Elektrárna Chvaletice chce výjimku na vypouštění škodlivin i po roce 2020

  8:45aktualizováno  8:45
Firma Sev.en EC vlastnící chvaletickou elektrárnu v minulých letech získávala od krajského úřadu výjimky, které jí umožňovaly vypouštět více polétavého prachu a oxidů dusíku. Nyní oznámila, že bude žádat o výjimku i po roce 2020.

Technologie chvaletické elektrárny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chvaletická elektrárna sice investuje miliardy do ekologičtějšího provozu, přesto se v posledních letech nevejde do emisních limitů. Ne že by je nebyla schopna ještě splnit, ale ekonomicky je pro ni výhodnější získat od úředníků výjimku.

Nyní elektrárna z impéria miliardáře Pavla Tykače oznámila, že požádá krajský úřad, aby v budoucnu mohla vypouštět více emisí oxidů dusíku a zbytkové rtuti. 

Ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by totiž nesplňovala požadavky nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021. Ekologická organizace Greenpeace chce proti udělení výjimky bojovat.

Podle elektrárny by snížení těchto emisí znamenalo neúměrnou investici. 

„K dosažení nově požadovaných limitů NOx by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích NOx by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice,“ uvedl generální ředitel 7EC Václav Matys.

Podle Greenpeace elektrárna už při rekonstrukci prvních dvou bloků věděla, že nové emisní limity nebude splňovat. 

Fotogalerie

„Investici prováděli v době, kdy se nové limity připravovaly, lobbovali proti nim, dokonce je neúspěšně u soudu napadli žalobou,“ řekl vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace Jan Rovenský.

Společnost Sev.en EC zatím neměla potíže získat výjimky. Krajský úřad Pardubického kraje schválil navýšení emisních stropů pro chvaletickou elektrárnu na konci loňského roku i roku předcházejícího změnou integrovaného povolení. A to i zpětně. 

Například loni díky tomu mohla elektrárna vypustit o tisíc tun oxidů dusíku více, úřad jí zvýšil emisní strop téměř o bezmála 40 procent. Úřad výrazně zvedl i strop pro vypouštění prachu. 

„Obvykle se hodnoty emisí z elektrárny ve Chvaleticích pohybují výrazně pod touto navýšenou hranicí,“ uvedla k tomu mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Výjimky krajský úřad schvaluje v režimu takzvané nepodstatné změny, která neumožňuje veřejnosti se proti tomu bránit. 

Stalo se to i přesto, že už v roce 2016 pardubická pobočka Krajského soudu Hradec Králové rozhodla, že krajští úředníci měli dát lidem šanci uplatnit výhrady, když v roce 2014 povolovali chvaletické elektrárně zvýšení emisí polétavého prachu o 200 tun. Praxi to nezměnilo. 

„Citovaný rozsudek se týká rozhodnutí ministerstva životního prostředí, naší povinností je řídit se právními názory a metodickými pokyny odvolacího orgánu, tedy ministerstva životního prostředí,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. 

Emise polétavého prachu klesly od 90. let o 91 procent

Žádost o změnu integrovaného povolení podle něj nenaplňovala definici významné změny v provozu zařízení stanovenou zákonem. A upozornil, že v roce 2017 změna kromě zvýšení limitů obsahovala i snížení emisního stropu pro oxid siřičitý.

Ekologové mohli rozhodnutí krajského úřadu zažalovat, ale i kdyby vyhráli, vypuštěné emise nikdo do chladicí věže už nevrátí. „Když kraj zneužívá zákonné kompetence, tak se proti tomu brání hodně těžko,“ uvedl Rovenský.

Elektrárna upozorňuje, že od začátku 90. let snížila například emise oxidů dusíku o 74 procent, emisi polétavého prachu o 91 procent. Podle tiskové zprávy majitel elektrárny počítá s ekologizací dalších dvou bloků, celkem by za modernizaci měl zaplatit sedm miliard korun.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

V Pardubicích se srazily autobus a osobní auto, záchranáři ošetřili 13 lidí

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v pátek v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Další z rubriky

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Řidiči v Litomyšli poskakují kvůli opravě v kolonách i po vyjetých kolejích

Kvůli vyjetým kolejím je doprava od Svitav svedena v Litomyšli do jednoho...

Není den, aby dopravní zpravodajství řidičům nehlásilo problémy v Litomyšli. Na hlavním tahu z východu Čech na Moravu...

Točit o třicátnících bylo jako nové lego, říká o novém filmu režisér Janák

Z natáčení filmu LOVEní

Týden před oficiální premiérou se v Pardubicích konala mimořádná projekce nové české komedie LOVEní. Režisér Karel...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKO OBCHODNÍ ZÁSTUPCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz