Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pardubický kraj letos čekají volby, stavby dálnice i nemocnic

  9:11
Komunální volby, zprovoznění dalšího kusu dálnice D35 nebo otevření centrálního příjmu v Orlickoústecké nemocnici patří mezi největší události letošního roku v Pardubickém kraji.
Jednou z největších investic bude centrální urgentní příjem, který začne...

Jednou z největších investic bude centrální urgentní příjem, který začne vznikat v Ústí nad Orlicí. | foto: Vizualizace Pardubický kraj

Komunální volby

Na podzim vyrazí lidé v městech i obcích k volebním urnám, aby si zvolili nové vedení na následující čtyři roky. Termín voleb do obecních zastupitelstev určuje prezident republiky, a to vždy 90 dní před jejich konáním. Konají se každé čtyři roky, poslední komunální volby se konaly 5. a 6. října v roce 2018, v roce 2022 bude datum nejspíše velmi podobné.

Letní stadion

Na konci letošního roku by měla skončit oprava Letního stadionu v centru Pardubic. Stadion prochází kompletní obnovou za 380 milionů korun. Prvoligový stánek, který nabídne divákům 4 600 míst, má být hotový přesně do roka.

Zkušební provoz je plánován na 9. ledna 2023. Součástí opravy není rekonstrukce takzvané Brány borců, která zatím zůstane v původním stavu. Oprava památkově chráněné brány by ale měla následovat.

Nádraží v Pardubicích

O kus blíže bude oprava nádraží a hlavně přilehlého kolejiště v Pardubicích. Mají přibýt další opravená nástupiště a nádraží by mělo být postupně čím dál komfortnější. Komplexní modernizací projde i celé kolejiště. Všechna nástupiště budou ve výšce 550 milimetrů nad kolejí, tedy v úrovni podlahy moderních železničních vozů, což značně usnadní nástup a výstup z vlaku.

Opravený nadjezd

Hlavně řidičům z Pardubic a okolí se brzy uleví. Během dubna se totiž bude po více než roční totální opravě otevírat nadjezd u pardubické nemocnice. Ten byl v havarijním stavu a rekonstrukce se i kvůli tomu notně protáhla. Původně totiž měla končit už v listopadu. Oprava mostu přes železniční koridor vyjde zhruba na čtvrt miliardy korun.

Začne se stavět obchvat

Ještě důležitější dopravní stavba by pak měla vypuknout někdy během léta, jedná se o severovýchodní obchvat Pardubic. Ten má spojit sídliště Dubina s Polabinami. 

Problém je však v tom, že budování zhruba tři kilometry dlouhé silnice se už několikrát odsouvalo a termínů zaznělo bezpočet. Nicméně Ředitelství silnic a dálnic se začátkem výstavby počítá.

Přibude další kus dálnice D35

Letos by se měl v Pardubickém kraji otevřít druhý úsek dálnice D35. Naváže na první část, která zatím končí v Časech na Pardubicku, a povede k Ostrovu na Chrudimsku. 

Začít by v regionu mohly i další velké silniční stavby, pokračovat budou rozsáhlé rekonstrukce železniční sítě. Úsek Časy–Ostrov se začal stavět 13. května 2019, hotový by měl být do konce roku 2022. Měří 14,7 kilometru a obsahuje dvě desítky mostů včetně technologicky náročné a neobvyklé stavby mostu přes hlavní železniční koridor u Uherska. 

Ten se buduje rozdělený na dvě poloviny po obou stranách trati, obě se následně propojí a zkompletují. Vzniknou také dvě mimoúrovňové křižovatky. Celkové náklady měly dosáhnout 3,2 miliardy korun bez DPH, vinou růstu cen stavebních materiálů se však zřejmě zvýší.

Začne růst obchvat Svitav

Ředitelství silnic a dálnic chce také letos začít stavět obchvat Svitav. Bude dlouhý 9,5 kilometru a bude jej tvořit přeložka silnice I/43 mezi Hradcem nad Svitavou a místní částí Svitav Lačnov. Na severu se napojí kruhovou křižovatkou na státní silnici I/35. Projekt počítá s osmi mosty, jednou mimoúrovňovou a dvěma okružními křižovatkami se státními silnicemi. Nejvýhodnější nabídku podalo sdružení firem Eurovia a M-Silnice. S cenou 786,9 milionu korun bez DPH se dostalo na 63 procent předpokládané hodnoty. Podle informačního letáku ŘSD by stavba měla být uvedena do provozu v roce 2024.

Nový centrální příjem otevřou v Ústí nad Orlicí

Ve velkých investicích bude pokračovat rovněž Pardubický kraj. Nejdříve by měla skončit výstavba centrálního urgentního příjmu nemocnice v Ústí nad Orlicí za půl miliardy korun, stavební část by měla být hotová začátkem ledna. Výrazně nákladnější je stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici, s rozpočtem 1,652 miliardy korun je největší investicí v historii kraje. Začala letos v květnu, budova má být hotová do konce roku 2023.

Automatické mlýny se změní na galerii

Letos v červnu by měla skončit přestavba části bývalých automatických mlýnů pro potřeby Východočeské galerie. Veřejnosti se prostor na břehu Chrudimky v historickém centru Pardubic pak otevře v polovině roku 2023, nabídne až 1 000 metrů čtverečních výstavních ploch. Celkové náklady budou 390 milionů korun.

Festivaly mají termíny. Jestli budou, se uvidí

Pokud to epidemická situace dovolí, uskuteční se v kraji i několik tradičních kulturních a zábavních akcí. Patří mezi ně hudební festival Smetanova Litomyšl na přelomu června a července, pořadatelé již zveřejnili hlavní body programu. 

V lednu by se měla uskutečnit přehlídka divadelních komedií Grand Festival smíchu v Pardubicích, začátkem letních prázdnin festival amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim. Na „lepší časy“ zatím čeká Aviatická pouť v Pardubicích, která se loni musela uskutečnit bez diváků jen v přímém přenosu České televize.

Velká pardubická

Již 132. Velká pardubická se letos poběží 9. října. Předcházet budou nejen čtyři kvalifikační dostihy, ale také celá řada dalších dostihových dnů. Sezona na závodišti odstartuje zahajovacím dostihovým dnem 8. května. Naposledy se potom v Pardubicích dostihy poběží 22. října. V letošním programu nechybí ani tradiční výstava Koně v akci či závody ve všestrannosti.

  • Nejčtenější

Rychle se setmělo a Litomyšl zasáhla supercela. Voda a kroupy zaplavily ulice

20. května 2024  15:14,  aktualizováno  16:25

Supercela dorazila v pondělí nad Litomyšl. Voda zaplavila ulice, padaly kroupy. Prudké bouřky s...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  20:54

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Kvůli požadavkům armády obchvat postaví blíž k obcím u letiště, starostové zuří

15. května 2024  16:55

Nová varianta jihozápadního obchvatu Pardubic se nelíbí obcím Starý Mateřov a Staré Jesenčany....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtá sezona má čtvrtého viníka. Dlouholetá smlouva v Dynamu neznamená nic

20. května 2024  14:40

V hokejových Pardubicích zase padaly hlavy. Finálovou porážku od Třince odnesl jeden z nejlepších...

Trenér Kováč skončí u fotbalistů Pardubic, potvrdil majitel klubu

22. května 2024  17:13

Trenér Radoslav Kováč skončí po sezoně u fotbalistů Pardubic. Na setkání s fanoušky to potvrdil...

Košťálek odchází z Pardubic, příští sezonu odehraje ve Vítkovicích

22. května 2024  16:47

Hokejový obránce Jan Košťálek opouští extraligové Pardubice a nově bude hrát za Vítkovice. Dynamo...

Pavel si připil slivovicí a opekl vuřt u dělostřelecké tvrze. Usedl i do závoďáku

22. května 2024  7:15,  aktualizováno  14:51

Přípitkem dvaadvacetiletou slivovicí s nadšenci, kteří se starají o dělostřeleckou tvrz Boudu,...

Pilot Doubek zářil na nascarech v Itálii. Je načase zase vyhrát seriál, říká

22. května 2024  10:19

Pilot Martin Doubek má za sebou v evropských nascarech jedinečné vystoupení. Po všech čtyřech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...