Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Očkování v Pardubickém kraji se rozjelo, centra nabízejí různé vakcíny

  8:27
Teoreticky si zájemci o očkování nemohou vybírat, kterou vakcínu z trojlístku Pfizer, AstraZeneca a Moderna proti covidu-19 chtějí dostat. V Pardubickém kraji ale mohou mezi nimi volit docela jednoduše. Tím, kam se k očkování při registraci přihlásí.

V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví začalo fungovat další očkovací centrum. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví v pondělí otevřeli nové očkovací centrum. Ředitelka Jana Tomšů zájemce skoro láká, aby se zaregistrovali a přišli.

„Očkujeme Modernou, což je podle mne velmi dobrá vakcína. Máme ji odzkoušenu na zaměstnancích i pacientech, od ledna je u nás nemocnost téměř nulová. Takže se lidé nemusí ničeho obávat,“ řekla ředitelka, která věří, že léčebna bude nabízet krátké čekací doby.

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že lidé nemají nárok si vybrat vakcínu.

„Zatím tato možnost není a ani se nepředpokládá, dodávky očkovacích látek jsou do České republiky omezené. Do budoucna tato možnost může připadat v úvahu, až bude očkovacích látek dostatek,“ uvádí web ministerstva zdravotnictví.

V Pardubickém kraji ale nyní je možné si vybrat vakcínu docela jednoduše. Očkovací centra v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí totiž očkují pouze vakcínou společnosti Pfizer.

Praktičtí lékaři zatím očkují velmi málo, ale když už, tak pouze vakcínou AstraZeneca.

A nakonec tři v pondělí nově otevřená očkovací centra v Rybitví, Brandýse nad Orlicí a Jevíčku mají k dispozici pouze vakcínu Moderna. A stejné to bude v případě Hamzovy léčebny v Luži, kde se nové očkovací centrum poprvé otevře ve středu.

„Nebudeme toto rozdělení měnit. Pro nás je důležité, aby se v jednom očkovacím místě používal jenom jeden typ dávky. Je to i kvůli distribuci, abychom předcházeli administrativním problémům,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN). Dodala, že v budoucnu s přibývajícími typy vakcín budou mít lidé výběr ještě větší. 

„Až se budou rozšiřovat očkovací místa, tak se budou opět vybírat tak, aby se v nich očkovalo pouze jedním typem vakcíny,“ řekla.

Centra očkují víc, ale tempo je pomalé

I když se očkování konečně rozjelo i v nových centrech, kvůli nedostatku vakcín je tempo stále docela pomalé. Minulý týden bylo v Pardubickém kraji použito deset a půl tisíce dávek, což vzhledem k více než půl milionu obyvatel není zrovna ohromující bilance. 

Ani výhled na další týdny neslibuje razantní zlom. Firma Pfizer, hlavní tahoun v očkování v České republice, slíbila, že dodá do Pardubického kraje každý týden čtyři plata vakcín, což představuje 4 680 dávek. Teprve až od 12. dubna má nastat zlepšení a do kraje bude proudit čtrnáct tisíc dávek této vakcíny týdně.

Zatím slíbené dodávky od zbývajících dvou výrobců jsou skromné. Dva tisíce dávek Moderny si rozdělila mezi sebou čtyři nová očkovací centra. Příští týden mají obdržet dalších 4 200 dávek. Nejspíše. Co bude pak, se neví. Ještě horší je to v případě vakcíny AstraZeneca. 

Očkování v Pardubickém kraji

Očkovací centra nabízejí tři druhy vakcín. Zatímco v České republice bylo ke včerejšímu ránu proočkováno 1 081 907 dávek, v Pardubickém kraji to bylo 42 488 dávek. Očkovací centra fungují v Pardubicích, ve Svitavách, Ústí nad Orlicí, Chrudimi a v Litomyšli, kde se očkuje vakcínou od společnosti Pfizer. Dále je centrum na Seči (Astra Zeneca) a včera se otevřela další centra ve zdravotnických zařízeních v Brandýse nad Orlicí, Jevíčku, v Rybitví. Od zítřka začne fungovat centrum ve státní Hamzově léčebně v Luži. Tam všude se bude využívat vakcína Moderna.

„Nemáme aktuální rozdělovník na AstraZenecu a zatím nevíme, kolik nám bude z centrální dodávky přiděleno. Pardubický kraj veškeré dodávky AstraZenecy rozděluje a do budoucna bude rozdělovat všechny praktikům,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Minulý týden dorazilo této vakcíny málo. „Na 1 700 přidělených dávek AstraZenecy byl ve spolupráci s krajskou koordinátorkou praktických lékařů Kateřinou Nechvátalovou vytvořen rozdělovník pro 17 praktických lékařů, kterým vakcínu rozveze centrálně vysoutěžená společnost Alliance Healthcare v tomto týdnu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Právě proto, že si kraj nemůže být jistý tím, jak budou dodávky jednotlivých typů vakcín v příštích týdnech vypadat, otevřel očkovací centra v doléčovacích zařízeních. 

„Personál máme náš, nikoho jsme nezaměstnali navíc, uvidíme, jak to bude náročné,“ řekla ředitelka LDN Rybitví Jana Tomšů.

„Kolik vakcíny Moderny přijde, nevíme. Proto jsme očkovací centra otevřeli v našich organizacích, které primárně neslouží jen k očkování. Může se totiž stát, že někdy vakcíny nepřijdou, ti lidé by si v takovém případě jen přešli na své pracoviště,“ uvedla Matoušková.

  • Nejčtenější

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ustoupily, ale Červenka s „10“ hrát nebude. Respektuji tradici, vzkázal

Když po oznámení příchodu Romana Červenky zaznělo, že by mohl hrát s desítkou, leckoho to zaskočilo. Vždyť Pardubice tradiční číslo vyřadily na počest Jiřího Šejby a Josefa Palečka. Ač klubové...

18. července 2024  13:24

Most na vytíženém tahu na Moravu je ve špatném stavu, čeká se na dostavbu D35

Přes 30 let stará estakáda, která je součástí obchvatu Moravské Třebové, vykazuje dle expertního posouzení vady. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) však bezpečnost provozu na mostě ohrožena...

18. července 2024  7:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Na D11 „tankodromem“. Kraj nestíhá opravy, peníze někdy nerozděluje správně

Část krajských silnic je v hrozném stavu. Politici tvrdí, že opravy nestíhají, není na ně dost peněz a kapacit. Případ zničené cesty III/32728 z Přelouče k dálnici D11 však ukazuje, že způsob výběru...

21. července 2024  8:36

Do Sportovního parku se vrací olympiáda, nabídne přenosy z Paříže

Ve Sportovním parku Pardubice se na začátku srpna představí 60 klubů z krajského města a okolí. Letošní ročník navíc nabídne také přenosy z letní olympiády v Paříži přímo v parku Na Špici.

20. července 2024  9:33

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...