Svitavy vylepší vjezd od Litomyšle, ulici zkrášlí květinovými záhony

  12:42aktualizováno  12:42
Výpadovka z Litomyšle je pro řidiče i řadu turistů dnes hlavní vstupní branou do Svitav. Město ji chce nyní proměnit v moderním stylu v pás zeleně. Navíc by tím chtělo upozornit na architektonicky významnou Langerovu vilu.

Pásy zeleně kolem frekventované výpadovky na Litomyšl by se měly proměnit v kvetoucí zónu až k Langerově vile. | foto: Město Svitavy

Když před dvěma lety začali silničáři pokládat nový asfalt na výpadovce na Litomyšl, vedení Svitav si dalo za úkol, že jedna z hlavních přístupových cest do města musí být reprezentativní.

Pražská ulice se tak má proměnit v zónu souvislých záhonů kvetoucích po celý rok. „Z trvalek budou ve výsadbách zastoupeny například krásnoočko, mavuň červená, škornice či šanta. Sezonu zahájí kvetoucí cibuloviny, jako jsou krokusy, tulipány, později okrasný česnek, které vystřídají postupně kvetoucí trvalky,“ uvedl Radim Klíč z úseku technických služeb městské společnosti Sportes. 

Trvalky mají být atraktivní nejen na pohled, ale budou sloužit také jako zdroj potravy pro hmyz a společně se stromy budou plnit další funkce jako ekologické, mikroklimatické a hygienické. 

V Pražské ulici město nechalo vykácet stromořadí jasanů, které by měly nahradit habry s úzkou korunou. To ovšem není úplně jisté. Na nedávném zasedání zastupitelstva totiž vystoupila dendroložka Stanislava Čížková, která kácení kritizovala.

Podle ní byly stromy zdravé a nové druhy se do městského prostředí nehodí. „Namísto tří až čtyřmetrových jasanů zde budou dvacetimetrové kultivary habrů. Nejsou vhodné proti zasolení a nesnáší ani městské mikroklima,“ řekla k plánovaným úpravám Čížková.

Vykácením živého plotu, který do nové kruhové křižovatky na Poličku a Litomyšl zasahoval, se však už nyní otevřel pohled, na který místní nebyli dosud zvyklí. Dříve za zelení ukrytá Langerova vila, přezdívaná také někdy jako zmenšená kopie drážďanského zámku Zwinger, je nyní všem vystavená na odiv.

Fotogalerie

I když zatím ne v celé kráse. Dělníci totiž tento svitavský skvost, který může městu závidět i nedaleká Litomyšl, kvůli opravě fasády zakryli na více než půl roku lešením.

„Po dokončení kruhového objezdu vnímáme tuto dominantu, proto chceme kolem ní celý prostor otevřít. Počítáme s tím, že na začátku příštího roku bude dokončena přední a jedna boční strana Langerovy vily, pak dokončíme zbylé dvě. Už teď zpracováváme projektovou dokumentaci na ozelenění tohoto koutu, který nebyl nikdy moc navštěvovaný. Úzce budeme spolupracovat se zahradními architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici,“ nastínil proměnu místa starosta Svitav David Šimek.  

Svitavskou dominantu s kašnou v historizujícím stylu čeká i stylové nasvícení, které by se mělo barevně měnit v závislosti na jednotlivých ročních obdobích.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

Firmě zmizel mobilní záchod, policie ho našla v obci s podobným názvem

V centru Plzně je nedostatek veřejných toalet. V Pallově ulici, kde parkují...

Záhadné zmizení nové mobilní toalety za patnáct tisíc korun zaměstnalo policisty na Chrudimsku. Majitel firmy v pondělí...

Kvůli tragickému pádu sochy na dítě policie obvinila šéfku muzea i firmu

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Loni v září na řezbářském symposiu ve Svitavách usmrtila padající dřevěná socha dítě. Policie nyní kvůli neštěstí...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz