Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Očkování v Pardubickém kraji se rozjelo, centra nabízejí různé vakcíny

  8:27
Teoreticky si zájemci o očkování nemohou vybírat, kterou vakcínu z trojlístku Pfizer, AstraZeneca a Moderna proti covidu-19 chtějí dostat. V Pardubickém kraji ale mohou mezi nimi volit docela jednoduše. Tím, kam se k očkování při registraci přihlásí.

V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví začalo fungovat další očkovací centrum. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví v pondělí otevřeli nové očkovací centrum. Ředitelka Jana Tomšů zájemce skoro láká, aby se zaregistrovali a přišli.

„Očkujeme Modernou, což je podle mne velmi dobrá vakcína. Máme ji odzkoušenu na zaměstnancích i pacientech, od ledna je u nás nemocnost téměř nulová. Takže se lidé nemusí ničeho obávat,“ řekla ředitelka, která věří, že léčebna bude nabízet krátké čekací doby.

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že lidé nemají nárok si vybrat vakcínu.

„Zatím tato možnost není a ani se nepředpokládá, dodávky očkovacích látek jsou do České republiky omezené. Do budoucna tato možnost může připadat v úvahu, až bude očkovacích látek dostatek,“ uvádí web ministerstva zdravotnictví.

V Pardubickém kraji ale nyní je možné si vybrat vakcínu docela jednoduše. Očkovací centra v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí totiž očkují pouze vakcínou společnosti Pfizer.

Praktičtí lékaři zatím očkují velmi málo, ale když už, tak pouze vakcínou AstraZeneca.

A nakonec tři v pondělí nově otevřená očkovací centra v Rybitví, Brandýse nad Orlicí a Jevíčku mají k dispozici pouze vakcínu Moderna. A stejné to bude v případě Hamzovy léčebny v Luži, kde se nové očkovací centrum poprvé otevře ve středu.

„Nebudeme toto rozdělení měnit. Pro nás je důležité, aby se v jednom očkovacím místě používal jenom jeden typ dávky. Je to i kvůli distribuci, abychom předcházeli administrativním problémům,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN). Dodala, že v budoucnu s přibývajícími typy vakcín budou mít lidé výběr ještě větší. 

„Až se budou rozšiřovat očkovací místa, tak se budou opět vybírat tak, aby se v nich očkovalo pouze jedním typem vakcíny,“ řekla.

Centra očkují víc, ale tempo je pomalé

I když se očkování konečně rozjelo i v nových centrech, kvůli nedostatku vakcín je tempo stále docela pomalé. Minulý týden bylo v Pardubickém kraji použito deset a půl tisíce dávek, což vzhledem k více než půl milionu obyvatel není zrovna ohromující bilance. 

Ani výhled na další týdny neslibuje razantní zlom. Firma Pfizer, hlavní tahoun v očkování v České republice, slíbila, že dodá do Pardubického kraje každý týden čtyři plata vakcín, což představuje 4 680 dávek. Teprve až od 12. dubna má nastat zlepšení a do kraje bude proudit čtrnáct tisíc dávek této vakcíny týdně.

Zatím slíbené dodávky od zbývajících dvou výrobců jsou skromné. Dva tisíce dávek Moderny si rozdělila mezi sebou čtyři nová očkovací centra. Příští týden mají obdržet dalších 4 200 dávek. Nejspíše. Co bude pak, se neví. Ještě horší je to v případě vakcíny AstraZeneca. 

Očkování v Pardubickém kraji

Očkovací centra nabízejí tři druhy vakcín. Zatímco v České republice bylo ke včerejšímu ránu proočkováno 1 081 907 dávek, v Pardubickém kraji to bylo 42 488 dávek. Očkovací centra fungují v Pardubicích, ve Svitavách, Ústí nad Orlicí, Chrudimi a v Litomyšli, kde se očkuje vakcínou od společnosti Pfizer. Dále je centrum na Seči (Astra Zeneca) a včera se otevřela další centra ve zdravotnických zařízeních v Brandýse nad Orlicí, Jevíčku, v Rybitví. Od zítřka začne fungovat centrum ve státní Hamzově léčebně v Luži. Tam všude se bude využívat vakcína Moderna.

„Nemáme aktuální rozdělovník na AstraZenecu a zatím nevíme, kolik nám bude z centrální dodávky přiděleno. Pardubický kraj veškeré dodávky AstraZenecy rozděluje a do budoucna bude rozdělovat všechny praktikům,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Minulý týden dorazilo této vakcíny málo. „Na 1 700 přidělených dávek AstraZenecy byl ve spolupráci s krajskou koordinátorkou praktických lékařů Kateřinou Nechvátalovou vytvořen rozdělovník pro 17 praktických lékařů, kterým vakcínu rozveze centrálně vysoutěžená společnost Alliance Healthcare v tomto týdnu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Právě proto, že si kraj nemůže být jistý tím, jak budou dodávky jednotlivých typů vakcín v příštích týdnech vypadat, otevřel očkovací centra v doléčovacích zařízeních. 

„Personál máme náš, nikoho jsme nezaměstnali navíc, uvidíme, jak to bude náročné,“ řekla ředitelka LDN Rybitví Jana Tomšů.

„Kolik vakcíny Moderny přijde, nevíme. Proto jsme očkovací centra otevřeli v našich organizacích, které primárně neslouží jen k očkování. Může se totiž stát, že někdy vakcíny nepřijdou, ti lidé by si v takovém případě jen přešli na své pracoviště,“ uvedla Matoušková.

  • Nejčtenější

Stavbu obchvatu blokuje bývalá hvězda extraligy. Ať jednají podle zákonů, říká

14. června 2024

Premium Bývalý pardubický hokejista Stanislav Procházka se pustil do boje s Ředitelstvím silnic a dálnic....

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

Schizofrenik za bílého dne zastřelil psychiatra, na trhu pak dav vraha lynčoval

19. června 2024

Premium Máloco tolik otřáslo celým Brnem jako 18. října 1935 vražda doktora Huberta Procházky. Přednosty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

Kulinářský festival, nebo dostihy? Lidé na pardubickém závodišti zažijí obojí

21. června 2024  17:38

Experiment, který by se mohl stát tradicí, otestují v sobotu na pardubickém závodišti pořadatelé...

„Je to složité i na kole.“ Po těžbě vyspravili vozíčkářskou trasu velkými kameny

21. června 2024  13:55

Po vozíčkářské trase vyznačené Klubem českých turistů v lesích u Svitav teď už jen sotva projede...

V kontejneru je pes, volala žena policistům. Podivné zvuky vydávala větev

21. června 2024  8:49

Na pomoc psovi, který uvízl v kontejneru na použitý textil, vyjížděli ve středu večer pardubičtí...

Sezona Dynama skončila ztrátou 7 milionů, Dědek začne jednat o prodeji akcií

20. června 2024  17:32

Pardubické Dynamo má za sebou ekonomicky nejúspěšnější rok pod vládou většinového majitele Petra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...