Ostravská Nová Karolina se rychle mění, na řadě je historické Trojhalí

  14:51aktualizováno  14:51
Novou Karolinu v Ostravě už nebudou navštěvovat jen pracovníci či zákazníci obchodního centra a lidé, kteří staví kancelářskou budovu. Ožít totiž mají i bytové domy a historické objekty Trojhalí. Málokdo z Ostravanů přitom ještě před dvěma roky věřil, že na Nové Karolině někdy vyroste i něco jiného než obchodní centrum.

Při opravě Trojhalí vznikne nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat do historických budov. | foto: Vizualizace: AP ateliér

Ve skutečnosti je před dokončením nejen velká prosklená administrativní budova ve tvaru čtverce, ale hotových už je i prvních 150 z plánované zhruba tisícovky bytů. A slibované proměny se už brzy dočkají také památkově chráněné budovy bývalé elektrocentrály a energetické ústředny koksovny Karolína – známé dnes pod jednotným názvem Trojhalí.

"Od minulého týdne jsou byty zkolaudované. Písemné rozhodnutí očekáváme každou chvíli. Hned začneme předávat klíče prvním vlastníkům, aby si mohli byty vybavit podle svých představ a nastěhovat se," říká David Pfleger z firmy Gemo, která rezidence staví.

Z historie Karoliny

Koksovna Karolina na konci 70. let v době stavby Frýdlantských mostů.

Koksovna Karolina na konci 70. let.

Karolina v 80. letech před demolicí.

Karolina v 80. letech před demolicí.

  • Už ve 14. století byl na území Nové Karoliny v provozu vodní mlýn. Rozvoj průmyslu začal s příchodem zámožné rodiny vídeňských bankéřů Rothschildů. V roce 1843 převzali nejstarší ostravskou šachtu, jejíž jámu od roku 1937 hloubila jiná společnost.
  • Samotný název jámy a později i koksovny Karolina byl údajně inspirován Karolinou Sternovou, manželkou Solomona Rothschilda, který se staral o podnikání v Rakousku, jehož součástí byl tehdy i dnešní Moravskoslezský kraj. V regionu se zasadil o rozvoj hornictví, ale patřily mu také Vítkovické železárny, panství Šilheřovice a Hlučín.
  • Koksovna byla založena roku 1858 a ve třicátých letech 20. století měla již 216 pecí. Z uhlí, které lanovky dovážely z různých štol, vyráběla koks i brikety. Koksovna ukončila provoz v roce 1964, o 10 let později elektrocentrála. Budovy byly zbourány – s výjimkou Trojhalí.

Ze 150 bytů zatím firma prodala 42 procent. A to je lidé viděli jen na obrázcích. Zajímavé je, že jako první si kupci rozebrali nejdražší, nadstandardní mezonetové byty s terasami v horních patrech, které stály až 6 milionů korun. A hned po nich si lidé naopak zamluvili všechny malometrážní dvoupokojové byty s kuchyňským koutem za ceny kolem 1,5 milionu korun.

"Věříme, že zájem bude i o další typy bytů za dva až čtyři miliony. Hodně lidí zatím čeká na to, až se budou moci podívat dovnitř. S prohlídkami začneme nejpozději v polovině srpna," dodal Pfleger.

Zahájení opravy se opozdilo

Už tento týden se navíc nahrnou do nově vznikající městské čtvrti v těsné blízkosti historického centra Ostravy i první stavební dělníci – opět z firmy Gemo, která ve výběrovém řízení získala zakázku na rekonstrukci Trojhalí.

Původně však měli stavbaři začít s přestavbou bývalých průmyslových budov na společenské a kulturní centrum už v červenci.

"Administrativní záležitosti související s výběrovým řízením a uzavřením smlouvy o evropských dotacích na tento projekt se mírně pozdržely. Ale už je vše připraveno. Ve středu předáme historické budovy stavební firmě a za rok by měla být hotová jejich rekonstrukce podle návrhu uznávaného architekta Josefa Pleskota," sdělil Petr Šnejdar, který je od července novým ředitelem Trojhalí.

Trojhalí se stane centrem kultury i sportu

Úkolem tohoto třiatřicetiletého vystudovaného ekonoma, který dosud pracoval na odboru rozvoje města v Opavě jako projektový manažer, je nejen dohlédnout na přestavbu památkově chráněných cihlových budov, ale hlavně připravit podrobný plán jejich budoucího využití.

"Počítáme s rozmanitými společenskými, kulturními i sportovními aktivitami. Plánujeme tam například pořádání koncertů, výstav, farmářských trhů či třeba akcí ke Dni dětí. Program se bude měnit, aby si lidé zvykli navštěvovat Trojhalí opakovaně," nastínil Šnejdar.

Interiér nového obřího obchodního centra Nová Karolina v centru Ostravy. (21.
Interiér nového obřího obchodního centra Nová Karolina v centru Ostravy. (21.
Interiér nového obřího obchodního centra Nová Karolina v centru Ostravy. (21.

Interiér nového obchodního centra Nová Karolina nedaleko centra Ostravy.

Vzhled budov zůstane kvůli jejich estetické hodnotě stejný, odborníci je ale zpevní, opraví a výrazně pozmění jejich okolí. V podzemí vybudují nové vstupní prostory, ze kterých budou návštěvníci vcházet buď do bývalé ústředny, která se změní v halu určenou především pro sportovní akce, nebo do bývalé elektrocentrály, která bude díky své rozloze téměř 4 800 metrů čtverečních fungovat jako jakési zastřešené náměstí.

Rekonstrukce Trojhalí měla stát 330 milionů korun, z toho 85 procent nákladů má zaplatit Evropská unie. "Díky výběrovému řízení se však podařilo snížit sumu za stavební práce na 180 milionů korun i s daní," dodal Petr Šnejdar.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Dopravní podnik Ostrava si autobusy po ničivém požáru více chrání

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Ani po měsíci od rozsáhlého požáru, který zničil či poškodil dvanáct autobusů parkujících v garážích na Hranečníku,...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz