Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opatovice odmítly oživení staré silnice, která měla obci ulevit

  9:52
Nový plán Pardubického kraje, který je ochoten vybudovat novou komunikaci, jež odvede dopravu z centra Opatovic nad Labem, ztroskotal hned na počátku. Radní Opatovic se totiž rozhodli, že o takové řešení nestojí.
Přes benzinovou pumpu vjíždí do Opatovic vozy od Vysoké. Je to pro řidiče...

Přes benzinovou pumpu vjíždí do Opatovic vozy od Vysoké. Je to pro řidiče zkratka při cestě na dálnici či do Pardubic. | foto: iDNES.cz

Po vybudování obchvatu Opatovic nad Labem před osmi lety prudce stouply počty vozů, které si přes centrum obce zkracují cestu z Hradce Králové k dálnici a obráceně. Podle měření obce denně tudy projede sedm tisíc aut. Situace je podle místních neúnosná, ve špičce se nedá bezpečně přejít silnice.

Relativně rychlé a levné řešení měl přinést plán na využití staré silnice z Pardubic do Hradce Králové, z níž zbyla za benzinovou pumpou slepá ulice.

Pardubický kraj letos v červenci po schůzce zainteresovaných v Opatovicích oznámil, že by využil záplavový most pod novou silnicí I/37 a vedl by pod ním 850 metrů dlouhou silnici podél areálu Siko s napojením na velkou patrovou křižovatku. 

„Osobně tuto variantu podporuji, protože jiné rychlé a finančně schůdné řešení, které by obci pomohlo zbavit se dopravy, de facto neexistuje,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš.

Od benzinové pumpy by auta nezamířila kolem obecního úřadu k velkému dálniční křižovatce, ale dorazily by k němu z druhé strany, kde by už obyvatele nezatěžovaly.

Silnice by nám zkřížila cyklostezku, říká obec

Jenže obec říká ne. „Pro nás je to nevhodné řešení. Posíláme na kraj zamítavé stanovisko,“ řekl starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout.

Podle něj by nová propojka oddělila od centra obce Klášterní ulici. Druhým argumentem proti je fakt, že silnice by křížila budoucí cyklostezku i cestu vedoucí z podchodu od obce. 

„Technicky je to tam neřešitelné. Mísí se to s našimi plány v tomto území. Chystáme tam záchytné parkoviště, aby si tu lidé mohli odstavit auto, půjčit si koloběžku, a teď tam přivedeme patnáct tisíc aut,“ řekl Kohout.

Jediné přijatelné řešení pro obec je zřízení nového napojení Moravského Předměstí v Hradci Králové na čtyřpruh do Pardubic a na dálnice D11 a D35, o němž se mluví už hodně dlouho.

Silnice by začínala na sjezdu z čtyřproudé silnice I/37 u Březhradu, po zcela novém mostě by překlenula Labe a okružní křižovatkou poblíž čistírny odpadních vod by se napojila na silnici do Vysoké nad Labem.

„Hradec by tím zajistil dopravní obslužnost možná pro 25 tisíc lidí. Chceme, aby se to rozhýbalo. Čekáme už osm let, a nic se neděje,“ řekl Kohout.

Ke stavbě je skutečně daleko. Samotná propojka dosud není ani v územním plánu Hradce Králové a ani Ředitelství silnic a dálnic s ní zatím nepočítá.

„Problémům v Opatovicích nad Labem rozumím, a proto jsme se snažili ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a obcí samotnou najít řešení, na které by se nemuselo čekat mnoho let. Napojení u Březhradu je samozřejmě optimální varianta, avšak nemáme jistotu realizace,“ uvedl Kortyš.

Pro Hradec Králové by bylo napojení Moravského Předměstí na takzvanou Hradubickou silnici důležité. Většina dopravy od Pardubic a z dálnice D11, která míří nejen do východní části města, ale i dál na Holice, nyní směřuje po městském okruhu přes přetížený most u fakultní nemocnice. Z loňského vyjádření investičního náměstka hradeckého primátora Jiřího Bláhy (ODS) vyplývá, že Hradec má jiné starosti. Nyní na dotaz nereagoval.

Opatovice hrozí, že pokud nebude existovat jasný plán na výstavbu nové spojky, cestu pro řidiče z Hradce přes Vysokou a Opatovice opět zablokují. Na křižovatku od Vysoké by totiž ve spolupráci se silničáři vrátily značku, která bude řidičům zakazovat zahnout doleva do Opatovic.

Ta tady v minulosti už byla, ale naštvaní řidiči ji ničili. „Máme to připravené a schválené. Zatím tam značku nedáme. Ale chceme, aby si někdo uvědomil, že je tu krizová situace a že je třeba ji řešit,“ zdůraznil Kohout.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

Schizofrenik za bílého dne zastřelil psychiatra, na trhu pak dav vraha lynčoval

19. června 2024

Premium Máloco tolik otřáslo celým Brnem jako 18. října 1935 vražda doktora Huberta Procházky. Přednosty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sezona Dynama skončila ztrátou 7 milionů, Dědek začne jednat o prodeji akcií

20. června 2024  17:32

Pardubické Dynamo má za sebou ekonomicky nejúspěšnější rok pod vládou většinového majitele Petra...

Vysoké Mýto po dostavbě D35 čeká vysvobození, dopravní kolapsy zná i premiér

19. června 2024  17:48,  aktualizováno  20.6 10:54

Probíhající stavbu dálničního obchvatu Vysokého Mýta si v rámci výjezdního zasedání vlády na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Starostové vyhlížejí autostrádu na Brno, podle ŘSD stavbě pomůže liniový zákon

19. června 2024  9:27

Zatímco Vysoké Mýto a Litomyšl se do dvou až tří let patrně dočkají dálnice, auta od Svitav na Brno...

Ležáky zůstaly v pozadí, připomínejme si je, řekl Pavel na pietě

23. června 2024  13:33

Za účasti prezidenta Petra Pavla si veřejnost připomněla 82 let od vypálení osady Ležáky na...

Spadlo ti to, Máchale. Divadlo uvede na Kuňce pohádku S čerty nejsou žerty

22. června 2024  11:55

Čtyřicet let po filmovém uvedení pohádky S čerty nejsou žerty se do tohoto vánočního evergreenu...

Kulinářský festival, nebo dostihy? Lidé na pardubickém závodišti zažijí obojí

21. června 2024  17:38

Experiment, který by se mohl stát tradicí, otestují v sobotu na pardubickém závodišti pořadatelé...

„Je to složité i na kole.“ Po těžbě vyspravili vozíčkářskou trasu velkými kameny

21. června 2024  13:55

Po vozíčkářské trase vyznačené Klubem českých turistů v lesích u Svitav teď už jen sotva projede...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - JUNIOR (33-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...