Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: Lidé obcházeli bary jako pojišťovák Pavel, vzpomíná Padych

  17:55
Dva dobrodružné a jeden mysteriózní román z pravěku vynesly Janu Padychovi označení „ostravský Štorch“, jeho nejlépe přijatým dílem je však román ze současného Ostravska Bouře ve sklenici piva. Nejen že jej zfilmovala televize, ale dokonce se kolem něj vytvořila neobvyklá skupina fanoušků brázdících místní bary jako hlavní hrdina.

Padychův román Bouře ve sklenici piva odehrávající se v Ostravě okolo roku 2000 inspiroval místní k obcházení ostravských hospod po vzoru hlavního hrdiny, pojišťováka Pavla. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Šlo hlavně o bar Waldemar a restauraci TV klub. Chodili tam malíři a hudebníci, ale také někteří herci. Sem tam se tam dalo zahlédnout i někoho známějšího, především folkového zpěváka Pepu Štreichla či zpěvačku Věru Špinarovou. Kdysi se tam několikrát objevil zpěvák Jarek Nohavica, ale i další veřejně známé osobnosti. Šlo zkrátka o místa, která měla svoji typickou atmosféru,“ líčí spisovatel Jan Padych.

Z těchto tří jmenovaných se osobně poznal s Josefem Štreichlem. „To bylo ještě za mého pobytu v Havířově, kde několikrát vystoupil v divadélku Impuls. V roce 1998 mi zahrál a zazpíval na mém čtení z knihy Krysa v hlavě, které se konalo v ostravském TV klubu. A nesmím opomenout ani kdysi hodně populárního moderátora Františka Dýmala, s oblibou zvaného ‚Krvavý Franta‘ podle jeho typických zpráv o všelijakých zločinech, k nimž došlo v Ostravě a v jejím okolí,“ přibližuje Padych dobovou atmosféru.

V tehdejších slavných časech bylo možno reportéra často vidět v baru Waldemar s jeho operativním štábem. „Vždy odtud chvatně vybíhali za svými reportážemi, sotva se dozvěděli o nějakém mordu či jiném zločinu,“ líčí Padych.

„Plně po právu se jako komparzista, společně s dalším bývalým novinářem – Pavlem Fialou, dostal František Dýmal do filmu České televize Každý den karneval, natočeného podle mého románu Bouře ve sklenici piva. Hrál hosta baru Waldemar, který sedí u své skleničky,“ dodává spisovatel.

Pojišťovácký román Bouře ve sklenici piva se odehrává především v Ostravě kolem roku 2000. Přestože Padych při jeho psaní pochopitelně nemohl vynechat ani typické ostravské podniky, v knize není žádný z nich přímo jmenován.

Jan Padych

  • Narodil se v roce 1954 v Jeseníku, mládí prožil v Havířově, od roku 1989 žije a pracuje v Ostravě. 
  • Po absolvování střední ekonomické školy působil v obchodních organizacích, po revoluci jako pojišťovací agent a jazykový redaktor. 
  • V dospělém věku začal publikovat povídky a fejetony. V roce 2004 společně se synem Danielem založili nakladatelství, ve kterém vyšla jeho nejznámější kniha, pojišťovácký román Bouře ve sklenici piva. 
  • Napsal rovněž dobrodružné romány z pravěku, přezdívá se mu proto „ostravský Štorch“.

„Ještě jsem k nim do příběhu přidal některé další, v nichž pojišťovák Pavel pravidelně navštěvoval své klienty, kamarády a známé. V roce 2005, když vznikal zmíněný televizní film s Pavlem Zedníčkem v hlavní roli, jsem se doslechl, že nějaká skupinka lidí s oblibou obchází bary a restaurace přesně podle trasy pojišťováka Pavla z mého románu. Dokonce je napodobili další nadšenci. Žádná dlouhodobá inspirace z toho nevznikla, ale údajně mělo jít o akce velmi zdařilé a hlavně veselé,“ popisuje autor neobvyklou ostravskou tradici.

Bouře ve sklenici piva přitom není jeho jediným ostravským románem, tím druhým se stali Bankéři z pergoly, glosující počátky porevolučního divokého kapitalismu. „Vydal jsem jej elektronicky na mém autorském webu, je časově situován do prvních let po sametové revoluci. Do podnikání se zde pouští skupina kamarádů z jednoho ostravského baru, kterým nejenom schází patřičné vlohy, ale také mají své zažité představy o ‚pečených holubech‘. Není tedy divu, že u nich dochází k pořádným průšvihům. Dneska se kdekdo podiví a jistě i s chutí zasměje, co tehdy bylo možné. Ale taková už přece byla ta takzvaná ‚zlatá doba raného kapitalismu‘,“ usmívá se spisovatel.

Ve své tvorbě nezůstal jen u místní metropole, třeba sbírka novel Krysa v hlavě pojednává o mladých lidech z Havířova na scestí. V tomto městě Jan Padych bydlel v 80. letech, dokud se nepřestěhoval do Ostravy, a to na sídliště Bělský Les.

„Místo pro bydlení je to skvělé, člověk se snadno dostane všemi směry, kam potřebuje, autem nebo MHD či vlakem a podobně. Na sídlišti je také docela hodně zeleně, což je vhodné k procházkám. Zabydlel jsem se zde ale hlavně poté, co jsem se zhruba tři až čtyři roky mírně angažoval v komunální politice. Poznal jsem se přitom totiž s velkým počtem lidí,“ vysvětluje Padych.

Landek jako Říp

Padychovy historické romány se pak k Ostravě dostanou jen výjimečně. Sám autor v tomto směru cítí ještě jistý dluh, třeba ke známému vrchu Landek, který je podle něj pro Ostravu typický podobně jako Říp pro Čechy.

„Prozatím jsem mu věnoval jednu kapitolu z románu Prastará tajemství z doby halštatské, když místní obyvatelé nepustili nahoru do hradiska kupeckou karavanu, neboť v celé okolní krajině nebylo bezpečno a řádily tam oddíly kočovných nájezdníků a tlupy lupičů. Nicméně se vynasnažím, abych tento svůj dluh v budoucnu odčinil,“ dodává „ostravský Štorch“ Jan Padych.

  • Nejčtenější

Umírající modelář daroval za korunu své dílo vagonářskému muzeu ve Studénce

8. června 2024  13:13

Nové lákadlo má Vagonářské muzeum ve Studénce na Novojičínsku. Získalo rozsáhlou sbírku...

V referendu v Dolní Lutyni občané jednoznačně rozhodli proti gigafactory

8. června 2024  18:38,  aktualizováno  21:33

Jednoznačnou podporu vedení obce při projednávání možného vzniku průmyslové zóny v Dolní Lutyni...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Liberty tratí miliony denně a míří do insolvence, vláda jedná s českým investorem

12. června 2024  17:33,  aktualizováno  21:23

Půl roku trval útěk majitelů Liberty Ostrava před věřiteli. To, co mělo nastat už v prosinci...

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

Ostravská zoo letos odchovala první klauny ostnité, jako jediná v Evropě

15. června 2024  15:16

Úplně první odchov klaunů ostnitých se povedl ostravské zoo. Ta má nově osmatřicet mláďat těchto...

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

Turisté hledají „lašský poklad“, provede je Novojičínskem a okolím Hukvald

15. června 2024  7:19

Okolím Kopřivnice, Štramberka, Příbora či Hukvald, tedy oblastí nazývanou jako Lašská brána Beskyd,...

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...