Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Studenti učiliště v Havířově nemohou do školy kvůli dluhům zřizovatele

  12:29
Učni, studenti i učitelé soukromého Středního odborného učiliště Baron School v Havířově jsou v šoku. Kvůli dluhům zřizovatele narazili v úterý ráno na zamčené vstupní dveře školní budovy. Teď mají strach, že nedostanou šanci dokončit ani školní rok.
Libor Lenčo (ve dveřích) z krajského odboru školství v úterý ráno vysvětloval

Libor Lenčo (ve dveřích) z krajského odboru školství v úterý ráno vysvětloval lidem, proč je učiličtě zavřené. Učitele Patrika Grygara (vpravo) do školy nepustili. (22. 4. 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"O ničem jsem nevěděl, byl jsem celé velikonoční prázdniny mimo," přiznal překvapený učitel odborných předmětů Patrik Grygar, který přišel ráno do práce jako obvykle, ale narazil na zamčené dveře školní budovy.

Na ulici musel zůstat stejně jako hlouček učňů a jejich naštvaných rodičů. Ti už alespoň věděli, že škola vyhlásila na úterý a středu mimořádné ředitelské volno. Moc je to ale neuklidnilo.

Úterní ráno v Baron School

"Nedávno jsem byla na třídních schůzkách a nic se tam neprojednávalo. Víme z webových stránek školy, že je volno, ale přišly jsme se přesvědčit, jestli je to pravda, a zjistit, co se děje," řekla Daniela Kaczmarczyková, která před školu doprovodila svoji vnučku Anetu.

Studentka druhého ročníku oboru cukrář platí měsíční školné 500 korun. "Ve škole se mi fakt líbí, nechtěla bych odsud odejít," svěřila se Aneta. "Ve škole jsme byli naposledy ve středu, pak začaly prázdniny. V té době jsme neměli žádné informace o tom, že jsou nějaké problémy. Nic tomu nenasvědčovalo. Až v pátek jsem se něco dozvěděla z Facebooku," dodala.

Přes 250 učňů a studentů zatím netuší, zda ještě dostanou šanci vrátit se do školy, která v regionu funguje 22 let. Zřizovatel Jiří Baron totiž neplatil nájem za budovu a její majitel Jan Tesarčík v pátek vyměnil zámky. Kraj přitom dotuje školu každý rok částkou skoro 11 milionů korun.

Kdo je Jiří Baron

Majitelem Baron School je oficiálně 29letý Jiří Baron, ale jednatelem a zřejmě skutečným zřizovatelem je jeho otec, 58letý Jiří Baron. Ten v minulosti pracoval jako učitel na učilišti VOKD, pak se pustil do podnikání a založil i vlastní učiliště. Jako ředitele zkrachovalé Moravia Banky ho v roce 2009 poslal soud do vězení na 8,5 roku za podvody a další trestné činy, ale soudní spor se protahoval a stíhání manažerů banky nakonec zastavila prezidentská amnestie Václava Klause.

"Za dva roky mi dluží téměř čtyři miliony korun. Jsou už na to exekuční výměry a stejně neplatí," zdůvodnil Tesarčík radikální krok, ke kterému se odhodlal. S naštvanými rodiči se o tom ale bavit nechtěl.

"To je hrdinství, schovávat se za ochranku. Proč mají na vaše spory doplácet naše děti. Co s nimi bude? Nemohl jste je nechat alespoň dokončit školní rok?" útočila jedna z matek na Tesarčíka, ale také na vedoucího odboru školství krajského úřadu Libora Lenča, který přijel situaci zmapovat.

"Ale já nemám s tou školou nic společného, maminko," krotil ženu Lenčo. "Je to soukromá škola, která funguje, je zapsána v rejstříku a vyhlásila ředitelské volno. My můžeme ve čtvrtek přijet znovu, a pokud se nezačne učit, budeme řešit situaci tak, aby děti dostaly šanci dokončit školu jinde," vysvětloval s tím, že rodiče musí hledat odpovědi především u zřizovatele a vedení školy.

"Pozval mě pan Tesařík, prošli jsme celou budovu a z vedení školy tu není vůbec nikdo," dodal Lenčo.

Na stránkách školy visí od neděle stručné oznámení o dvoudenním ředitelském volnu, které se ale netýká povinné praxe.

V pondělí přibylo oznámení o 90 přijatých studentech do prvního ročníku a také stručné zdůvodnění ředitelského volna: "Ředitelské volno bylo uděleno z důvodů, abychom žáky uchránili případnému psychickému tlaku a hloupých dotazů na odvysílanou páteční reportáž o naší škole. Samozřejmě v úterý 22. 4. 2014 učiníme opatření, která věci uvedou do rovnovážného stavu."

Ředitelka Renáta Bajtková tak reagovala na informace České televize, která jako první upozornila na výměnu zámků ve školní budově. Pro MF DNES se vyjádřila jen stručně. "Věřím, že výuka bude pokračovat. Zřizovatel školy o tom má jednat jedná s panem Tesarčíkem."

Zda už jednali a s jakým výsledkem, nebo zda ještě jednají, se zatím nepodařilo ověřit.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Ostrava 2:1, dva body od titulu, oba góly vítězů dal Birmančevič

14. května 2024  18:37,  aktualizováno  20:51

Sparťanští fotbalisté jsou dva body od obhajoby titulu. Ve třetím kole nadstavby vydřeli vítězství...

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Kanál Dunaj–Odra–Labe pomalu mizí i z rozvojových map Moravskoslezského kraje

22. května 2024  8:16

Už jen několik kroků schází k definitivnímu potvrzení konce snah o stavbu kanálu Dunaj– Odra–Labe v...

Bezhlavě jsme lítali po ledě, uznal Cingeľ. Teď se už Slováci soustředí na Kanadu

22. května 2024  7:31

S vědomím, že je čeká světové čtvrtfinále proti Kanadě, odehráli slovenští hokejisté poslední duel...

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Policie našla v zemině z výkopu další kosti, patřily třem lidem. Pošle je na pitvu

21. května 2024  16:11

Lidské kosti, které v pondělí objevili pracovníci technických služeb během výkopových prací v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....