Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

  8:03aktualizováno  8:03
Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek. Týkají se například stravování v menze i mimo ni nebo vybavení kolejí. Letos by na univerzitě mělo studovat přes sedm a půl tisíce lidí.

Pardubická univerzita nabízí studentům lepší zázemí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už v těchto dnech ožívá univerzitní kampus v Polabinách. Na koleje se stěhují studenti, probíhají seznamovací a informační schůzky.

Akademický rok totiž začíná už v pondělí, ve středu ovládne kampus jedna z letošních novinek. Je jí akce jménem Příliv, která startuje ve 13 hodin. V atriu výukového areálu u Lavičky Václava Havla se budou studenti moci na stáncích univerzitních útvarů seznámit s nejrůznějšími službami, které mají na univerzitě k dispozici, a získají řadu rad pro nadcházející akademický rok.

„Naplánován je poprvé i univerzitní blešák, na kterém si budou moci studenti nakoupit nezbytnosti ke studiu i studentskému životu,“ uvedla tisková mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová.

Během Erasmus pikniku se mohou seznámit se zahraničními, ale i českými studenty, kteří vyjeli do ciziny na Erasmus pobyt, a možnostmi zahraničních stáží.

Připravená je také celá řada kulturních i jiných akcí. Například na malé hudební scéně se vystřídá během středečního odpoledne několik kapel a hudebních uskupení. S katedrou tělovýchovy a sportu budou moci zájemci poznat prostředí při společném univerzitním běhu kampusem a přilehlým okolím.

„Nebo mohou využít komentované prohlídky areálu. Na akci byli pozvaní i studenti středních škol Pardubicka, kteří se navíc mohou zúčastnit na některých fakultách i vybraných přednášek a úvodních cvičení. Odpoledne zakončí od 18 hodin divadelní představení improvizační skupiny Paleťáci?,“ sdělila Valerie Wágnerová.

Studenti mají příjemnější vaření

Renovací prošla během léta například i největší posluchárna univerzity – Aula Arnošta z Pardubic. Novinky jsou připravené i na kolejích. Pro jejich obyvatele bude například příjemnější vaření.

„Na pavilonech KA, KB a KD jsou ve společných kuchyňkách nové čtyřplotýnkové indukční varné desky místo plotýnkových vařičů, nové jsou i kuchyňské desky. K základnímu vybavení všech pokojů na pavilonu KA patří nyní i lednice. Během října pak přibudou do všech apartmánů na pavilonu KC a do všech garsoniér na pavilonu KE mikrovlnné trouby,“ uvedla Valerie Wágnerová.

Mnoho změn je nachystáno také v menze a dalších stravovacích zařízeních univerzity. Hlavní jídelna menzy i bufet ve výukovém areálu u Lavičky Václava Havla mají nyní pastelové barvy.

„Vyřešili jsme také jeden z hlavních problémů infrastruktury menzy, který strávníci nepoznají, ale jenž ohrožoval plynulost provozu menzy. Kompletně jsme zrekonstruovali technologie přečerpávací stanice odpadních vod menzy,“ řekl ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec.

Co se týče nabídky a sortimentu jídel, pracovníci menzy absolvovali v létě školení na zdravou výživu, a tak se například vegetariáni mohou těšit na nová jídla, která budou postupně zařazována do jídelníčku.

Imatrikulace na Univerzitě Pardubice

Fakulta zdravotnických studií 5. října

Dopravní fakulta Jana Pernera 12. října

Fakulta restaurování v Litomyšli 17. října

Fakulta filozofická 25. října

Fakulta ekonomicko-správní 1. listopadu

Fakulta elektrotechniky a informatiky 9. listopadu

Fakulta chemicko-technologická 30. listopadu

„Na žádost strávníků je častěji na výběr i krůtí a hovězí maso, minutky se více střídají, u některých receptů se zvýšila gramáž masa, přidávají se více bylinky a v některých dnech je možnost výběru ze dvou příloh,“ řekla Valerie Wágnerová.

Menza také prodloužila výdejní dobu hlavních jídel během oběda, studenti mohou čerpat příspěvek od státu na dvě jídla denně, k dispozici je voda jako nápoj zdarma, za jídla se dá platit bezhotovostně a mnoho dalšího.

Levněji se studenti najedí nově i v bistru v areálu Fakulty chemickotechnologické, kde se mohou od října zaregistrovat, a získat tak hlavní jídlo za zvýhodněnou cenu -se státním příspěvkem, obdobně jako mají v menze.

Novinky připravila také univerzitní knihovna.

„Nejčastějším požadavkem studentů byla možnost zaplatit za služby platební kartou přímo u výpůjčního pultu. Našli jsme technické řešení pro tuto platební metodu, a studentům jsme tak mohli vyjít vstříc,“ řekla vedoucí Univerzitní knihovny Blanka Jankovská.

Celkem se letos doposud zapsalo na sedm fakult Univerzity Pardubice k bakalářskému, navazujícímu magisterskému a doktorskému studiu přes 7 500 vysokoškoláků. Počet zapsaných studentů ovšem není pro tento akademický rok konečný – zápisy stále probíhají.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Najdete na iDNES.cz