Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Seriál aktualizováno 
Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji velká rekonstrukce. Přestože vede z kraje do kraje, má charakter spíše příměstské dopravy. Ve vlaku Pardubického spolku historie železniční dopravy projedeme trať 031 mezi pomyslnými východočeskými rivaly, Pardubicemi a Hradcem Králové.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv
Trať 031 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové

Trať 031 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové

Úsek dlouhý 22 km je součástí původní trati Pardubice - Jaroměř - Liberec, kterou v letech 1857 až 1859 postavila společnost Jihoseveroněmecká spojovací dráha (SNDVB). Už v roce 1909 přešla trať do státních rukou a udržela se v nich až do dneška.

Železnice vede rovinatou krajinou s mnoha rybníky a pískovnami. Ač se to nezdá, míst pro výlet je v této části východních Čech více než dost.

Kolem muzea železničních pokladů

Turistické cíle podél trati 031

Starobylé Pardubice se všemi památkami a lákadly opouštíme historickým motorovým vozem M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy. Za pardubickým hlavním nádražím zahýbáme ostrým obloukem doprava a přes ocelový železniční most překonáváme Labe.

Následuje zastávka Pardubice - Rosice nad Labem, kde je v budově bývalé vodárny také sídlo Muzea MHD a železnice. Kromě mnoha set exponátů z historie veřejné dopravy uvidíte také průběžně restaurovaný motorový vůz M120.206, jediný dochovaný exemplář u nás.

Z další zastávky Pardubice Semtín je možné pohodlně dojít k rodnému domku bratranců Veverkových, kteří v nedalekém Rybitví vynalezli ruchadlo.

Stéblová, synonymum vlakového neštěstí

Za Semtínem se vlak blíží k místu nejtragičtějšího železničního neštěstí v Československu. 14. listopadu 1960 se na jednokolejné trati u Stéblové čelně srazily dva osobní vlaky. Nehodu nepřežilo 118 cestujících, dalších 110 bylo zraněno. Komunistický režim se tragédii snažil ututlat, tehdejší noviny se nehodě věnovaly jenom několika krátkými zprávami.

Trať 031 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové můžete projet za tři minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Zastávka Stéblová je na dohled od bájné Kunětické hory. Po žluté turistické značce dojdete na její vrchol zhruba za dvě hodiny. V létě se můžete vykoupat hned v několika nedalekých pískovnách.

Ze Stéblové je trať 031 dvoukolejná. Přesně tak by měl do několika let vypadat celý úsek mezi Hradcem a Pardubicemi. Míjíme obří Opatovickou elektrárnu a přejíždíme historický Opatovický kanál a podjíždíme fragment dálnice D35. Přímo za stanicí Opatovice nad Labe - Pohřebačka je další pískovna, tentokrát Opatovický písník i s naturistickou pláží.

Pokračujeme na sever

Při cestě k Hradci Králové si za Pohřebačkou nemůžeme po levé straně nevšimnout železniční odbočky. Je to speciální kolejová spojka pro Opatovickou elektrárnu z Chlumce nad Cidlinou. Vlaky naložené hnědým uhlí ze severočeských revírů díky ní nemusely projíždět Hradcem Králové úvratí, ale mohly zajet přímo do areálu elektrárny.

Trať 031 Pardubice - Hradec Králové

Na pardubickém zhlaví stanice Hradec Králové se k trati 031 připojí zleva dráha od Kolína a Chlumce na Cidlinou.  Na prohlídku města si rozhodně vyčleňte více než jeden den. Ne nadarmo se Hradci říká Salon republiky. Po necelých 35 minutách naše cesta končí. Prosíme, vystupte.

Autor:

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

VIDEO: Žádné rozkošné vlnky, pláž na Tenerife pokryl plastový odpad

Pláže na ostrově Tenerife jsou plné plastů

Dívejte se pozorně. To není mořská pěna, ale miliony plastových kousků na jedné z pláží populárního kanárského ostrova...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Další z rubriky

Český výletník: Vrtací kladivo na fasádě bude jednou chránit OSN

V Dělnické ulici zdobí stěnu domu tři dělníci s vrtacím kladivem, jeřábem a...

Je to trochu nadsázka. Ale, kdo ví. Havířov, postavený ve slohu socialistického realismu, jednou skončí v UNESCO. Budou...

Bar v lese i parádní nádražka. Podívejte se na pět objevů českého výletníka

Rozhledna na lyžařském skokanském můstku v Lomnici nad Popelkou.

Sobotní turistický sloupek Jakuba Pokorného slaví v magazínu Víkend DNES páté narozeniny. Které cíle zaujaly českého...

Propluli jsme nejhezčí úsek původní Lužnice, o kterém kolují legendy

Na Rožmberku můžeme pozorovat zakřivení zeměkoule, pohled na rozlehlou hladinu...

Řeka Lužnice patří mezi českou vodáckou klasiku. Za éry laminátových lodí, dřevěných pádel a netěsných lodních pytlů...

Najdete na iDNES.cz