Zelení rapují na pardubické třídě. Jinak předvolební nuda a trapasy

  11:45aktualizováno  11:45
Klip, ve kterém předseda zelených Ondřej Liška v roli rapera odzpívá program strany, se natáčel v Pardubicích. Jednou z hvězd klipu se stal osmašedesátiletý Miroslav Rubeš, bývalý vedoucí inspektor inspekce životního prostředí. Za rapujícím Liškou svižně kráčí třídou Míru.

"Byla to rychlovka. Myslel jsem, že budu rozdávat lidem letáčky. Nevěděl jsem, že se bude něco natáčet. Byli rádi, že tam měli někoho staršího," řekl Rubeš.

Klip Barva hlasu má přesně tolik nadsázky, kolik je třeba, aby nesklouzl do trapnosti. "Tím hlasem můžeš změnit spoustu věcí, vypustit kuřata z Babišových klecí, konečně začít zapojovat Romy, stavět místo obchoďáků parky," rapuje Liška na třídě Míru.

"Koukal jsem na to divně, na čem jsem se to ocitl. Ale pak se mi líbilo, jak Liška zpíval, nebyla to žádná křeč," poznamenal Rubeš.

Během spotu se politik-raper objeví i na pardubickém nádraží, na Palackého ulici a samozřejmě i pod Zelenou bránou, neboť správná barva hlasu, jak Liška v refrénu neustále připomíná, je zelená.

Spot má úspěch i na YouTube. "Volit je nebudu, ale je to povedené. Palec nahoru," píše David Schwarz a není sám.

V klipu se objeví i jedno vypípané sprosté slovo. Dalo by se na to říct, že se zelení jen drží zvoleného žánru, nicméně to nepůsobí moc přirozeně.

Předčasné volby politiky překvapily. Kampaň je bídná

Termín předčasných voleb politické strany překvapil. Až tak, že volební kampaň v kraji až dosud nebyla nijak nápaditá, kandidáti jsou až na čestné výjimky nevýrazní, jindy hodně sledovaná televizní debata byla nudná.

Kandidáti ODS, kdysi tak pyšní na znak strany, ho schovávají. Na bilboardu s velkou postavou Simeona Karamazova naproti pardubické ČEZ Areně sice znak je, ovšem dosahuje velikosti přezky na pásku kandidáta ODS.

Sociální demokraté zase s překvapením zjišťují, že lidé naštvaní jsou, ale na mítinky hlavní opoziční strany je to nepřiláká.

"Bohužel naše kampaň moc nefunguje. Nějaké mítinky na náměstích už málokoho osloví. Téměř nikdo tam nechodí. Ještě když postavíme nafukovací hrad, tak se staví alespoň maminky s dětmi. Musíme víc chodit za lidmi přímo k jejich domům," uvedl lídr ČSSD Ladislav Effenberk.

Kromě pardubického klipu zelených tak jednotliví kandidáti na sebe upozornili spíše svými přešlapy.

Vyhrneme si rukávy. Aby bylo líp

Lídr ANO Martin Kolovratník zvládl televizní debatu s přehledem, jako bývalému šéfovi Českého rozhlasu Pardubice mu vystupování před kamerou nedělalo žádné potíže. Jiné to bylo, když se pokusil své myšlenky vyjádřit písemně.

Ve svém příspěvku na internetu vysvětluje, proč šel do politiky. Sáhl ale po dikci, která připomíná budovatelská padesátá léta minulého století.

Nechybějí dokonce ani vyhrnuté rukávy. "Protože i ředitel veřejnoprávní rozhlasové stanice ví, kdy odložit mikrofon a vyhrnout rukávy. ... dnes se v české politice něco láme, něco už se zlomilo a něco začíná růst. Ať to chvíli pozorují, natáčejí a komentují jiní. Martin Kolovratník půjde kypřit, zalévat a sázet. Aby bylo líp," uzavírá svůj článek Kolovratník.

Těžká váha Miroslav Váňa

Na první pohled by si někdo mohl myslet, že si z někdejšího poslance ČSSD Miroslava Váni některý protikandidát nepěkně vystřelil. Heslo "Těžká váha pardubické ČSSD je zpět" s portrétem Váni vypadá jako velmi nekorektní připomenutí faktu, že Váňa za jedenáct let v parlamentu výrazně přibral.

Nejde však o negativní kampaň, Váňa v novinách ČSSD voličům připomíná, že loni kvůli skandálním výrokům na tajně pořízené nahrávce musel odejít z křesla krajského předsedy. Respektive, že se do něj letos zase vrátil.

"Ukázalo se, že zveřejněné nahrávky byly na několika místech úmyslně sestříhané. Cílem bylo regionálního politika poškodit," píše se v novinách ČSSD. Pravdou je, že střihy v nahrávce podle odborníků jsou, ale nikoliv takové, aby měnily smysl vět.

"Hejtman musí bejt trochu utěsnanej do nějaký ažurity, dokud nebude chycenej tak, že ho někdo bude držet takhle za koule, za varlata..." řekl mimo jiné o budoucím šéfovi kraje.

"Říkali to všichni, my to ale myslíme doopravdy"

Krajský lídr Zemanovců Zdeněk Štengl si v Hospodářských novinách stěžoval, že média píší o jeho straně jen negativně a neptají se na nic pozitivního. Minulé úterý se to pokusil vylepšit.

Do Pardubického kraje přijel ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák, který kandiduje za SPOZ, podpořil dostavbu silnice R35, podíval se do Chrudimi i Vysokého Mýta. Zatímco tisková zpráva, kterou vydal o návštěvě ministra dopravy web Pardubického kraje, se o Štenglovi nezmiňovala, PR agentura poslala e-mailem do redakce MF DNES totožnou zprávu, kterou však rozšířila o dvě věty Zdeňka Štengla.

Daly by se vytesat do pomníku všech prázdných politických proklamací: "O tom, že R35 je priorita, mluvila už celá řada ministrů. Jsem přesvědčen, že ministr Žák je ale prvním, kdo svá slova myslí opravdu vážně."

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Pardubická taxislužba pro seniory se chytila, brzy zajede do nových míst

Pardubická penzistka Milada Pavlíková bude Senior taxi využívat k cestám za...

Senioři v Pardubicích budou moci i nadále využívat službu Senior taxi, která funguje už rok pod značkou Vi3. Dobře se...

VIDEO: Kamarádi ukradli auto z recyklačního dvora a jezdili po trati

Mladíci ukradli auto z recyklačního dvora, jeden s ním pak driftoval

Osmnáctiletý mladík se svými kamarády si ve Slatiňanech na Chrudimsku „vypůjčil“ auto na recyklačním dvoře a vyrazil do...

Najdete na iDNES.cz