Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Studenti učiliště v Havířově nemohou do školy kvůli dluhům zřizovatele

  12:29
Učni, studenti i učitelé soukromého Středního odborného učiliště Baron School v Havířově jsou v šoku. Kvůli dluhům zřizovatele narazili v úterý ráno na zamčené vstupní dveře školní budovy. Teď mají strach, že nedostanou šanci dokončit ani školní rok.

Libor Lenčo (ve dveřích) z krajského odboru školství v úterý ráno vysvětloval lidem, proč je učiličtě zavřené. Učitele Patrika Grygara (vpravo) do školy nepustili. (22. 4. 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"O ničem jsem nevěděl, byl jsem celé velikonoční prázdniny mimo," přiznal překvapený učitel odborných předmětů Patrik Grygar, který přišel ráno do práce jako obvykle, ale narazil na zamčené dveře školní budovy.

Na ulici musel zůstat stejně jako hlouček učňů a jejich naštvaných rodičů. Ti už alespoň věděli, že škola vyhlásila na úterý a středu mimořádné ředitelské volno. Moc je to ale neuklidnilo.

Úterní ráno v Baron School

"Nedávno jsem byla na třídních schůzkách a nic se tam neprojednávalo. Víme z webových stránek školy, že je volno, ale přišly jsme se přesvědčit, jestli je to pravda, a zjistit, co se děje," řekla Daniela Kaczmarczyková, která před školu doprovodila svoji vnučku Anetu.

Studentka druhého ročníku oboru cukrář platí měsíční školné 500 korun. "Ve škole se mi fakt líbí, nechtěla bych odsud odejít," svěřila se Aneta. "Ve škole jsme byli naposledy ve středu, pak začaly prázdniny. V té době jsme neměli žádné informace o tom, že jsou nějaké problémy. Nic tomu nenasvědčovalo. Až v pátek jsem se něco dozvěděla z Facebooku," dodala.

Přes 250 učňů a studentů zatím netuší, zda ještě dostanou šanci vrátit se do školy, která v regionu funguje 22 let. Zřizovatel Jiří Baron totiž neplatil nájem za budovu a její majitel Jan Tesarčík v pátek vyměnil zámky. Kraj přitom dotuje školu každý rok částkou skoro 11 milionů korun.

Kdo je Jiří Baron

Majitelem Baron School je oficiálně 29letý Jiří Baron, ale jednatelem a zřejmě skutečným zřizovatelem je jeho otec, 58letý Jiří Baron. Ten v minulosti pracoval jako učitel na učilišti VOKD, pak se pustil do podnikání a založil i vlastní učiliště. Jako ředitele zkrachovalé Moravia Banky ho v roce 2009 poslal soud do vězení na 8,5 roku za podvody a další trestné činy, ale soudní spor se protahoval a stíhání manažerů banky nakonec zastavila prezidentská amnestie Václava Klause.

"Za dva roky mi dluží téměř čtyři miliony korun. Jsou už na to exekuční výměry a stejně neplatí," zdůvodnil Tesarčík radikální krok, ke kterému se odhodlal. S naštvanými rodiči se o tom ale bavit nechtěl.

"To je hrdinství, schovávat se za ochranku. Proč mají na vaše spory doplácet naše děti. Co s nimi bude? Nemohl jste je nechat alespoň dokončit školní rok?" útočila jedna z matek na Tesarčíka, ale také na vedoucího odboru školství krajského úřadu Libora Lenča, který přijel situaci zmapovat.

"Ale já nemám s tou školou nic společného, maminko," krotil ženu Lenčo. "Je to soukromá škola, která funguje, je zapsána v rejstříku a vyhlásila ředitelské volno. My můžeme ve čtvrtek přijet znovu, a pokud se nezačne učit, budeme řešit situaci tak, aby děti dostaly šanci dokončit školu jinde," vysvětloval s tím, že rodiče musí hledat odpovědi především u zřizovatele a vedení školy.

"Pozval mě pan Tesařík, prošli jsme celou budovu a z vedení školy tu není vůbec nikdo," dodal Lenčo.

Na stránkách školy visí od neděle stručné oznámení o dvoudenním ředitelském volnu, které se ale netýká povinné praxe.

V pondělí přibylo oznámení o 90 přijatých studentech do prvního ročníku a také stručné zdůvodnění ředitelského volna: "Ředitelské volno bylo uděleno z důvodů, abychom žáky uchránili případnému psychickému tlaku a hloupých dotazů na odvysílanou páteční reportáž o naší škole. Samozřejmě v úterý 22. 4. 2014 učiníme opatření, která věci uvedou do rovnovážného stavu."

Ředitelka Renáta Bajtková tak reagovala na informace České televize, která jako první upozornila na výměnu zámků ve školní budově. Pro MF DNES se vyjádřila jen stručně. "Věřím, že výuka bude pokračovat. Zřizovatel školy o tom má jednat jedná s panem Tesarčíkem."

Zda už jednali a s jakým výsledkem, nebo zda ještě jednají, se zatím nepodařilo ověřit.

  • Nejčtenější

Zmizelý krokodýl svého chovatele i policii „vypekl“, našli ho ve sklepě

Policisté našli zmizelého krokodýla, který utekl ostravskému chovateli v sobotu odpoledne. Majitel zvířete si myslel,...

Chovateli v Ostravě utekl metrový krokodýl. Dva dny nejedl, varuje policie

Zhruba metr dlouhé mládě krokodýla uteklo ze zahrady chovateli v Ostravě. Policie nabádá veřejnost k opatrnosti, zvíře...

Ostravské stopy: Nohavica rázem všechny sesadil, říká písničkář Janota

Písničkář Oldřich Janota patří ve své oblasti k žijícím legendám, je to ale také svérázný samorost. Rozhodně nespoléhá...

Za Romy v Ostravě vyjel očkovací tým, pro první zájemce se plánují odměny

Start mobilních očkovacích týmů, které měly už tento týden vyrazit do odlehlejších či vyloučených lokalit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrava - Zlín 5:1, demolice, čtyři góly za půl hodiny. Dva dal Lischka

Fotbalisté ostravského Baníku měli proti Zlínu hotovo ještě v první půli. Do čtyřiatřicáté minuty vstřelili čtyři...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

V Opavě se střetla dvě auta, hasiči z nich vyprostili tři těžce zraněné a psa

Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku vyrazily před půlnocí na neděli do městské části...

Jako z pohádky. Zvelebený park zámku v Bruntále je opět přístupný

Obnovené stezky a zpevněné plochy, opravené stěny hradeb, bašta se schodištěm, nový mobiliář i zeleň, ale také...

Za Romy v Ostravě vyjel očkovací tým, pro první zájemce se plánují odměny

Start mobilních očkovacích týmů, které měly už tento týden vyrazit do odlehlejších či vyloučených lokalit...

Horské busy mají obcím ulevit od aut, nejvíce se plní v Jeseníkách

Už téměř měsíc sváží návštěvníky Beskyd a Jeseníků takzvané shuttle busy. Speciální autobusové linky přesouvají turisty...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...