Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Srdce Ostravy skomírá. Další a další prodejny ho opouštějí

  17:55
Pokud už před lety historické centrum Ostravy chřadlo, teď je jeho stav ještě horší. V poslední době zmizely další prodejny a třeba ulice 28. října od Masarykova ke Smetanovu náměstí připomíná pustinu. Zlepšení se rýsují. Dílčí...

Netřeba nic dodávat. Koláž opuštěných prodejen a prázdných výloh v centru Ostravy je všeříkající. | foto: Foto a koláž Markéta Radová, MAFRA

Centrum Ostravy má problém. Je čím dál tím více opuštěnější. "Tohle že je centrum Ostravy?" diví se lidé, kteří procházejí třeba ulicí 28. října od Masarykova náměstí k Divadlu Antonína Dvořáka.

Donedávna tu byla drogerie, prodejna oděvů, obchod se sportovním zbožím… A dnes?

Z pořád většího počtu domů koukají jen opuštěné výlohy. Jak vysvětluje třeba mluvčí Drogerií DM Eva Vaněčková, odchod pobočky, která do konce ledna fungovala na nároží ulic 28. října a Puchmajerova, souvisel s tím, že se zákazníci stále víc přesouvají z center měst do center nákupních. "Ta nabízejí možnost pohodlného nákupu pod jednou střechou a taky snadný odvoz," zmiňuje Eva Vaněčková.

Podobné vysvětlení pro plánovaný přesun pobočky, tentokrát z náměstí Dr. Edvarda Beneše do administrativní budovy na Nové Karolině, má i mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Budova České spořitelny v centru Ostravy po téměř devadesáti letech osiří,
Architektonická kancelář CMC navrhla také administrativní budovu Nová Karolina...

Vlevo dosavadní sídlo České spořitelny na náměstí Dr. Edvarda Beneše, brzy se však přestěhuje o něco dál z centra do budovy na Nové Karolině (vpravo).

I tato banka se podle své mluvčí přesouvá proto, že pobočky v nákupních centrech jsou mezi klienty oblíbené. Ta, která dnes funguje na zmíněném ostravském náměstí, by se měla přesouvat asi letos v květnu. Členové vedení centrálního obvodu, které oslovila MF DNES, poukazují na to, že se v městských prostorech v historickém centru Ostravy snaží vycházet nájemcům maximálně vstříc.

"Nabízíme třeba snížený nájem v prvních dvou měsících pronájmu nebo slevy na nájemném pro určité období," zmiňuje místostarostka Petra Bernfeldová s tím, že takřka všechny obvodní nebytové prostory v centru jsou obsazeny.

S ohledem na celkový počet zdejších domů jich je ale málo. Co ty další? Patří soukromým majitelům. A ti - alespoň podle politiků, ale i některých podnikatelů - počítají často s nadměrně vysokými nájmy. Třeba Marie Keresteši, zástupkyně vlastníka domu, v jehož přízemí dříve roky sídlila pobočka firmy McDonald's, ale poukazuje na to, že majitel už šel s cenou nájmu oproti minulosti docela dost dolů.

"Nyní jednáme s jedním zájemcem o pronájem a další zájemci jsou ve hře. Předpokládám, že v létě už by přízemní prostory měly být využívány," uvádí Marie Keresteši. Konkrétnější ale v tuto chvíli být nechce, a to ani co do výše nájmu, ani co do zaměření firmy, která by si prostory mohla pronajmout.

Do centra by se měly vrátit byty

Na lepší časy se zřejmě blýská i ve spojitosti s domem na nároží ulic Vojanova a 28. října. V přízemí tu před pár lety fungovala třeba pobočka firmy Alpine Pro, před koncem loňského roku tu byla prodejna bonbonů.

Dnes je dům prázdný. Skončila i čajovna, která fungovala v přízemí. Ukončení její činnosti doprovodily spory nájemce prostor s vlastníkem domu. Ten teď uvádí, že chce, aby dům opět ožil.

"V horních patrech na vlastní náklady opravuji byty. Mělo by se jednat o nadstandardní bydlení za standardní ceny," říká vlastník domu Milan Heinz s tím, že byty by měly být k dispozici už v první polovině roku. Od prvního března by také v přízemí, které bude po opravách nově rozděleno na více nebytových prostorů, měla opět začít fungovat prodejna bonbonů.

"Do centra města by se měly vrátit byty. Lidé by zde opět měli začít žít," myslí si Heinz s tím, že politici by tuto filozofii měli podporovat.

Letecký pohled na oblast Nové Karoliny, za moderními stavbami stojí centrum Ostravy.

Podle radního centrálního obvodu Lukáše Semeráka je důvodů, proč historické centrum pustne, více.

Patří k nim chybějící parkovací stání, vznik Nové Karoliny, která na jednu stranu "vysává" lidi z historického jádra, na stranu druhou o ní zástupci města hovoří jako o "širším centru" Ostravy, ale třeba i o vztah vlastníků k nemovitostem, které se v srdci Ostravy nacházejí. "Po dlouhých letech výmluv jsme připravili hned několik kroků, jak centrum města oživit," uvádí Semerák.

Některé z kroků by se podle něj měly odehrát ještě letos. Do konce roku chtějí představitelé obvodu přestěhovat "svou" radnici do historického centra Ostravy. Kam přesně? Na to budou hledat odpověď ve výběrovém řízení, které vypíšou v nejbližších týdnech. V horizontu let by potom rádi úřad přesunuli do nového domu, jenž je plánován v proluce na Masarykově náměstí. Doplnit by ho mělo i podzemní parkoviště čítající přes 750 míst ke stání.

Opravíme ulici 28. října

"Ještě letos v létě bychom také chtěli nechat opravit ulici 28. října v úseku od Masarykova po Smetanovo náměstí. Projekční cena je okolo čtyřiceti milionů korun, během několika týdnů vysoutěžíme cenu realizační," informuje Semerák s tím, že podle původní domluvy měly obvod a město stavbu financovat napůl. Situace se ale změnila. Momentálně platí, že město by mělo přispět šesti miliony… "Já pak přislíbil, že budu další peníze v rozpočtu hledat," uvádí náměstek primátora Jiří Hrabina.

Jedním z plánů města, jak oživit centrum, je podle něj mimo jiné obnova výstaviště Černá louka. "Teď jsme si nechali posoudit investiční záměr na revitalizaci celého území. Myslíme si, že bychom proměnou Černé louky mohli v budoucnu dostat lidi do toho pomyslného trojúhelníku mezi Novou Karolinou, výstavištěm a centrem města," sděluje Hrabina.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Baník - Slovácko 6:0, do Evropy kanonádou. Hosté dohrávali v devíti

26. května 2024  18:18

Aktualizujeme Fotbalisté ostravského Baníku v klíčovém souboji o přímý postup do kvalifikace Konferenční ligy...

Čtvrtkař Gardiner chce další trofej z Ostravy. Touží po křišťálové tretře

26. května 2024  15:39

Ze startovní listiny Zlaté tretry Ostrava kvůli zranění vypadli oštěpař Níradž Čopra a výškař...

Ostravské stopy: Zoo v Kunčičkách byl dětský ráj, říká výtvarník Oldřich Harok

26. května 2024  13:41

Sochy Oldřicha Haroka patří k dominantám jeho rodného města Šenova u Ostravy. V samotné Ostravě...

Beskydská stezka slibuje spoustu novinek. Láká na pivo i legendární Nazareth

26. května 2024  7:44

Zhruba desítka pivovarů, stovka druhů piv, exkurze nebo festival, kde jako hlavní hvězda vystoupí...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...