Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve vyhlášené Haškově hospodě v Lipnici teď pijí pivo jenom Haškovi

  9:26
Za normální situace by si teď čtenáři románu Osudy dobrého vojáka Švejka mohli připomínat v lipnickém hostinci U České koruny sté výročí vydání jeho prvního dílu. Jenže kvůli pandemii je všechno jinak. I místo, kde román vznikal, dnes nuceně zeje prázdnotou.
„Mít hospodu je dnes fakt výhra,“ hořce žertuje Martin Hašek, pravnuk slavného...

„Mít hospodu je dnes fakt výhra,“ hořce žertuje Martin Hašek, pravnuk slavného spisovatele, jenž provozuje hostinec v Lipnici nad Sázavou. | foto: MAFRA

„A tak tady popíjíme pivo sami, když už máme tu hospodu. Nikdo nám ho neupíjí. Vaříme si taky jen sami pro sebe. Mít hospodu je dnes fakt výhra,“ hořce žertuje Martin Hašek, pravnuk slavného spisovatele Jaroslava Haška.

Nebýt pandemie, otáčel by se teď kolem sporáků v kuchyni proslulé hospody.

Když mají v České koruně otevřené okénko, zákazníci k němu chodí. „Jenže tržby jsou tak na pěti procentech normálního stavu. Státní podpora chodí pozdě, ale zaplaťpánbůh aspoň za to. Teprve teď jsme dostali na mzdy za říjen. Člověk si musí u banky půjčovat a pak jí to zase vracet,“ popisuje složité kličkování Martin Hašek.

I přes nulový zisk je nutné platit zálohy na energie. Hašek přemítá, jak dlouho ještě může současné uzavření trvat. Doufá v letní otevření a silnější prázdninovou sezonu. Zároveň si uvědomuje, že to vůbec není jisté.

Reálné obavy o tuto sezonu

Loňský rok byl i v Lipnici složitý. Připomínal jízdu na horské dráze. Když mohla hospoda po jarním zavření zprovoznit konečně aspoň terasu, zatáhla se obloha, začalo pršel a několik dní bylo velmi chladno. „Pak jsme měli výbornou letní sezonu, také hrad trhal rekordy v návštěvnosti. Jenže pak přišla ta facka v září. Dnes už víme, že to letní rozvolnění bylo až moc velké,“ rekapituluje Martin Hašek.

Pokud by mohl letos v květnu nebo červnu hospodu otevřít, je připraven dodržovat přísná hygienická opatření. „Mám ale obavy o tuto sezonu. Navíc s těmi vakcínami je to celé zpatlané,“ míní Hašek.

U posuzování vakcín by podle něj nemělo hrát roli, kde jsou vyrobené. „Jsem jako podnikatel schopen zatnout zuby. I na dlouho. Naše vedení se ale ani nedokáže dohodnout, jestli patříme na Východ, či Západ. Vadí mi, jak dlouho se rozhoduje a že se vakcinace táhne,“ doplnil Martin Hašek.

Za normální situace by teď jezdili do Lipnice milovníci Švejka z Německa, Ruska i třeba z Číny. A provozovatel hospody by je jako jindy provedl též hradem. „Všechny návštěvy z ciziny jsou ale zrušené, měla jich být přitom spousta. Od loňského března nikdo nepřijel,“ ohlíží se hostinský.

Letos v létě uplyne také 100 let od příchodu Jaroslava Haška do Lipnice. Martin Hašek doufá, že se jim s jeho otcem Richardem Haškem, spisovatelovým vnukem, jednou podaří toto výročí oslavit mezinárodním „intelektuálně-gastronomickým“ setkáním haškologů.

Zatím má ale Martin Hašek nyní víc času na čtení či domácí kutilství. Také se věnuje hře na kytaru a sbírá hudební nástroje.

Bláznivá moudrost a němý film

Letos rovněž uplyne 95 let od uvedení němého filmu o Švejkovi s Karlem Nollem v hlavní roli. Tento herec se narodil jako syn pekaře v roce 1880 v dnešním Havlíčkově Brodě, který leží jen patnáct kilometrů od Lipnice.

Brodský rodák Karel Noll skvěle zahrál Švejka už před 95 lety v němém filmu. Stejnou roli ovšem ztvárnil ještě předtím na jevišti.

A už před 100 lety hrál Noll Švejka poprvé i na jevišti. Už se ale nedočkal zvukového filmu, zemřel v roce 1928. „Podle odborníků byl němý film s Karlem Nollem nejlepší z hlediska hereckého obsazení. On prý byl nejtypičtější, vystihl Švejkovu bláznivou moudrost,“ uvedl Richard Hašek.

Spisovatel Jaroslav Hašek strávil v Lipnici nad Sázavou závěr svého života. Pod místním mohutným hradem vznikla také podstatná část celosvětově proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka.

Hašek zemřel v Lipnici 3. ledna 1923 v pouhých 39 letech. Pochován je na místním hřbitově, v červenci 2008 mu byla poblíž jeho oblíbeného hostince U České koruny odhalena socha. Jeho vnuk Richard Hašek, rodák z Prahy, lipnický hostinec se svou rodinou na přelomu tisíciletí zrekonstruoval. Richardův syn Martin Hašek v něm působí jako kuchař.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Finále se v Brodě vysílá, nesmíme zklamat, hecoval Beránek. Přivezl pohár

20. června 2024  20:44

Co by to bylo za národní mužstvo, kdyby v něm chyběl hráč z Havlíčkova Brodu. Tuto hlášku pronesl...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

Stát zvýší počet podporovaných dopravních staveb kvůli rozšíření Dukovan

20. června 2024  12:19

Jihovýchodní obchvat Velkého Meziříčí se stane součástí takzvaných návozových tras pro jadernou...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANCIAL CONROLLER S AJ (55-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...