Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Langrova vila se dočká osobitého nasvícení, zvýrazní svátky i oslavy

  17:04
Rekonstrukce Langrovy vily spěje do finále. Dominanta Svitav po nové fasádě získá reprezentativní osvětlení s 16 miliony odstínů barev a tisíci odstínů studeného i teplého světla.

Honosnou Langerovu vilu nasvítí 10 až 12 výkonných LED svítidel. Tento týden si odborná firma světla na vile pouze testovala. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Architektonický skvost v podobě rodinné vily svitavského továrníka Juliuse Langera od stavitele brazilského původu Germana Wanderleye architekt David Vávra kdysi nazval zmenšenou kopií drážďanského zámku Zwinger.

A rozhodně nešlo o nadsázku. Monumentální vilu, která patří k nejvýraznějším památkám v kraji, zdobí řada bohatě zdobných architektonických prvků na fasádě i střeše.

Rezidence, která je dnes sídlem městského úřadu, zvlášť po loni provedené kompletní opravě fasády, štukových dekorací a klempířských prvků získala lesk jako po své dostavbě v roce 1892.

A vyniknout má vila i v noci. Přestárlé nasvícení silnými sodíkovými výbojkami má ještě letos nahradit moderní akcentové osvětlení, které nebude mít v Pardubickém kraji obdobu. Svitavská radnice chce důstojným nasvícením budovy spolu s úpravou a výsadbou zeleně v jejím okolí završit rekonstrukci, která má být hotova příští rok, kdy vila oslaví 130 let.

„Langerově vile věnujeme velkou pozornost. Letos hlavně veřejnému prostranství okolo budovy. Kromě nové výsadby, na které spolupracujeme se zahradními architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici, jsme si nechali zpracovat studii na důstojné osvětlení vily. Nová LED svítidla umožní velmi intuitivně nastavit různé typy nasvícení včetně různých barevných variací,“ řekl starosta Svitav David Šimek k novým světlům, která by měla Langrovu vilu nasvítit v atraktivním hávu už na podzim.

Zkušební nasvětlení už proběhlo tento týden, kdy si odborná firma na základě počítačových modelů v terénu ověřovala, zda navržený typ moderních LED svítidel je dostatečně výkonný.

„Utvořili jsme si studii, kterou si potřebujeme ověřit v praxi, abychom viděli, zda jsou světelné zdroje dost silné. Chceme městu představit nasvícení budovy, která si to zaslouží. Ladíme intenzitu, dokumentujeme vzdálenosti a úhly, pod kterými budou nová svítidla usazena. Spektrum barev lze nastavit libovolně v rozmezí 16,7 milionu barev,“ řekl projektant Michal Řehák z firmy Archlights, který se svým kolegou tento týden s výkonnými LED zdroji vilu zkušebně nasvěcoval nepřebernou škálou barev.

Teplá barva sluší vile nejvíc

„Vzhledem k tomu, že fasáda je dožluta, tak teplá barva s okrovými odstíny bude to nejlepší, co tady budou moct lidé vidět. Krásně zvýrazní architektonické prvky. Vůbec bych se nebál celou vilu polít do této barvy, která je na hranici 2 000 kelvinů,“ dodal k barevné teplotě světla Řehák, který nasvěcoval třeba věžák krajského úřadu Libereckého kraje, kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou nebo 90metrovou skalní lezeckou stěnu v Děčíně.

Celkem by mělo vilu v libovolné kombinaci barev a odstínů teplého i studeného světla nasvítit 10 až 12 výkonných LED svítidel s tím, že jedno bude nasměrováno i na historickou kašnu před vilou.

Přestože vilu lze zahalit do jakékoli barvy, s pravidelnou světelnou show se nepočítá.

„Žádnou diskotéku na Langrově vile nechystáme, ale v rámci svátků, kulatých výročí a slavností s jiným nasvětlením vily počítáme. Od trikolory na státní svátek přes modrou barvu na den autistů po třeba zelenou barvu o Vánocích,“ řekl s úsměvem starosta Svitav.

Vila díky novému nasvícení, které město zaplatí v rámci šestimilionové investice do úprav jejího okolí, v budoucnu možná i ožije. Hru světel a stínů, kterou ovládá počítač, lze totiž i rozpohybovat. 

„Umíme nastavit systém tak, aby se barvy decentně měnily. Budova může plynule měnit barvy a zářit od teplé bílé po studenou bílou, a pomalu tak pulsovat. Lidem přijde, že vila bude žít,“ dodal Michal Řehák. 

Historie Langrovy vily

Historický snímek Langrovy vily ve Svitavách.

Langerovu vilu navrhl v historizujícím stylu v roce 1888 brněnský architekt Germano Wanderley pro svitavského majitele dřevozávodu Julia Langera. Vlastníkem vily se po smrti otce Julia stal Robert Langer. Ekonomická krize a jeho rozmařilý život dovedly rodinný podnik k úpadku.

V roce 1933 majetek získala svitavská spořitelna jako zástavní právo. Téhož roku vilu za 6 tisíc korun ročně pronajala městu, které v ní zamýšlelo otevřít úřadovnu nové radnice.

Až roku 1942 se Svitavy rozhodly vilu zakoupit a parkovou zahradu zpřístupnit veřejnosti. Po roce 1945 budova Langerovy vily na dlouho zůstala v téměř původním stavu.

Později dostala v té době obvyklou šedou fasádu zakrývající bohatou štukovou výzdobu.

Rozlehlá budova se může pyšnit na svou dobu řadou technických vymožeností. Patří k nim i dřevěné žlaby na půdě, které slouží ke svodu dešťové vody vnitřkem budovy tak, aby trubky nenarušovaly venkovní ráz budovy.

Pro služebnictvo byla určena podzemní chodba, která spojovala vilu s konírnou.

  • Nejčtenější

Autobus v Pardubickém kraji nepřijede, ale lidem to nedá nikdo vědět

Jako by nestačilo, že kvůli nedostatku řidičů ve společnosti BusLine od pondělí nejezdí na východě kraje každý den...

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bouře vzala střechu mlýnu, který dříve vyhořel. Místní mluví o tornádu

Pondělní silné bouřky postihly ve východních Čechách zejména Chrudimsko. Asi nejhorší situace byla v Ronově nad...

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stadion je fajn, ale bude to „holobyt“, říká manažer fotbalových Pardubic

Rozporuplné pocity zažívají činovníci i hráči FK Pardubice. Na jednu stranu jsou rádi, že oprava Letního stadionu jde...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Město si připomíná film, při kterém gestapo zatklo písničkáře Hašlera

Ačkoli se Ronovem v pondělí prohnala silná bouře a odstraňování následků si vyžádalo svůj čas, oslavy 80 let od uvedení...

Snižme platy starostů, vyzývá v kampani lídr Žijeme Pardubice Rychtecký

Lídr uskupení Žijeme Pardubice Jakub Rychtecký přichází do volební kampaně s poměrně výbušným tématem. Chce, aby po...

Pardubice našly místo pro útulek, nakonec bude ve Starých Čívicích

Dlouhé roky pardubičtí politici marně hledali místo, na které přesunou útulek pro opuštěná zvířata. Nakonec našli...

Dodnes nevím, proč si mě vybrali, říká poslední přeživší z Ležáků

Když si minulou neděli stovky lidí v Ležákách připomněly osud této osady vypálené nacisty, byla mezi nimi i...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO PROJEKTANT - JUNIOR (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...