Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rozpory kvůli vzniku galerie v Ostravě nekončí. Rozhodnutí se blíží

  18:37
Ta částka není malá. Pro příštích tři a půl roku chce Ostrava dát až 35 milionů korun na provoz městské galerie v Gongu a později i Trojhalí. Mnozí experti vidí v projektu galerie mouchy. Vedení města jej hájí.

Trojhalí se má stát novým kulturním stánkem Ostravy. | foto: Vizualizace: AP ateliér

Pro lidi z kulturní branže, ale i běžné Ostravany, které baví moderní umění, by to měla být jednoznačně dobrá zpráva.

V Ostravě od října začne fungovat nová městská galerie, která by -pohledem tvůrců, zástupců a spolupracovníků sdružení Trojhalí Karolina (TK) - měla nabízet výstavy takřka evropského formátu.

Kritika nové galerie

  • Nekvalitní plán výstav, nejasné vztahy mezi členy sdružení, jež by galerii mohlo provozovat. To jsou některé z výtek, jež k rodící se instituci vznesli experti, jako bývalý šéf Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek či třeba kurátor Domu umění v Českých Budějovicích Michal Škoda.
  • Galerie by provoz měla 15. října zahájit expozicí děl Davida Michalka, amerického umělce s česko-polskými kořeny. V plánu jsou i regionální výstavy, jejichž kombinaci s expozicemi světových tvůrců vidí kritici jako nevhodnou pro instituci typu špičkové městské galerie.

Rodící se instituce, na jejíž nutnost už roky poukazují hlavně ostravští výtvarníci či třeba někteří galeristé, ale čelí ostré kritice iniciované právě lidmi z ostravských kulturních kruhů spjatými třeba se sdružením Kunsthalle. To o názor na rodící se instituci požádalo i uznávané experty odjinud.

Rozhodnou zastupitelé

Jak oni vidí vznikající galerii? Mají dost výhrad. Třeba navržený plán výstav v nové instituci je podle nich - s ohledem na její na české poměry nebývale vysoký rozpočet - kvalitativně nevyhovující. A tím výtky nekončí.

Napětí se stupňuje analogicky s tím, jak se blíží rozhodování městských zastupitelů. Ti 26. června projednají udělení dotace pro sdružení Trojhalí Karolina, které na tříapůlletý provoz městské galerie žádá 35 milionů korun. Zástupci Ostravy přitom za projektem stojí, z jejich pohledu bude dostatečně kvalitní a jeho financování transparentní.

Jaké hlavní výtky kulturníci adresují městské galerii, k jejímuž provozování zástupci Ostravy doporučili Trojhalí Karolina, jehož členy je kromě města i kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovic?

Ostravské Trojhalí před zahájením rekonstrukce.

Nestandardní by podle nich mohl být například fakt, že zastupitelé nejprve v červnu rozhodnou o tom, zda TK dostane dotaci na provoz galerie, a teprve v červenci proběhne veřejná soutěž na pronájem prostor nové instituce v Gongu.

"Může to budit dojem, že je předem domluveno, kdo soutěž vyhraje," poznamenal například i jeden z ostravských zastupitelů Petr Kausta, který je právník. Zástupci města ale míní, že zvolený postup je standardní. "Je naprosto logické a v souladu s právními předpisy, že sdružení Dolní oblast Vítkovice vypisuje veřejnou obchodní soutěž, do které má město možnost se prostřednictvím Trojhalí Karolina přihlásit," reagovala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Kritikům vadí i fakt, že tvůrci projektu v žádosti o dotaci od města uvedli vyšší částky třeba za elektřinu a plyn v Gongu, než jaké jsou deklarovány v podnájemní smlouvě připravené pro vítěze veřejné soutěže o pronájem prostor v hale. Zatímco v žádosti o dotaci TK uvedlo jako měsíční sumu za elektřinu asi 47 tisíc korun, v podnájemní smlouvě je to zhruba 18 tisíc.

"Částky v žádosti o dotaci jsou předpokládané. Ve finále městu vyúčtujeme sumy, které budou vysoutěženy a mohou být nižší," vysvětlil výkonný ředitel TK Petr Šnejdar.

Je vznik galerie uspěchaný?

Galerie si vyžádá i změny v čele sdružení TK. Předsedou jeho představenstva zatím stále je Petr Koudela, který figuruje i ve vedení sdružení Dolní oblast Vítkovic (DOV) provozujícího Gong. A pokud by DOV pronajímala prostory v Gongu prostřednictvím soutěže, v níž bude i Trojhalí Karolina, nastal by u Petra Koudely střet zájmů.

"Ano, cítím, že by to mohl být problém. Už jsem navrhl předsednictvu, že se chci vzdát funkce předsedy představenstva v Trojhalí Karolina," řekl Petr Koudela.

Dosavadní absence šéfa nové galerie, ne zcela jasný způsob vztahů mezi veřejnými a soukromými institucemi sdruženými v Trojhalí Karolina. To jsou některé z dalších výtek, jež kritici směřují projektu a které město odmítá. Třeba k dosud chybějícímu šéfovi instituce Andrea Vojkovská říká: "Jméno vzejde z výběrového řízení, až bude mít Trojhalí platně uzavřenou jak podnájemní, tak dotační smlouvu."

Teprve pak bude podle ní nový šéf v koordinaci s uměleckou radou předkládat výstavní plán galerie. Nynější plán vytvořený odborníkem na galerijní činnost Ladislavem Kesnerem se některým dalším expertům nelíbí. Ptají se, zda vznik galerie není uspěchaný. Dle lidí z Trojhalí Karolina tomu tak není. Je podle nich lepší galerii vytvořit teď, než o ní dalších dvacet let jen mluvit.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Baník - Slovácko 6:0, do Evropy kanonádou. Hosté dohrávali v devíti

26. května 2024  18:18

Aktualizujeme Fotbalisté ostravského Baníku v klíčovém souboji o přímý postup do kvalifikace Konferenční ligy...

Čtvrtkař Gardiner chce další trofej z Ostravy. Touží po křišťálové tretře

26. května 2024  15:39

Ze startovní listiny Zlaté tretry Ostrava kvůli zranění vypadli oštěpař Níradž Čopra a výškař...

Ostravské stopy: Zoo v Kunčičkách byl dětský ráj, říká výtvarník Oldřich Harok

26. května 2024  13:41

Sochy Oldřicha Haroka patří k dominantám jeho rodného města Šenova u Ostravy. V samotné Ostravě...

Beskydská stezka slibuje spoustu novinek. Láká na pivo i legendární Nazareth

26. května 2024  7:44

Zhruba desítka pivovarů, stovka druhů piv, exkurze nebo festival, kde jako hlavní hvězda vystoupí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR ELEKTRONICKÝCH OBVODŮ V C/C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...