Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tvrz Bouda se dočká dělostřelecké otočné věže, vzniká jako model

  8:32
Pod rukama kovoobráběče Ondřeje Schejbala z Vysokého Mýta vzniká model největší a nejsložitější zbraně na obranu první republiky. Do roka se stane chloubou dělostřelecké tvrze Bouda u Králík.

Mnozí z návštěvníků tvrze Bouda to znají. Zůstanou v úžasu, když na konci hlavní galerie pod stejnojmenným vrchem spatří v hloubce 11 metrů velkou kruhovou šachtu s výhledem na nebe. Právě do ní měla být před více než 80 lety vsazena hlavní zbraň tvrze – otočná a výsuvná dělová věž.

„V roce 1938 byly ve Škodových závodech v Plzni před dokončením dva první exempláře tohoto velmi složitého zařízení. Věž měla mít hmotnost více než 440 tun, z čehož 120 tun tvořila pohyblivá část, 120 tun protizávaží a zbytek pevně zabudované díly a strojní části,“ napsal v publikaci o Boudě nedávno zesnulý historik a znalec králického opevnění Martin Ráboň. 

Málokdo si dnes umí představit, jak složitý zbraňový systém měl fungovat.
Kromě průvodců po tvrzi, kteří se opírají o plán sestavy věže, je dnes největším odborníkem na otočnou a výsuvnou věž srubu K-S22 Horymír Ondřej Schejbal z Vysokého Mýta. Jako jeden ze zapálených obdivovatelů Boudy pracuje na jejím modelu v měřítku 1:10.

„Rok se zabývám jenom otočnou věží a všechny ostatní zakázky odmítám,“ říká soukromý kovoobráběč nad rozpracovaným ocelovým modelem otočné věže, která bude po svém dokončení spolu se zmenšeninou srubu K-S 22 Horymír k vidění návštěvníkům.

Model v takovémto provedení bude podle boudařů na české poměry zcela mimořádný nejen svým detailním zpracováním. Složením materiálů a složitostí vlastní předlohy modelu je jeho stavba srovnatelná s výrobou věžních hodin. 

Zrod modelu nejdražšího a nejsložitějšího zbraňového systému na obranu první republiky není jednoduchý. Už jednou ho musel jeho stvořitel téměř celý přepracovat. 

Nové poznatky vedly k přepracování modelu

„Měli jsme plány z roku 1937, na základě kterých jsem se do modelu pustil. Letos na jaře se stal malý zázrak, protože někomu se podařilo v pozůstatcích škodováckého archivu najít stovky výkresů věže z posledních fází jejího vývoje. Od jara minulého roku ke mně doputovalo asi 650 výkresů. To, co jsem měl již hotové, bylo podle nových výkresů špatné. Na základě nových skutečností jsem musel část modelu včetně lafety hodit do špon,“ říká Ondřej Schejbal, jehož model nové informace pozdvihnou na kvalitativně lepší úroveň.

Původně mělo být otáčení věže čistě na elektřinu. V průběhu času však konstruktéři skutečné věže usoudili, že hydraulický systém bude lepší. „Nevíme kdy, nevíme proč a nevíme, kdo ho změnil, ale já musel hydrauliku zapracovat,“ dodal Schejbal.

Návštěvníci Boudy by se už na konci roku mohli dočkat plně pohyblivého modelu, jehož konstrukcí je veden řez tak, aby všechny pohyblivé části věže byly viditelné. 

„Chceme, aby nejdražší a nejsložitější zbraňový systém první republiky byl srozumitelný pro všechny návštěvníky tvrze. Expozice ve tvrzi Bouda se díky rozhodnutí vedení Pardubického kraje stane mimořádnou raritou, která názorně přiblíží vyspělost zbraňových systémů československého opevnění,“ uvedl v listopadu při slavnostním dokončení vchodového objektu Martin Ráboň.

Stavba modelu si vyžádá asi 2 500 hodin. Až bude věž kompletně hotová, její pohyb zajistí tři elektromotory a 27 ozubených kol a hřebenových tyčí. 

O velikosti modelu svědčí i vitrína, která bude vyrobena z oceli a bezpečnostního skla o rozměrech 2,5 x 1,5 x 2,1 metru. Zároveň bude kvůli podmínkám v tvrzi mít vlastní vysoušeč vzduchu a vyhřívání.

Do dnešní doby se ani jedna z původních dělostřeleckých věží, které měly být vybaveny dvojicí 10centimetrových houfnic vzor 38, uvnitř mohutného a prakticky nezničitelného pancéřového bojového stanoviště nedochovala. Jedna z věží byla dokončena a Němci dokonce i odzkoušena. Rozebraná kompletní zbraň dokonce přežila válku. Poté se dostala do ženijního skladu v Pardubicích, kde zůstala do roku 1964, než přišlo rozhodnutí, že celá věž bude roztavena v hutích.

Hlavní zbraň dělostřelecké tvrze Bouda

Dělostřelecká otočná věž měla být umístěna v objektu K-S 22 Horymír. Jde v...

Objekt K-S22 Horymír byl určen pro zabudování otočné a výsuvné dělové věže vyzbrojené dvojčetem houfnic vz. 38 s téměř 12kilometrovým dostřelem. Další výzbroj srubu představoval lehký kulomet vzor 26 v pancéřovém pěchotním zvonu. 

K-S22 Horymír je dnes jediným objektem s plně dochovanou otevřenou šachtou věže.

Náročná zimní betonáž objektu proběhla ve dnech 22. listopadu až 7. prosince 1937 a bylo na ni potřeba 2680 m³ betonu. Srub měl pojmout 50 členů osádky, která měla pracovat na směny. 

Munice se do bojového patra dopravovala výtahem, s podzemím byla věž propojena 99 schody. Prostory horního patra objektu sloužily k přípravě (laboraci a časování) střeliva a především jako pohotovostní muniční sklad, ve kterém bylo uloženo přibližně osm set granátů ráže 10 cm. Byl zde rovněž vstup do pancéřového zvonu. Ve spodním patře se nacházela filtrovna objektu, ubikace několika mužů hotovostní obsluhy, sociální zařízení, ubikace velitele a sklady. 

V součinnosti s tvrzemi Hůrka a Adam by mohlo do králického údolí padat až 150 dělostřeleckých granátů za minutu. Věž mohla zasáhnout prostor o celkové rozloze asi 448 km². Zbraň měla i speciální úkol, a to v případě potřeby odříznout komunikace od města Mittelwalde (dnes Miedzylesie v Polsku), kde by se patrně soustřeďovala nepřátelská armáda.

  • Nejčtenější

Světový pohár ve snowboardcrossu se ruší. Na Dolní Moravě není kde přespat

Světový pohár ve snowboardcrossu se v této sezoně na Dolní Moravě neuskuteční. V tiskové zprávě o tom informoval český svaz lyžařů, který akci naplánovanou na 23. až 25. ledna 2025 zrušil. Nenašel...

2. prosince 2024  19:05

Kolaps vlaků: hodiny bez vody i informací, lidé si objednávali pizzu

Nedělní poruchy na trakčním vedení v České Třebové doslova paralyzovaly železniční provoz na hlavním koridoru mezi Čechami a Moravou. Lidem chyběly hlavně informace. Podle mnohých nebyl ve vlacích...

2. prosince 2024  13:09,  aktualizováno  13:28

Jágr posunul rekord a Kladno vládlo. Šlágr pro Kometu, slaví lídr i Litvínov

Hokejová extraliga zakončila první polovinu základní části kompletním 26. kolem. Kladno i díky gólu Jaromíra Jágra rozdrtilo Mladou Boleslav 6:2, Litvínov zapsal hubenou výhru 1:0 nad Třincem. Lídr z...

8. prosince 2024  14:50,  aktualizováno  20:45

Kladnu nepomohl ani Jágr, Kometa bez gólu. Derby pro Boleslav, lídr vyhrál

Páteční program hokejové extraligy nabídl ve 25. kole výhru vedoucích Pardubic 5:3 nad mistrovským Třincem, České Budějovice udolaly Plzeň 1:0. Poslední Kladno i s Jaromírem Jágrem nestačilo na...

6. prosince 2024  16:50,  aktualizováno  21:44

Řidič osobáku u Holic nepřežil srážku s kamionem, policie hledá svědky

Čerstvá sněhová nadílka v pátek dopoledne komplikovala dopravu na silnicích v Pardubickém kraji. Špatně sjízdné byly zejména výše položené komunikace na Svitavsku, Hlinecku i Orlickoústecku. U Holic...

6. prosince 2024  13:24,  aktualizováno 

Senior jel kilometr po prázdné pneumatice, za autem se vznášela oblaka dýmu

S prázdnou pneumatikou po ráfku si to pardubickými ulicemi uháněl pětasedmdesátiletý senior, který se zřejmě natolik soustředil na jízdu, že ho zastavil až vycházející dým zpod auta. Hlídka strážníků...

9. prosince 2024  17:52

Změny v jízdním řádu: Cestu k Baltu zkrátí nový expres, ETCS si vynutí přestupy

Rychlého spojení s Polskem se díky novému Baltic expressu Českých drah dočkají cestující od změny jízdního řádu 15. prosince. Trasu z Pardubic do Vratislavi zvládne za méně než tři hodiny. Menší...

9. prosince 2024  13:01,  aktualizováno  14:25

Fotopast v Železných horách zachytila vlka, o jeho výskytu se jen spekulovalo

Metro.cz

Dvě století ho tam nikdo neviděl, až teď. Vlka v Chráněné krajinné oblasti Železné hory, o kterém doposud kolovaly jen nepotvrzené zprávy, se podařilo dvakrát zachytit díky fotopasti.

9. prosince 2024  12:22

Fotopast v Železných horách zachytila vlka, o jeho výskytu se jen spekulovalo

Dvě století ho tam nikdo neviděl, až teď. Vlka v Chráněné krajinné oblasti Železné hory, o kterém doposud kolovaly jen nepotvrzené zprávy, se podařilo dvakrát zachytit díky fotopasti.

9. prosince 2024  12:11

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...