Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: Město bylo skanzen, to Pražákovi nevysvětlíte, líčí Cigánek

  16:10
Z břicha do břicha aneb Cesta po krajině hříšný do krajiny břišní. Tak se jmenuje autobiografická groteska, jejíž vydání chystá bývalý muzikant Tomáš Cigánek, který ve své době patřil k nejlepším zpěvákům ostravské rockové scény. Zlomovými se pro jeho vývoj stala šedesátá léta. Nejen na ně zavzpomíná v seriálu Ostravské stopy.

Tomáš Cigánek pamatuje Ostravu, kde si mladí rockeři klestili cestu mezi komunistickými ústrky a zákazy. Ale vzpomínání to je hezké. | foto: Adolf Horsinka

V šedesátých letech se sice nesměly nosit dlouhé vlasy, s tím si ale Cigánek coby budoucí kuchař poradil. „V učení byly povolené papírové čepky, pod které se ty dlouhé vlasy při jisté obratnosti daly zastrčit.“

Za typické jídlo podle Tomáše Cigánka platilo například šest rozvařených brambor, plátek hovězího a tatarka, vše za sedm korun.

 „Lehce pod cenou se prodával smažený sýr, s to za 6,80 korun československých. Pivo stálo korunu dvacet. Tatarák padesát korun, což už bylo moc. Když nastala možnost, šli jsme do Fénixu a čtyři jsme si jej rozmíchali, každý si vzal jednu topinku. Při koncertech se zase hodně pilo. Existovali hráči, kteří se chlastem odrovnali. Naši základnu tvořila restaurace U Boříka a tam jsme si dávali plzeňské pivo s becherovkou, pil se ale i třeba fernet s pepsi. Já už v té době pracoval, kamarádi studovali, většinou chodili na Báňskou,“ vzpomíná Cigánek.

První koncerty v Přívoze a počátky kapely Vega

Ač kuchařský učeň, vášní Tomáše Cigánka byla hudba. Už ve čtrnácti letech odehrál svůj první koncert. „Za kostelem v Přívoze stála stavební průmyslovka, vedle ní měly Kovohutě sál, někdo nám zařídil, že jsme tam mohli vystupovat. Pionýrský buben a hajtka, basová kytara a podobně. Na kytaru s námi hrál Jan Kafka, který pak kreslil vtipy do Nové svobody, a já jsem zpíval, tehdy ještě bez mikrofonu,“ vybavuje si hudebník.

„To už byly základy kapely Vega. Každý jsme dostali 25 korun. Mezi publikem byli mladí, kterým začaly narůstat vlasy, za které je ostatní mohli tahat, vypadali jako Ringo Starr. Nosily se kaliopky, kalhoty do zvonu,“ líčí Cigánek začátky později úspěšné kapely Vega.

Tomáš Cigánek

  • Narozen v roce 1952 v Ostravě.
  • Vyučil se kuchařem, pracoval jako záchranář, dlouhou dobu hrával coby zpěvák s kapelou Vega.
  • Pod tlakem režimu musela skupina často měnit název. Jejich repertoár v sobě mísil převzaté kusy s vlastní tvorbou anebo nově otextovanými hity.
  • Po revoluci zkoušel podnikat v Ostravě-Porubě coby zastavárník.
  • Několikrát se zúčastnil srazů „přeživších“ rockerů 60. let.
  • Připravuje vydání novely v produkci ostravského výtvarníka Tomáše Milicha.

Po čase už koncertovali pravidelně. „V pátky jsme hráli stabilně, v soboty taky a v neděle na takzvaných čajích, v Zábřehu. V pondělí byl sanitární den, v úterý zkouška, ve čtvrtek zkouška a v pátek už jsme opět vystupovali. Prajzská, Havířov, kulturák. Na VŠB se pravidelně konal Kolejáles, kde jsme hrávali i pro cizince, což byli v té době povětšinou Kubánci nebo Korejci. Třeba latinskoamerické tango,“ směje se Cigánek.

Zákaz na rok

Neohrozil je ani pověstný komunistický „inkvizitor“ předváděcí komise Matušínský.

„Ten nám tvrdil, že musíme mít jeden repertoár, my jsme měli dva. Takže jsme mohli hrát v duchu slaďáků Učiteľka tanca je moj sen, anebo přejít na hard rock ve stylu Black Sabbath. Pak jsme se museli různě přejmenovávat, byli jsme třeba Chameleon. Jednou vyšel v denním tisku článek ‚Chameleon se opět vybarvil‘, který zachytil smutnou událost, když parta vlasatých chuligánů napadla v šarvátce jednoho z pořadatelů. Rok jsme nehráli, jak nařídil Matušínský,“ dodává rocker.

I když tehdy nebyly podmínky pro rockovou tvorbu jednoduché, zdejší mládež se přesto dokázala záhy prosadit.

„Pro Ostravu byla typická špína a smrad, jako děcko si pamatuju, jak to bylo hrozné. Bydleli jsme v místech Inspektorátu bezpečnosti práce, takový dům s věžičkou. Tam jsem bydlel do mých třiceti. Hodně jsem dal na otce, který se vrátil z uranových dolů. Když říkal, že má husí kůži, nešel jsem ani na zkoušku. Sedl a vyprávěl, co zažil v base, pět let dřel na Příbrami za to, že byl kulak,“ popisuje.

Všude koksovny, doly a chemička

„Tehdy ještě bylo bydlení bez teplé vody. Tekla, ale musela se nahřívat. Měli jsme klasickou vaničku a na domovní chodbě krásné litinové umyvadlo, po kterém dnes všichni touží. Máma nastrouhala jelena – mýdlo, jinak nic nebylo. Často jsem pak míval poznámky ve škole: ‚Špinavé uši a krk, umýt, paní Cigánková.‘ Tak to chodilo v padesátých letech. Ale kde se měl jít člověk umýt, když netekla voda?“ popisuje Cigánek okolnosti živobytí.

A jaká byla samotná Ostrava? „Na Karolině koksovna, v Přívoze koksovna, pak chemička v Hrušově, jáma Jindřich. A v těchto sra.kách jsme museli žít. Jinak všude samí cikáni a já, Cigánek, jediný bílý mezi nimi. Uměl jsem perfektně jejich jazyk a dalo se s nimi vyjít. Tehdy jsme byli považováni za takzvané uličníky, děti odchované ulicí, na ulici se hrál i hokej,“ nešetří muzikant dobovými detaily.

„V centru tolik krásy, ale lidé jsou zalezlí v marketech“

Nedaleko jezdil vlak a jednomu místu se prý říkalo příznačně Bananas. „Jednalo se o rampu, kam z Přívozu přijížděly vagony plné banánů, takže tam bylo překladiště. My nakukovali přes závoru a občas nám pracovníci nějaký ten zelený banán hodili. Náklad byl určen pro komunisty. Jednou se ale stalo, že z dobytčáku vypadlo možná sto melounů, což byl pro nás svátek,“ usmívá se Cigánek.

„Ostrava byla ve své době skanzen, to nelze Pražákovi vysvětlit. Není možné, aby to pochopil. Rozdíl byl obrovský. Té špíny a marasmu, doupata u laubů na tehdejším náměstí a v okolí, kde se šlapalo. Vedle na Stodolní nebylo nic, opodál jatka.“

„Po revoluci se ale vše změnilo a udělat ze Stodolní výstavní lokál byl geniální tah, který pomohl Ostravě proslavit se. Jenže nic netrvá věčně. Onehda mi má dcera s povzdechem říkala, že v centru je tolik krásných míst, ale všichni jsou zalezlí v marketech. Ostrava je pěkná, nedám na ni dopustit. Když jdu centrem, tak mám husí kůži, starý Kuří rynek, donedávna podnikatelé v centru zanikali, ale začínají se vracet...“ uzavírá Tomáš Cigánek.

  • Nejčtenější

Liberty tratí miliony denně a míří do insolvence, vláda jedná s českým investorem

12. června 2024  17:33,  aktualizováno  21:23

Půl roku trval útěk majitelů Liberty Ostrava před věřiteli. To, co mělo nastat už v prosinci...

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

Drogovému gangu vévodila rodina z Ostravska, policie zabavila domy i zlatý řetěz

12. června 2024  13:29

Za jeden den čtrnáct zadržených lidí a zabavený majetek za více než deset milionů korun....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ostravský písek byl vidět až z Ameriky. Důchodce z NBA strhává pozornost

10. června 2024  6:05

Volejbalový turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro byl posledním před olympijskými hrami v Paříži, na...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

Sušenka Oreo má v Opavě svou ulici, Mondelez potvrdil plánované zdražení

17. června 2024  16:39

Opavský závod je největší továrnou Mondelez International na sušenky v Evropě. Firma ve městě...

Ostravští studenti odhalili novou formuli. Postavili si ji i řídí sami

17. června 2024  10:33,  aktualizováno  14:44

Nový závodní monopost formule předvedli studenti Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické...

Fotbalový Baník se zřejmě vrátí na Bazaly, město tam může postavit nový stadion

17. června 2024  12:37

Fotbalový klub Baník Ostrava se v budoucnu zřejmě vrátí na legendární stadion Bazaly. Město chce v...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...