Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ze zahrady opět na koleje. Železniční nadšenci zachraňují motoráček z 30. let

  7:41
Pardubický spolek historie železniční dopravy chce vrátit do provozuschopného stavu jediný dochovaný dvounápravový motoráček ze Škody Plzeň z roku 1932. Zatím jeho členové dokončili rám, konstrukci podlahy, vozovou skříň a pracují na dveřích a oknech.
Jednatel Pardubického spolku historie železniční dopravy Oldřich Čížek v...

Jednatel Pardubického spolku historie železniční dopravy Oldřich Čížek v někdejším motoráčku z plzeňské Škodovky | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Motorové vozy Škoda 130.104 vyrobené v třicátých letech měly fungovat jen deset, maximálně dvacet let. Byly lehké, úsporné, ale mnoho nevydržely. Měly jen překlenout období, než budou vyrobeny lepší a odolnější stroje. Dřevěná vozová skříň, za války bez údržby, se většinou rozpadala, v padesátých letech je nahradily modernější vozy. Tak přišel konec.

Přesto se objevila šance na to, že lidé tento motorový vlak na kolejích opět spatří, a dokonce se jím i svezou. Torzo stroje se zachovalo jako zdevastovaná chatka u Mohelnice, odkud si jej před třemi roky odvezli nadšenci z Pardubického spolku historie železniční dopravy. Ti nyní v depu pardubického vlakového nádraží vracejí motoráčku jeho původní podobu.

Za objevem škodováckého motoráčku stála náhoda. „Jeden náš známý se šel s přítelkyní vykoupat a místo koupání objevil vrak motoráčku. Poslal mi fotky a hned jsem věděl, že to chci. Je to jediný existující exemplář v České republice i na Slovensku. Je to, jako když zlatokop najde zlatý valoun,“ líčí jednatel spolku Oldřich Čížek. 

Nevyužitá chatka stála v CHKO Litovelského Pomoraví a členové spolku si ji po příslušném úředním kolečku odvezli. Přestože byl stroj ve špatném stavu a zavalený odpadem, pro fanoušky starých motoráčků bylo daleko podstatnější něco jiného. 

Pardubický spolek historie železniční dopravy

Pardubický spolek historie železniční dopravy provozuje několik historických...

Vznikl na konci roku 1990. Od nového tisíciletí má stálou expozici s železničními artefakty v bývalé vodárně na nádraží v Rosicích nad Labem. Spolek má na svém kontě už obnovu motoráčku z roku 1928, který stojí na nádraží v Rosicích a patří k pěti nejstarším strojům v Evropě. Ve vozovém parku má další čtyři motoráčky z let 1949 až 1954, z nichž tři jsou v provozuschopném stavu. Čížek sám pak chystá obnovu motorového vozu M120.324, takzvaného věžáku z let 1928 a 1929. Nadšenci se věnují i historickým vozidlům MHD, se kterými jezdí v rámci speciálních jízd pardubickými ulicemi.

„Z motoráčku zbyla skříň, deformovaný rám a dvě kola, což je u vraku zázrak. To je jako najít safír z korunovačních klenotů. Obvykle se to totiž usadilo bez kol na pražce nebo kameny, tady to naštěstí stálo s koly zapadlými v písku,“ říká Čížek.

Skříň vozu byla původně dřevěná, z venkovní strany oplechována, v interiéru obložena překližkou. To vše bylo zcela shnilé. Samotný rám vozu ale bylo možné dát do pořádku.

Stroj je jediný předválečný zástupce dvounápravových vozů ze Škodovky, žádný jiný této řady neexistuje. „Z produkce motorových vozů se už dochovaly jen dva Modré šípy, v provozu je jen jeden stroj na Slovensku, druhý stojí jako vrak v Kutné Hoře,“ říká Čížek.

Po třech letech prací na vzkříšení škodováckého stroje je už hotová dubová vozová skříň. „Máme hotové vypružení a závěsy kol, aby se s tím dalo jet po kolejích. Nyní se postupně montují brzdové válce a vzduchojemy. Instalujeme zařízení ruční brzdy,“ popisuje jednatel.

Největším úskalím obnovy vozu jsou samozřejmě peníze. Pokud by si ji nechal spolek udělat na zakázku, stálo by to podle Čížka odhadem deset patnáct milionů korun. 

Prostředků má spolek k dispozici nesrovnatelně méně. Pokud získá nějakou dotaci, pohybuje se v řádu desítek tisíc korun. Zatím rekonstrukce stála přibližně půl milionu korun. Jenom dubové dřevo použité na výrobu skříně přišlo na tři sta tisíc korun.

Původní plány se nedochovaly

Kromě peněz je dalším úskalím otázka, jak jednotlivé součásti motoráčku vypadaly. „Výkresy s kótami neexistují. Ve Škodovce se nedochovalo prakticky nic, vše se dělá podle fotek, případně dochovaných náčrtků. Když řešíme uchycení vzduchojemu, nemůžeme se o nic opřít, nic se nedochovalo, musíme to vymyslet, jak to asi mohlo být, aby to odpovídalo dobovým zvyklostem,“ říká Čížek.

Zatímco vozová skříň by se měla velmi blížit podobě z třicátých let, hnací jednotka bude jiná. Agregát byl původně tvořen benzinovým motorem Škoda 6T a mechanickou převodovkou. Ten se pochopitelně nikde nedochoval. 

„Samozřejmě chceme, aby to vyhovělo současným předpisům, ale zároveň, aby to bylo trochu historické. Vyjdeme proto z úprav, které byly provedeny na motoráčku v padesátých letech v rámci zlepšovatelského hnutí. Tehdy do toho dali převodovku a motor z autobusů a já si myslím, že to bude správná cesta,“ uvádí Čížek. 

Spolek má dvacet členů, z toho deset aktivních. Pokud se jim podaří stroj zprovoznit, jezdil by příležitostně na malých tratích, pro které byl vyroben. Ideálně by pak měl stát v novém muzeu v Rosicích nad Labem, o jehož vybudování Pardubický spolek historie železniční dopravy už roky usiluje. Exponátů do něj už dnes má více než dost.

  • Nejčtenější

Mrtvolu vařili tři hodiny. „Byly to čtyři kýble kostí a čtyři tkání,“ řekl muž

15. dubna 2024  6:30,  aktualizováno  16:15

Dva muži, kteří dnes předstoupili před Krajský soud v Hradci Králové, odmítli obvinění z vraždy...

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklista u Chocně zemřel na lesním trailu, jeho tělo leželo u jedné z překážek

15. dubna 2024  17:14

Lesní cyklookruh u Chocně na Orlickoústecku se stal o víkendu osudným pětatřicetiletému cyklistovi....

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za vraždu a uvaření mrtvoly nelze žádat doživotí, může za to slovíčko v posudku

17. dubna 2024  16:47

Jaký význam může mít jedno slovo ve znaleckém posudku, ukazuje další vývoj v případu bestiální...

Třinec - Pardubice 4:3. Obhájci získali druhý bod, zářili slovenští střelci

20. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  19:37

Aktualizujeme Obhájci titulu si berou zpět vedení ve finálové sérii. Hokejisté Třince zvládli úvodní duel na...

Cestovatel jede hledat „Smetanovy hory“, neví však, jestli existují

20. dubna 2024  10:38

Možná je to jen bájné Eldorádo, možná jede ředitel vysokomýtského Regionálního muzea Jiří Junek...

Pardubický trenér Kováč před Boleslaví: Rádi bychom si doma vylepšili bilanci

20. dubna 2024  8:59

Mají za sebou dvě plichty s celky, se kterými se rvou o ligovou záchranu: doma s Českými...

Na náměstí v Lanškrouně vysypali popelnice. Skryly vše, i nesnědené humry

19. dubna 2024  15:06

Že by se maso do popelnice nemělo vyhazovat jen tak, přiblížili pořadatelé Dne Země v pátek...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR ZÁKAZNICKÉ KVALITY (OD 45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...