navštívit Veletrh studentských mobilit Erasmus + Day neboli informační dny, které se konají v době od 20. února do 27. února postupně na všech sedmi fakultách.

„Letos poprvé připravujeme informační dny zaměřené na studentské mobility vícedenní a přímo v prostorách jednotlivých fakult. Studenti tak budou moci vyslechnout zážitky a zkušenosti z výjezdů svých spolužáků, ale i z výjezdů akademických pracovníků na partnerské univerzity dané fakulty,“ přiblížila akci jedna z organizátorek Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

V tuto chvíli je stále otevřený portál na podání přihlášky na mezinárodní mobility realizované v programu Erasmus+ v následujícím akademickém roce, tedy 2018/2019. Uzávěrka je v polovině března, takže studenti mají ještě čas přemýšlet a vybírat nejvhodnější univerzitu.

Do konce března se uskuteční výběrové řízení, v němž zájemci musejí  prokázat především znalosti cizího jazyka a schopnost domluvit se.

Ke kladnému vyřízení žádosti jim rovněž pomůže dobrý prospěch za uplynulý akademický rok a body navíc mohou získat, jsou-li členy spolku ESN Pardubice, který se stará o přijíždějící zahraniční studenty.

Každým rokem takto vyjíždí na zkušenou do zahraničí více než 150 studentů Univerzity Pardubice.

Studentka: Pobyt za hranicemi mě posílil

Výměnný program Evropské unie Erasmus slaví letos 30 let od svého vzniku. První studenti z Univerzity Pardubice vycestovali za studiem do zahraničí již v roce 1997. Od té doby se jejich řady rok od roku rozšiřují.

Studenti, kteří možnosti vycestovat na jeden semestr do zahraničí využili, rozhodně nelitují. „Erasmus mě určitě změnil. A hodně. Jsem si více jistá sama sebou, nebojím se cest do zahraničí, nebojím se práce v zahraničí. Mé osobní hranice se posunuly asi tak o sto kilometrů dál, než bych vůbec doufala, že mohu dojít. Jsem odvážnější při hledání práce, při jednání s lidmi, využívám výzev,“ přiblížila klady studia v zahraničí například studentka Jana Fukasová, která loni úspěšně ukončila magisterské studium na Fakultě ekonomicko-správní.

Tento týden začíná i další akce zaměřená na budoucí kariéru studentů. Univerzita pro ně připravuje řadu kurzů, workshopů a tréninků zaměřených na kariérní průpravu.

Například od 21. února na zájemce a ty podnikavější studenty čeká kurz „Podnikni to! - už na výšce“, neboť jak potvrzují i průzkumy z poslední doby, až dvě pětiny studentů uvažují o vlastním podnikání.

„V našem kurzu si studenti připraví podnikatelský záměr, odzkouší si minimální produkt, vyzkouší si marketing. Po celou dobu svou činnost neustále validují, zvažují rizika. Důležitou součástí je i rozpočet,“ řekla Iva Svobodová, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Ohrožováním dítěte si žena partnera neudržela, soud jí dal pět let

Obžalovaná před soudem.

S pětiletým vězením odešla od krajského soudu čtyřiatřicetiletá žena z Pardubic, která použila několikaměsíční dítě...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

VIDEO: Výtržníci pomazali auto strážníků výkaly, natočila je kamera

Auto putovalo do myčky.

Nechutný pozdrav poslali na Silvestra dva výtržníci městským policistům v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Poslední den...

Najdete na iDNES.cz