Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Hašek ve Švejkovi vytvořil z oblíbeného důstojníka tupce, ze sochaře fízla

  8:39
Před sto lety spatřil světlo světa první díl románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Slavné dílo přeložené do šesti desítek jazyků je přes postavy hejtmana Ságnera a tajného policisty Bretschneidera spojeno se Svitavami i Litomyšlí.

Fotografie Vinzenze Sagnera z knihy Encyklopedie pro milovníky Švejka s mnoha vyobrazeními od Milana Hodíka | foto: Archiv Milana Báči

Kdo slavné dílo Jaroslava Haška četl, ví, že hejtman Ságner jako rakouský důstojník spjatý s 91. pěším plukem z Českých Budějovic byl na cestě do Haliče na ruskou frontu vylíčen jako natolik stupidní, že nejednou lezl na nervy i smířlivému nadporučíkovi Lukášovi. Jednou dokonce kvůli jeho tuposti překousl vzteky špičku na cigarety.

Ředitel svitavského gymnázia Milan Báča, který v regionu dvacet let shromažďoval zajímavosti týkající se slavných českých děl, ve svých Literárních toulkách po Svitavsku doložil, že se Ságnerem to ve skutečnosti až tak špatné nebylo. Studoval ve Svitavách a má zde i pamětní desku.

„Hašek se se Sagnerem znal. Sagner velel 91. pěšímu pluku v Budějovicích, kde sloužil i Hašek. Sagner se narodil 13. března 1884 v Zámrsku u Vysokého Mýta, ve Svitavách byl jen rok mezi lety 1900 až 1901, kdy se vzdělával na vyšší reálné škole, poté odešel na vojenskou školu do Prahy,“ řekl Milan Báča k příběhu skutečného Vinzenze Sagnera.

Po škole byl přidělen k 9. polní setnině III. praporu c. a k. pěšímu pluku č. 91 v Praze. Zde o něm důstojnický sbor rozhodl hlasováním o doporučení ke způsobilosti pro povýšení na poručíka a mladému důstojníkovi Sagnerovi byl udělen vojenský jubilejní kříž. Rok před mobilizací byl jmenován nadporučíkem. 

„Při mobilizaci v roce 1914 byl Sagner jmenován pobočníkem velitele nově sestavovaného pochodového pluku, krátce poté odjel se 3. praporem 91. pluku z Prahy do Budějovic, a odtud brzy přímo na srbskou frontu jako adjutant pochodového pluku. V poli byl zařazen jako velitel roty, krátce velel praporu. Se svou jednotkou prodělal těžké boje, řídil palbu těžkého dělostřelectva,“ vylíčil autor knihy Literární toulky po Svitavsku Sagnerovo působení na začátku první světové války.

Už ke konci roku 1914 bylo Sagnerovi uděleno nejvyšší pochvalné uznání za statečné chování před nepřítelem, což znamenalo, že směl nosit stříbrnou vojenskou záslužnou medaili na stuze vojenského záslužného kříže, jinak zvanou Signum laudis.

Sagner dostal na východní frontě válečný kříž

„Koncem února 1915 se stal velitelem roty u náhradního praporu 91. pluku v Budějovicích a zažil tu stěhování do Brucku nad Litavou – Királyhidy, odtud pak vedla jeho životní cesta na východní frontu do boje proti Rusům,“ popsal Milan Báča období, během něhož se Sagner musel potkat s Haškem.

Hejtman Ságner, ilustrace Josefa Lady z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

V polovině roku 1915 byl pluk přesunut na rusko-haličskou hranici, kde byl Sagner povýšen na setníka neboli hejtmana a obdržel vojenský záslužný kříž 3. třídy s válečnou dekorací. Nedlouho poté v 31 letech onemocněl a s kloubovým revmatismem a levostranným ischiasem skončil v nemocnici v Praze. 

Po dobrovolném návratu na frontu, opětovném zranění a několikerém přeložení jeho působení v poli, za něž byl vyznamenán řádem Železné koruny 3. třídy s válečnou dekorací a meči, skončilo v říjnu 1918, kdy onemocněl malárií. V nemocnici Červeného kříže v Praze zažil i 28. říjen. 

„Hned druhý den se přihlásil do služby v nově se formující armádě a krátce nato byl v listopadu 1918 důstojnickým sborem zvolen velitelem českobudějovického pluku č. 1. Při prošetřování Sagnerovy minulosti v souvislosti s jeho přihláškou do československého vojska nenastaly žádné komplikace – Sagner byl hodnocen kladně s tím, že se ve službě i mimo službu choval vždy jako Čech a ničím se neprohřešoval proti češství. Podle svědků mluvil prý ‚při služebním hlášení česky a s mužstvem jednal vždy spravedlivě, sám jsa mužem svědomitým, žádal totéž od podřízených‘,“ zaznamenal Milan Báča Sagnerův přechod do služeb nového státu.

Pozdější kapitán byl však vzhledem k opakujícím se záchvatům malárie už v říjnu 1920 přeložen do výslužby. Zemřel 22. června 1927 v Praze. Na dodnes udržovaném hrobě na hřbitově v Kolíně je uvedeno jeho jméno již plně česky – Čeněk Ságner, důstojník.

A od roku 2006 má Vinzenz Sagner pamětní desku i na budově školy, do které ve Svitavách chodil. Této světoznámé literární postavě, která byla v Haškově románu vykreslena jako důstojník s nevalnými velitelskými schopnostmi, ji zde odhalil Svitavský klub Laurus. A nezapomněl na slavný Ságnerův citát: „Zmatek je to nejhorší, co může být v poli, pánové.“

Od roku 2006 má Vinzenz Sagner pamětní desku i na budově školy, do které ve Svitavách chodil. Dnes zde funguje Základní škola T. G. Masaryka.

„Proč tak Hašek v románu vykreslil hejtmana Ságnera, který ve skutečnosti nebyl až tak tupý velitel, spíš naopak, je těžké říct. Osobně si myslím, že tak, jak poukazoval na prohnilost, nesmyslnost, tupost a směšnost celé rakousko-uherské armády a vlastně celého tehdejšího systému, tak prostě vykreslil i všechny velitele, kteří v románu vystupují,“ domnívá se Báča.

Já se ti pomstím, varoval spisovatel spolubydlícího

Sagnerovo jméno není jediným, které si Jaroslav Hašek pro slavné Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války vypůjčil ze skutečného života. Společnost Švejkovi ve slavném díle kromě hejtmana Ságnera, poručíka Lukáše, feldkuráta Katze, nadporučíka Duba a dalších dělal i tajný policejní agent Bretschneider coby symbol udavačství a špiclování. 

„Málokdo ví, jak se do románu dostalo jméno tohoto fízla a udavače. Vladimír Bretschneider se jmenoval dávný Haškův spolubydlící a sochař, který žil a zemřel v Litomyšli. Byl to i kamarád spisovatele, cestovatele a bouřliváka Zdeňka Matěje Kuděje. Ještě coby studenti sdíleli v Praze společný podnájem,“ přibližuje Milan Báča další skutečnou historku, kterou se Hašek zřejmě inspiroval při psaní Švejka.

Oba literáti Bretschneiderovi vyjídali zásoby a brali mu čisté prádlo a ponožky. Bretschneider si to však nenechal pro sebe a vše napráskal paní domácí. Ještě ve dveřích se Hašek obrátil a řekl bledému studentovi: 

Ilustrace Josefa Lady z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války ukazuje tajného policistu Bretschneidera, jak zatýká Švejka.

„Však já se ti jednou pomstím. Napíšu knihu a ten nejblbější a nejodpornější chlap se bude jmenovat Bretschneider!“ A tak se skutečně stalo. Každý si snad pamatuje, jak tajný policajt Bretschneider v podání Františka Filipovského ve filmu Dobrý voják Švejk nechá zavřít hostinského, který obraz císaře pána dal z lokálu na půdu, protože na něj podle jeho slov „sraly mouchy“.

„Sochař Bretschneider žil na Klatovsku, ale poté se přestěhoval do Litomyšle a dožil v Litomyšli v domě vedle pošty, kde měl ateliér. Ostatně v Litomyšli na konci života zakotvil i Matěj Kuděj, který napsal knížku Ve dvou se to lépe táhne, v níž popisuje tahy s Jaroslavem Haškem po pražských hospodách. V Litomyšli bydlel v bytě hned vedle hospody U černého orla,“ dodává Milan Báča.

  • Nejčtenější

Vlnění i vítr. Prošli jsme se po nové nejdelší visuté lávce světa, je v Česku

Redaktor MF DNES měl jako jeden z prvních možnost projít se po novém nejdelším lanovém mostě na světě, který vznikl na...

V Sobětuchách roste načerno rodinný dům, navíc bez respektu k územnímu plánu

Na hrubé stavbě rodinného domu v Sobětuchách s výhledem na Chrudim chybí za oknem štítek s nápisem Stavba povolena....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

Trochu se bojím, přiznal první návštěvník nejdelší visuté lávky světa

Horský resort na Dolní Moravě už se světovým „nej“ pochlubil s předstihem. Ode dneška je však nová atrakce otevřená...

Dědkova hala pro 15 tisíc lidí zvládne kromě hokeje i světové akce

Majitel hokejového Dynama Petr Dědek ve středu představil svoji vizi ohledně výstavby nové haly až pro 15 tisíc lidí....

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

V Pardubicích se o Senát utkají stávající senátorka a primátor Charvát

Většina politických subjektů zastoupených v Poslanecké sněmovně už rozhodla, koho vyšle do podzimních voleb v senátních...

VIDEO: Vzácnou lokomotivu z technického muzea odtáhli ke generální opravě

Jedinečná parní lokomotiva 464.102 zvaná Ušatá ze sbírek Národního technického muzea zamířila z Prahy do východočeského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravce v Pardubickém kraji se nedohodl na využití nádražních infocenter

Až dosud byli cestující v Pardubickém kraji zvyklí ptát se na příjezd autobusů přímo v informačních kancelářích na...

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

Advantage Consulting, s.r.o.
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ (Až 48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 48 000 Kč

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...