Rozpory kvůli vzniku galerie v Ostravě nekončí. Rozhodnutí se blíží

  18:37aktualizováno  18:37
Ta částka není malá. Pro příštích tři a půl roku chce Ostrava dát až 35 milionů korun na provoz městské galerie v Gongu a později i Trojhalí. Mnozí experti vidí v projektu galerie mouchy. Vedení města jej hájí.

Trojhalí se má stát novým kulturním stánkem Ostravy. | foto: Vizualizace: AP ateliér

Pro lidi z kulturní branže, ale i běžné Ostravany, které baví moderní umění, by to měla být jednoznačně dobrá zpráva.

V Ostravě od října začne fungovat nová městská galerie, která by -pohledem tvůrců, zástupců a spolupracovníků sdružení Trojhalí Karolina (TK) - měla nabízet výstavy takřka evropského formátu.

Kritika nové galerie

  • Nekvalitní plán výstav, nejasné vztahy mezi členy sdružení, jež by galerii mohlo provozovat. To jsou některé z výtek, jež k rodící se instituci vznesli experti, jako bývalý šéf Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek či třeba kurátor Domu umění v Českých Budějovicích Michal Škoda.
  • Galerie by provoz měla 15. října zahájit expozicí děl Davida Michalka, amerického umělce s česko-polskými kořeny. V plánu jsou i regionální výstavy, jejichž kombinaci s expozicemi světových tvůrců vidí kritici jako nevhodnou pro instituci typu špičkové městské galerie.

Rodící se instituce, na jejíž nutnost už roky poukazují hlavně ostravští výtvarníci či třeba někteří galeristé, ale čelí ostré kritice iniciované právě lidmi z ostravských kulturních kruhů spjatými třeba se sdružením Kunsthalle. To o názor na rodící se instituci požádalo i uznávané experty odjinud.

Rozhodnou zastupitelé

Jak oni vidí vznikající galerii? Mají dost výhrad. Třeba navržený plán výstav v nové instituci je podle nich - s ohledem na její na české poměry nebývale vysoký rozpočet - kvalitativně nevyhovující. A tím výtky nekončí.

Napětí se stupňuje analogicky s tím, jak se blíží rozhodování městských zastupitelů. Ti 26. června projednají udělení dotace pro sdružení Trojhalí Karolina, které na tříapůlletý provoz městské galerie žádá 35 milionů korun. Zástupci Ostravy přitom za projektem stojí, z jejich pohledu bude dostatečně kvalitní a jeho financování transparentní.

Jaké hlavní výtky kulturníci adresují městské galerii, k jejímuž provozování zástupci Ostravy doporučili Trojhalí Karolina, jehož členy je kromě města i kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovic?

Ostravské Trojhalí před zahájením rekonstrukce.

Ostravské Trojhalí před zahájením rekonstrukce.

Nestandardní by podle nich mohl být například fakt, že zastupitelé nejprve v červnu rozhodnou o tom, zda TK dostane dotaci na provoz galerie, a teprve v červenci proběhne veřejná soutěž na pronájem prostor nové instituce v Gongu.

"Může to budit dojem, že je předem domluveno, kdo soutěž vyhraje," poznamenal například i jeden z ostravských zastupitelů Petr Kausta, který je právník. Zástupci města ale míní, že zvolený postup je standardní. "Je naprosto logické a v souladu s právními předpisy, že sdružení Dolní oblast Vítkovice vypisuje veřejnou obchodní soutěž, do které má město možnost se prostřednictvím Trojhalí Karolina přihlásit," reagovala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Kritikům vadí i fakt, že tvůrci projektu v žádosti o dotaci od města uvedli vyšší částky třeba za elektřinu a plyn v Gongu, než jaké jsou deklarovány v podnájemní smlouvě připravené pro vítěze veřejné soutěže o pronájem prostor v hale. Zatímco v žádosti o dotaci TK uvedlo jako měsíční sumu za elektřinu asi 47 tisíc korun, v podnájemní smlouvě je to zhruba 18 tisíc.

"Částky v žádosti o dotaci jsou předpokládané. Ve finále městu vyúčtujeme sumy, které budou vysoutěženy a mohou být nižší," vysvětlil výkonný ředitel TK Petr Šnejdar.

Je vznik galerie uspěchaný?

Galerie si vyžádá i změny v čele sdružení TK. Předsedou jeho představenstva zatím stále je Petr Koudela, který figuruje i ve vedení sdružení Dolní oblast Vítkovic (DOV) provozujícího Gong. A pokud by DOV pronajímala prostory v Gongu prostřednictvím soutěže, v níž bude i Trojhalí Karolina, nastal by u Petra Koudely střet zájmů.

"Ano, cítím, že by to mohl být problém. Už jsem navrhl předsednictvu, že se chci vzdát funkce předsedy představenstva v Trojhalí Karolina," řekl Petr Koudela.

Dosavadní absence šéfa nové galerie, ne zcela jasný způsob vztahů mezi veřejnými a soukromými institucemi sdruženými v Trojhalí Karolina. To jsou některé z dalších výtek, jež kritici směřují projektu a které město odmítá. Třeba k dosud chybějícímu šéfovi instituce Andrea Vojkovská říká: "Jméno vzejde z výběrového řízení, až bude mít Trojhalí platně uzavřenou jak podnájemní, tak dotační smlouvu."

Teprve pak bude podle ní nový šéf v koordinaci s uměleckou radou předkládat výstavní plán galerie. Nynější plán vytvořený odborníkem na galerijní činnost Ladislavem Kesnerem se některým dalším expertům nelíbí. Ptají se, zda vznik galerie není uspěchaný. Dle lidí z Trojhalí Karolina tomu tak není. Je podle nich lepší galerii vytvořit teď, než o ní dalších dvacet let jen mluvit.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Sedmidenní válku o Těšínsko před sto lety zastavil vládní telegram

Převoz padlých československých legionářů z Těšína do Orlové.

Před sto lety dospěl spor o Těšínsko do krvavého česko-polského střetu, který vešel do dějin jako takzvaná Sedmidenní...

Muž v taktické vestě ohrožoval s plynovou pistolí hosty v restauraci

Plynová pistole.

Ozbrojený a v taktické vestě se vydal osmapadesátiletý muž do havířovské restaurace Miňas. Poté, co začal plynovou...

Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou...

Najdete na iDNES.cz