Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Superrychlých nabíječek kolem hlavních tahů přibývá, na sídlištích chybějí

  11:01
Kolem hlavních tahů a obchodních center v Pardubickém kraji přibylo za poslední čtyři roky více než šedesát dobíjecích stanic. Velká sídliště jsou však zatím na okraji zájmu.
Velký nabíjecí hub společnosti ČEZ se brzy otevře u hlavního silničního tahu...

Velký nabíjecí hub společnosti ČEZ se brzy otevře u hlavního silničního tahu I/35 ve Svitavách-Lačnově. Dobíjet elektroauta zde půjde výkonem až 180 kW. | foto: Radek Latislav

Každý den vpodvečer je to stejné. Řidiči aut, kteří dlouze krouží kolem vysokých paneláků v pardubických Polabinách, marně hledají místo na zaparkování. Na sklonku loňského roku vedení druhého městského obvodu proto představilo studii nového parkovacího domu Polabiny. Tristní dopravní situaci má na největším pardubickém sídlišti odlehčit u osmnáctipatrového věžáku v Bělehradské ulici, u něhož by mělo přibýt 70 parkovacích míst.

Překvapivé na tom je, že zatím žádná z variant studie v domě nepočítá s dobíjecími místy pro elektromobily.

„V tuto chvíli s žádnou nabíjecí stanicí nepočítáme. Ale je pravda, že jsme to neřešili ani jinde. Až se pustíme do projektové dokumentace, možná se dopracujeme k tomu, že tady bychom něco vybudovat asi měli,“ řekl starosta Polabin Radek Hejný.

Přístup radnic v otázce dobíjecí infrastruktury je všude stejný. Městům to však nelze vyčítat. Česká republika je v podílu elektromobilů za loňský rok až na 25. místě ve srovnání s ostatními zeměmi EU, předběhli jsme pouze Slovensko a Chorvatsko. Po silnicích Pardubického kraje jezdilo na konci letošního března 1 034 aut do zásuvky. Jen pro srovnání, před čtyřmi lety to touto dobou byly necelé tři stovky čistě elektrických aut.

Do budování dobíjecích stanic se pustily hlavně velké energetické společnosti, které se zaměřují na frekventované silniční tahy, kde je koncentrace elektroaut logicky největší.

Přibývají rychlým tempem

V kraji bylo podle databáze Centra dopravního výzkumu na sklonku loňského roku 83 dobíjecích stanic. Největším hráčem na trhu je společnost ČEZ, která v kraji umožňuje řidičům elektromobilů dobít „šťávu“ na 27 místech. Že dobíjecí infrastruktura roste rychlým tempem, dokazuje i fakt, že před čtyřmi lety měla polostátní firma takových dobíjecích lokalit pouze osm.

Když to architektura vozidla umožňuje, v provozu jsou v kraji také čtyři superrychlé dobíjecí stanice, každá o výkonu 180 kW, která je schopná během 10 minut doplnit baterie elektromobilů na dalších 150 kilometrů jízdy. Tři stojany se nacházejí u čerpací stanice v Rokytně na sjezdu dálnice D35 a jeden v novém obchodním parku v Poličce.

Největší provozovatelé rychlých nabíjecích stanic v Pardubickém kraji (50 kW a více)

ČEZ 27 (4 ultrarychlé o výkonech 180 kW, 19 stojanů 50 kW)

E.ON 8 (2 o výkonech 75 kW, 6 stojanů 50 kW a více)

PRE 8 (4 o výkonech 75 kW, 3 stojany 50 kW)

innogy 9 (1 o výkonu 150 kW)

Lidl 6 (o výkonu 50 kW)

Zahuštění dobíječek u budované dálnice bude v příštích letech prioritou. „Určitě bychom chtěli rozšířit nabídku u hlavní krajské tepny, kterou je budovaná dálnice D35 spojující Čechy s Moravou. I tady platí, že bude záležet na tempu povolovacího řízení, přivedení a rezervace dostatečného výkonu a podobně,“ sdělila mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Někde už superrychlé stanice začaly růst. V těchto dnech je dělníci například instalují poblíž rozestavěné dálnice u čerpací stanice na okraji Svitav, kde bude k dispozici 7 dobíjecích míst.

Podobný počet stanic, jako má ČEZ, ovšem pomalejších, má i společnost innogy. Své nabíječky mají na parkovištích supermarkety Lidl a ve spolupráci s potravinářským řetězcem Penny staví dobíjecí stanice také společnost E.ON.

Majitelé elektroaut v panelácích mají zatím smůlu. Třeba v Pardubicích se šestnáct dobíjecích stanic nachází převážně u velkých obchodních center a prodejců automobilů. Nejlépe si v tomto stojí obyvatelé sídliště Karlovina, kteří mají „pro sebe“ nabíjecí stanici u bývalé tepelné elektrárny.

Energetické společnosti přiznávají, že se zaměřují na superrychlé dobíjecí stanice v lokalitách, které pro ně mají největší smysl. „Jsou to například supermarkety, hlavní dopravní tahy a podobně, takže na sídliště aktuálně příliš necílíme. Nicméně co se týká městské infrastruktury, tak to není jen o nás, ale určitě by pomohlo i větší zapojení ze strany měst a obcí a budování jejich vize řešení veřejné infrastruktury pro dobíjení,“ uvedl Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má v kraji aktuálně 8 dobíjecích stanic s 16 dobíjecími body.

O dobíjecí stanice v hustě zalidněných částech měst však není zájem. „Občas vidím, že někdo má kabely natažené do auta u Penny, ale že by někdo vyvíjel iniciativu na veřejných místech, to neevidujeme,“ řekl starosta třetího pardubického obvodu Vítězslav Štěpánek.

Chybějí vhodná místa

Postavit nové dobíjecí stanice třeba v Polabinách, kde je jeden stojan u Kauflandu a u čerpací stanice na Hradecké ulici, bude podle starosty Hejného problém. Kvůli nedostatku parkovacích míst nevidí vhodné pozemky, na kterých by dobíjecí stanice mohly vzniknout.

„V Polabinách bojujeme o každé místo. Když si představím, že bychom teď vybudovali deset dobíjecích míst, která budou z 80 procent zet prázdnotou, tak je to pro nás deset míst, která by chyběla,“ nedovede si Hejný představit budování nabíječek na sídlištích.

Už dnes se však podle něj tu a tam objeví někdo s elektromobilem, který baterii vozu nabíjí pomocí natažené prodlužovačky z bytu.

„Jsou to spíš jednotky případů. Osobně jsem viděl majitele hybrida, který si takto nabíjel vůz ze suterénu,“ řekl Hejný a dodal, že prodlužovačky, které visí z oken paneláků, jsou pro něj do budoucna noční můrou.

Stát výstavbu dobíjecích stanic štědře dotuje. V současné době je alokováno pět miliard korun. „V současné době běží lhůta pro podávání žádostí u výzev na podporu budování běžných dobíjecích stanic ve městech a obcích, rozvoje rychlodobíjecí infrastruktury pro nákladní vozidla i osobní vozidla nebo například rozvoje dobíjecí infrastruktury s bateriovým úložištěm,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Turecká klička kolem cel EU na elektroauta z Číny. BYD přivítal Erdogan

Součástí smrště novinek nejprodávanější čínské značky BYD, je její první čistě...

VIDEO Největší čínský výrobce elektromobilů BYD se dohodl s tureckou vládou, že v Turecku postaví továrnu...

První týdny s teslou. Výrazná úspora, překvapení a Euro na palubě

Tesla Y

VIDEO Tesla Model Y má za sebou první měsíc dlouhodobého testu. Auto funguje bez výhrad, ale ukazuje se,...

Clo na čínské elektromobily platí. Němci jsou proti, Francie pro, Češi nevědí

Elektrický BYD Han  na autosalonu v Pekingu

VIDEO Členské státy Evropské unie váhají, zda podpořit dodatečná cla na elektromobily vyráběné v Číně,...

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA už auto na baterky nechce

Problém první? Dobíjecích stanic je v USA málo. Za druhé je problém je najít. A...

Na oblíbenou značku nářadí nebo piva nedáme dopustit. Kvalita nepotřebuje reklamu, chválí se totiž...

Česko je ostrov elektromobilní skepse, potvrdily to i evropské volby

Elektrický Citroën Ë-C3

VIDEO Češi jsou dlouhodobě skeptičtí k elektromobilům. Boj o zákaz spalovacích aut a s ním související...

Elektrická party na vinici. Byli jsme na exkurzi mezi kabelové hvězdy Mercedesu

Model EQE SUV je ideální variantou pro ty, kdo mají rádi zvýšený posez. Komu...

Značka Mercedes-Benz a její dealeři pravidelně pořádají speciální akce pro zákazníky, aby si na...

Auta bez zadního okna dorazí i do Česka. Bývalí Škodováci přivezou polárku

ROZMOHL SE NÁM TU TAKOVÝ NEŠVAR. Polestar 4, první vůz bez zadního okna, se...

VIDEO Švédská elektromobilka Polestar je v problémech a potřebuje zvýšit odbyt, aby se vymanila z...

  • Nejčtenější

Je to rebel! Většinu hlášek jsem vymyslel sám, vzpomíná Petr Nárožný

Premium

Spadlo ti to, Máchale, seber si to. Já přijdu. Je to rebel! Větičky, které zlidověly díky čtyřicet let staré pohádce S čerty nejsou žerty. Petr Nárožný v ní hrál nerudného kaprála. Teď pohádku uvádí...

8. července 2024

Proklínaná silnice I/35 u Hřebče se opět uzavře, řidiče čeká několik objížděk

Velké dopravní omezení na Svitavsku po několik příštích týdnů značně zkomplikuje provoz na hlavním silničním tahu I/35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí. Řidiče osobáků čeká ve směru od Svitav na...

7. července 2024  8:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krutý příběh dlouho utajovaného vítěze Velké pardubické. Za úspěch přišla smrt

Premium

Úspěch se neodpouští. Toho se držela v 50. letech Státní bezpečnost, která dohnala k smrti Vladimíra Hejmovského, nejstaršího vítěze Velké pardubické z roku 1951. Je otázkou, zda tehdy skokem z okna...

10. července 2024

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy v bouřce zaháněly koně do stájí, zasáhl je blesk. Jedna zavolala pomoc

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen. Jedna upadla do bezvědomí, druhá stihla přivolat...

11. července 2024  11:38

Pardubickou ofenzivu doplnili dobře známý Zifčák a německý objev Leipold

Pardubičtí fotbalisté posílili týden před začátkem prvoligové sezony ofenzivu. Východočeský celek získal na roční hostování ze Sigmy Olomouc útočníka Pavla Zifčáka, jenž se vrací do bývalého...

12. července 2024  18:09

Jako pod sněhem. Mýtem se prohnala supercela, padaly kroupy o velikosti dlaně

Jako pokryté sněhem vypadalo Vysoké Mýto na Orlickoústecku po čtvrteční bouřce, která řádila v celém Pardubickém kraji. Městem se prohnala supercela, jež s sebou přinesla výrazný příval krup,...

12. července 2024  15:52

Rychlost posunu metr za minutu. Největší lanový most Česka už překlenul Labe

Největší lanový most, který se buduje v Pardubicích, dnes překlenul Labe. Zbývalo přesunout posledních dvanáct metrů mostu. Ten je součástí severovýchodního obchvatu města, který bude dokončen do...

12. července 2024  13:41

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...