Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opatovický kanál překlene lávka podle návrhu Leonarda da Vinciho

  6:30
Opatovický kanál, dílo, které nechal postavit renesanční Pernštejn Vilém, se dočká nového přemostění. Bude jím lávka, kterou jako návrh načrtl Leonardo da Vinci. Nespojuje ji žádný hřebík, díly do sebe jednoduše zapadají.

Karly Bastová z MIT předvádí zmenšený model mostu navrženého podle náčrtků Leonarda da Vinciho. | foto: MIT

Mohli se setkat geniální malíř a myslitel Leonardo da Vinci a Vilém z Pernštejna? Ano. A pomyslně se setkají prostřednictvím nápadu prvně jmenovaného se skutečným dílem toho druhého.

Z prostého náčrtku, který si ve svém zápisníku zaznamenal italský učenec v roce 1502, vznikne lávka, která spojí břehy Opatovického kanálu, jejž dal na konci 15. století postavit Vilém z Pernštejna.

„Půjde o skládané díly dřeva, které do sebe zapadnou a unesou celou hmotu mostu. Pro stavbu jsme vybrali modřín, protože je to nejlepší přírodní materiál z hlediska životnosti. Zatím jde vše podle plánu, aby lávka byla realizována. Má to ale ještě spoustu ale, nicméně se budeme snažit, aby lávka do 22. července stála,“ říká Radek Machala z Golf resortu Lázně Bohdaneč, který má stavbu na starosti.

Most podle da Vinciho

Když v roce 1502 poptával osmanský sultán Bájezíd II. přemostění mezi Istanbulem a sousedním městem Galatou, poslal mu již tehdy uznávaný Leonardo da Vinci design mostu na malém náčrtku. Zakázku sice tehdy nedostal, ale 500 let po jeho smrti zaujal jeho návrh vědce na MIT, kteří se divili, jak promyšlený Leonardův koncept byl a zda by skutečně fungoval. Da Vinciho návrh převedli do praxe a zjistili, že most je možné postavit. Lávka v Bohdanči je projektovaná na 12 metrů, 1,2 metru bude pochůzní plocha. Stavitelé mostu uvádějí, že časem nahradí lávku větší kamenný most, ale protože bude dál od břehu, bude mít větší rozpětí.

„Stavitelé“ lávky už notný kus cesty za její stavbou ušli. Nápad na da Vinciho propojení našli v Technologickém institutu v americkém Massachusetts (MIT), kde v roce 2019 jeho pracovníci vyrobili a otestovali repliku da Vinciho mostu podle jeho nákresu.

„Když zveřejnili fotografii na barcelonském kongresu architektů, tak jsme s MIT začali komunikovat. Řekli jsme si, že Opatovický kanál je středověké dílo Viléma z Pernštejna, a k tomu nám da Vinci krásně ladil. Lidé si po kanálu budou moci jezdit na lodích a tím se oživí, dává nám to smysl,“ řekl Machala. Na fotografii je pouze nosná konstrukce mostu, bude třeba jej opatřit zábradlím a dalšími prvky.

Lávka bude sloužit pěším nebo maminkám s kočárky a bude provizorním přemostěním, do budoucna by zde měl vyrůst skutečný kamenný most na da Vinciho principu. 

„Budeme rádi, když se podaří území Opatovického kanálu oživit, ale chceme to udělat citlivě. Aby zde neproudily davy turistů, kteří budou v ptačí rezervaci dělat nepořádek. Všechno bude decentní,“ říká Machala.

Místo připomene i odbojovou činnost

Lávku by nemělo být těžké vybudovat, fígl spočívá v tom, že mostek se postaví nasucho na břehu a pomocí jeřábu se usadí na zpevněné podklady.

„Da Vinci prokázal, že díly dřeva samy o sobě svou hmotností most udrží. Lávka musí splňovat bezpečnostní normy, proto tam spojovací prvky budou, nemůžeme si dovolit, aby ji někdo chtěl úmyslně poškodit,“ řekl Machala.

Lávka má být představena 22. července na akci Bohdaneč žije aneb víkend v krajině Viléma z Pernštejna. 

„Ve stanu pro návštěvníky si budou moci děti vyzkoušet da Vinciho vynálezy v praxi, máme přislíbeny dřevěné funkční modely. Pan Vondrka z Rybničního hospodářství slíbil přednášku o rybnících a Pernštejnech. Opatovický kanál bude propojený až do maríny, kam se návštěvníci budou moci dostat nejen pěšky, ale i lodí,“ vyjmenoval plánovaný program Machala.

Lávka bude důležitou propojkou pro vytvoření stezky mezi Zábranskými rybníky. Na jedné straně by byla napojena na stávající trasu naučné stezky procházející Ptačí oblastí Bohdanečský rybník a na druhé by navazovala na cyklostezku, kterou má v plánu město Lázně Bohdaneč. Toto napojení vyžaduje někde překonat Opatovický kanál. 

„To bychom rádi vyřešili způsobem, který odpovídá historickému významu tohoto místa,“ řekl Machala. Svoji roli hraje ve stavbě také Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč, na jehož pozemku bude částečně lávka stát. 

„Za mostem vznikne pěšinka, která prochází kolem místa, kde stála za druhé světové války chata plukovníka Tillera z Bohdanče. Ten ji používal pro odbojovou činnost. V roce 1942 zde byly uschovány zbraně a trhaviny určené pro sabotážní akce proti německé výrobě v semtínské Explosii,“ řekl jednatel Rybničního hospodářství Adolf Vondrka.

  • Nejčtenější

Stegosaurus se skluzavkou stál sedm milionů. Stal se terčem kritiky i posměchu

11. května 2024

Premium Už nejen opoziční zastupitelé upozorňují na vysokou cenu nového hřiště v pátém pardubickém obvodě....

Hokej mi dal všechno, Čechům budu fandit, říká Musil. Přestup syna chápe

10. května 2024  10:53

Jeho příběh spojený s odvážnou emigrací do NHL zná snad každý hokejový fanoušek. Legendární obránce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel vítěz Velké pardubické Petr Vozáb, najednou ukočíroval dvaadvacet koní

10. května 2024  13:59

Ve věku 68 let zemřel ve čtvrtek Petr Vozáb, vítěz Velké pardubické z roku 1985 s Festivalem. Po...

Kvůli požadavkům armády obchvat postaví blíž k obcím u letiště, starostové zuří

15. května 2024  16:55

Nová varianta jihozápadního obchvatu Pardubic se nelíbí obcím Starý Mateřov a Staré Jesenčany....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památkově chráněné nádraží hyzdí reklamy. Musíme platit daně, hájí se vlastníci

13. května 2024  11:39

Nádraží v Ústí nad Orlicí, zapsané na seznam kulturních památek, zůstává opuštěné. Aktivisté, kteří...

Hyka dlouhodobou smlouvu v Pardubicích nedodrží. Odchází do Sparty

17. května 2024  21:13,  aktualizováno  21:36

Hokejový útočník Tomáš Hyka předčasně skončil v Pardubicích a v extralize bude pokračovat v dresu...

Koridor mezi Českou Třebovou a Olomoucí čeká test ETCS, v noci a bez omezení

17. května 2024  16:46

Strojvedoucí některých vlaků na hlavním železničním koridoru mezi Českou Třebovou a Olomoucí se v...

Rallye podle vlaku. Nezvyklý závod veteránů zpestří den plný páry v Žamberku

17. května 2024  13:44

Neobvyklý závod krásných strojů se v sobotu pojede mezi Hradcem Králové a Žamberkem. Posádky...

Útěk splašeného koně mezi diváky na dostizích vyšetřuje policie jako nedbalost

17. května 2024  11:02

Incident z minulého týdne, při kterém v diváckém prostoru dostihového závodiště v Pardubicích...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...