Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

  16:15
Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší souvislá lesní plocha Pardubického kraje. O to cennější, že je na dosah Hradce Králové i Pardubic. Teď mají ale tyto „plíce východních Čech“ vážný problém. Usychají.
Fotogalerie3

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné hospodaření tvrdí, že pokud vlastníci a správci lesů nepodniknou rychlé kroky pro jejich záchranu, tak o ně můžeme přijít. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Řidiči jedoucí po silnici I/35 to vidí v přímém přenosu. Místo zelené hradby lemuje tah z Hradce Králové na Moravu pás, z něhož nahoře vykukují proschlé a rezavé borovice. Uvnitř lesy vypadají ještě hůř.

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné hospodaření tvrdí, že pokud vlastníci a správci lesů nepodniknou rychlé kroky pro jejich záchranu, tak o ně můžeme přijít.

„Některé lesy lze ještě zachránit, je nutné ale na nic nečekat. Je čtvrt hodiny po dvanácté,“ řekl.

Tento rozhovor se odehrál na mnoha místech tohoto lesa od Vysoké nad Labem až po Dobříkov. Tam všude je možné vidět bory, které už jen čekají na dřevorubce, ale i místa, která zůstávají vůči suchu díky rozumnému hospodaření - alespoň prozatím - imunní.

Asi nejhorší byl pohled na usychající borovice u Vysoké nad Labem, kde jsme svoji cestu začali.

Jako laik bych řekl, že většina borovic tu umírá, co se s tím dá dělat?
Teď už nic. Je pozdě na nějaké záchranné akce. Vykácí se celý porost včetně přežívajících smrků na holinu a založí se nový a odolnější porost. Je to opravdu šílený pohled. Celá oblast kolem Milířského kopce až po Kolibu je na tom hodně zle. Plošně se rozpadají. V ostatních lesích směrem na Choceň není snad porost, kde by nebyla suchá borovice. Ohrožené jsou stovky až tisíce hektarů. Možná víc.

Hned vedle vidím usychající les, ve kterém ale rostou i duby. Co bude s ním? Předpokládám, že duby zůstanou.
To je otázka, zda je tu nechají. Každý lesník vám řekne, že to nejsou kvalitní stromy. Už před lety se měli na tyto duby soustředit a postupně je uvolňovat a vychovávat. Vypěstovat z těch nejkvalitnějších jedinců cílové stromy - kostru porostu.

Přišlo před touto pohromou nějaké varování?
Mám pocit, že v této oblasti se považovalo za standardní, že se každý rok kácely stovky a tisíce kubíků borových souší. Bylo jasné, že takové porosty jsou oslabené a je třeba začít v nich hospodařit jinak. Upozorňovali na to profesoři na vysokých školách i vědečtí odborníci. Někteří lesníci jejich vědecké poznatky implementovali, jiní nikoliv.

Co se ale dá teď dělat? Myslel jsem, že borovice čerpající vodu z větší hloubky usychají kvůli poklesu hladiny spodní vody. To přece nemůžete ovlivnit?
I oslabené borové lesy lze zachránit. Problém většiny porostů od Hradce až po Choceň spočívá v tom, že je tu velký počet stromů na hektar. Porost je tak hustý, že stromy tu mají obrovskou kořenovou konkurenci, což má vliv na vodní bilanci a koloběh živin. Tudíž jeden krok je zřejmý - odstranit neperspektivní špatné borovice se stísněnou korunou, což těm zbylým dá prostor k životu. Snáze získají vodu, růst jejich koruny nebudou omezovat okolní stromy. Koruna je „motor“ stromu.

A dál?
Všimněte si, že pod borovicemi nyní rostou smrky a duby. Zatímco dub v zimě opadá a voda propadne až na zem, u smrkového porostu to tak není, sníh často dolů nepropadne, ale vypaří se. Obdobně to platí ve vegetačním období s dešťovými srážkami. Navíc pokud se už voda dostane dolů, tak skoro žádná nepronikne do spodních vrstev, kde by borovicím pomohla. Smrk má totiž povrchový kořenový systém a vodu vypije.

Tudíž doporučujete vykácet celé spodní patro lesa?
To je hodně zjednodušeně řečeno. Vždy záleží na konkrétním porostu. Před každým takovým zásahem je totiž nutné definovat kostru lesa. Pakliže se v něm nacházejí jedle, duby, buky, je nutné se nejprve na tyto stromy soustředit. Vedle toho musíme uvolnit nejkvalitnější borovice s pravidelně tvarovanou korunou tak, aby zůstalo na ploše dospělého porostu 200 až 250 borovic na hektar, a ne 400 a více jako dnes. Ovšem to si můžeme dovolit v oblastech, kde ještě borovice plošně neusychají. Kde už se jeví známky prosychání, je nutné razantní opatření. Plus zredukovat spodní patro tak, aby jakékoliv srážky propadly na zem. To je strašně důležité, protože se tím zajistí optimální mikroklima. Les lépe dýchá.

Stojíme teď v části lesa nad obcí Chvojenec, kde je les viditelně zelenější. Co tady dělali hospodáři jinak?
Jedná se o porost, kde soukromý vlastník lesa z kraje roku 2017 vytěžil nekvalitní a suché borovice. K tomu odstranil i spodní etáž. Před tím většina borovic vypadala podobně jako u Vysoké, úplně tragicky. Vlastník tím na poslední chvíli zachránil investice svých předků, protože ho dostatečně rozvolnil. Borovice regenerují velmi rychle. A to dokonce i v letech, které jsou chudé na srážky. Je to patrné na první pohled. Koruny jsou zelenější.

Jaká je nevýhoda tohoto postupu?
Nevím o žádné. Pouze pár let se po tomto zásahu může některý strom vyvrátit, protože jeho kořenový systém byl uzpůsoben na jiné stísněné prostředí. V průběhu času však ale budou porosty ještě odolnější, jelikož kořeny uvolněných stromů porost stabilizují. Jinak vidím jen pozitiva. Dokonce je tu více ptáků, motýlů a hmyzu, kteří tu mají více prostoru. Sojky tu vysévají duby. I zvěř má lepší potravní nabídku. Celkově se tímto lesní ekosystém stabilizuje. Nastartoval se tím celkový koloběh živin ekosystému. Les regeneruje a stává se odolnějším.

Teď jsme u Dobříkova na cestě, zleva je borovice plná života, napravo je stejně velký usychající strom obklopený smrky...
Zde jsem řadu let hospodařil a připravoval lesy na tyto dnešní extrémy počasí. Přípravu porostů jsem započal již v roce 2014, protože jsem věčně vyznačoval borové souše. Byla to ekonomická ztráta a bylo mi jasné, že porosty nejsou ve vitálním stavu. Tomu jsem chtěl zabránit. Se záchranou porostů se začalo včas. Koruny jsou zelené a husté. Je neskutečné, že porost po uvolnění zregeneroval i přesto, že od roku 2015 panují extrémní sucha. Tam, kde byl zásah silnější kvůli odstranění nepůvodní borovice vejmutovky, krásně odrůstá masivně zmlazená nová generace lesa. Roste zde borovice, jedle, dub a další dřeviny. Obnovu však výrazně ovlivňuje srnčí zvěř. Borovice na druhé straně cesty je ve stresu a usychá. Roste v lese, kde jsou pěstované borovice nahusto, tento strom si nevytvořil dostatečný kořenový systém. Strádá a brzy uschne.

Propagujete přírodě blízké lesnictví. Co všechno si pod tím mám představit?
Jedná se o určitý způsob hospodaření. O styl. Propaguje ho Spolek Pro Silva Bohemica, jenž je pobočkou evropského hnutí Pro Silva Europa. Sdružuje lesníky, jejichž cílem je les trvale tvořivý. V něm se často nekácí podle věku, jak určuje nějaká tabulka a vzorečky, ale podle zralosti stromů, které splnily požadovanou tloušťku a sociální úlohu v porostu. Výhradně se těží jen to, co v lese za rok přiroste. Díky tomu nevznikají velké paseky, nesázejí se nové stromy. Jen ty, které chybí. Většinou se jedná o jedle, buky, duby, javory a ovocné dřeviny. Kácí se jen jednotlivé stromy až skupiny stromů a v maximální míře se využívá přirozené obnovy lesa. Ukazuje se, že to je nejen šetrnější postup, ale dlouhodobě i ekonomicky výhodnější.

Oblast borových lesů ve východních Čechách

Oblast borových lesů ve východních Čechách

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nejčtenější

Start stavby největší hokejové arény světa se blíží, k Cihelně najelo obří rypadlo

Miliardář Petr Dědek a majitel Dynama Pardubice začíná pomalu připravovat parcelu pro stavbu největší hokejové haly světa. V noci na úterý dorazil na místo nadměrný náklad s pásovým rypadlem, které...

Byli jsme uvnitř bombardéru. Unikátní Avro Anson představí Aviatická pouť

Pokud počasí dovolí, bude to na severní polokouli první představení jediného letuschopného bombardéru Avro Anson původní verze Mk.I na světě. Již tuto sobotu 7. června má přiletět na Aviatickou pouť...

Hluk z hřiště nevadí. Majitel načerno postavené vily prohrál spor s městem

Pardubice nemusí omezit hluk ze hřiště v parku Na Špici, na který si stěžoval podnikatel Miloš Holeček, který tam žije. Krajský soud neshledal, že by hluk překračoval míru přiměřenou poměrům a zrušil...

Škola bez známek, úkolů a stresu. Učitelka z Pardubic boří zajetý systém vzdělávání

Na jedné pardubické základce si žáci sami volí, kde a jak se budou učit. Domácí úkoly neexistují a známky jakbysmet. Učitelka Martina Hezká totiž razí přístup, který boří zaběhlé představy o školní...

Kriminalisté prověřují násilnou smrt ženy na Pardubicku, zadrželi dva podezřelé

Kriminalisté prověřují násilnou smrt ženy nalezené na Chrudimsku. Zadrželi dva podezřelé muže, které nyní vyslýchají. „Další informace poskytneme, jakmile to bude možné,“ napsala policie na síti X.

Ani ghetto ani uprchlíci. Město opraví „Husovku“, vrací se k původnímu projektu

Pardubická radnice opraví dva bytové domy v Husově ulici naproti věznici. Chce v nich mít 88 bytů pro seniory i mladé lidi. Utratí za to více než 200 milionů korun.

13. června 2025  10:44

Pardubický hokej investuje do mládeže. Dědek chce z dětí udělat světové hvězdy

Pardubičtí hokejisté cílí především na nabitý extraligový kádr, který se má za pár let, pokud možno s co největším počtem medailí, přestěhovat do nové největší hokejové haly na světě, jejíž výstavba...

13. června 2025  10:28

Přehrada na Pastvinách má nový rychlouzávěr, původní po 86 letech dosloužil

Vodní dílo Pastviny, které je poslední kamennou přehradou postavenou v Československu, má za sebou neobvyklé manévry. Obří 120tunový jeřáb do útrob hráze usazoval pětadvacetitunový rychlouzávěr,...

12. června 2025  15:48

Na známou adresu. David Musil se po třech letech vrací z Pardubic do Třince

David Musil se po třech letech vrací z Pardubic do Třince. Dvaatřicetiletý účastník dvou hokejových světových šampionátů měl s Dynamem smlouvu ještě na nadcházející sezonu. Při minulém angažmá...

12. června 2025  13:15

Plzeň už ví, jak může vypadat dostavba kulturního domu Peklo. Podívejte se

Město Plzeň vybralo vítěze architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo. Porotu nejvíce zaujalo řešení od týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Nová...

12. června 2025  12:59

Fanoušci na festival nedojeli, z hořícího auta ještě stihli zachránit batohy

Nepříjemný zážitek spojený s cestou na hudební festival Rock for People mají po středě čtyři lidé ze Žiliny, kterým na obchvatu Svitav začal hořet osobní automobil. Plameny se šířily natolik rychle,...

12. června 2025  11:01

Klikni a počítej. Za čtyři hodiny u silnice si dobrovolníci vydělají až 820 korun

Na 6 600 úsecích české silniční a dálniční sítě se před pár týdny rozjelo sčítání dopravy. Desítky brigádníků bude možné až do podzimu vídávat také u cest v Pardubickém kraji. Do sčítání jsou...

12. června 2025  9:59

Uprostřed nemocnice vznikne nové odpočinkové místo, poslouží i k modlitbě

Po loňském otevření nového pavilonu Centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice se některá oddělení stěhují do prostornějších a praktičtějších míst. K dispozici je pro ně víc prostoru. I díky...

11. června 2025  16:01

Start stavby největší hokejové arény světa se blíží, k Cihelně najelo obří rypadlo

Miliardář Petr Dědek a majitel Dynama Pardubice začíná pomalu připravovat parcelu pro stavbu největší hokejové haly světa. V noci na úterý dorazil na místo nadměrný náklad s pásovým rypadlem, které...

11. června 2025  10:57

Boj s holuby i kapkami deště. Nový sál Smetanovy Litomyšle jinak nemá chybu

Nové zastřešení arkádového nádvoří litomyšlského renesančního zámku určené pro festival Smetanova Litomyšl, který začne tento víkend, při prvním zkušebním koncertě obstálo. Konstrukce už nezakrývá...

11. června 2025  9:34

Vůz odmrštil dívku na autobus, který dobíhala. Vážně zraněnou ji převážel vrtulník

Nešťastným se stalo přecházení silnice nezletilé dívce, která v pondělí ráno pospíchala na autobus v Janově u Litomyšle. Ve vysoké rychlosti do ní narazilo auto. Do autobusu tak už nastoupit...

10. června 2025  16:43

Novou Cihelnu doplní hned dva velké parky, změní se k nepoznání

Pardubická radnice plánuje na Cihelně budování nového městského parku o rozloze čtyř hektarů. Další zeleň by měla navázat na plánovanou multifunkční arénu Petra Dědka. Park propojí stávající a novou...

10. června 2025  10:59
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.