Málo atestovaných oftalmologů v regionu pociťují i všeobecní lékaři, kteří k nim posílají pacienty na vyšetření. Podle údajů Národního registru hrazených zdravotnických služeb (NRHZS) je však očních lékařů dostatek – a stejné informace mají i krajští úředníci.
Důvodem, že každý vidí situaci jinak, může být podle lékařů skutečnost, že mladým očařům chybí atestace a zkušenější odborníci neordinují na plné úvazky.
Jednou z pacientek, které nemohou sehnat očního lékaře, je žena z Raduně na Opavsku. „K očnímu jsem chodila několik let. Před měsícem jsem se chtěla znovu objednat, ale sdělili mi, že mě vyřadili z evidence, protože jsem v ordinaci pět let nebyla,“ uvedla s tím, že si nepřeje sdělit jméno. „Začala jsem hledat nového lékaře. Nejprve v Opavě a pak i v Ostravě. Nikde nebrali.“
Někdy nutná změna pojišťovny
Neuspěla ani v ordinaci Okularia, kde pacienty přibírají. Nicméně jen ty, kteří mají smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou, Vojenskou zdravotní pojišťovnou a Revírní bratrskou pojišťovnou. „Já jsem u Oborové zdravotní pojišťovny. Vzali by mě, ale musela bych si každý úkon zaplatit,“ dodala žena s tím, že tedy zváží změnu pojišťovny.
Ze zdravotních registrů NRHZS je však patrné, že v kraji je očních lékařů dostatek. „Za deset let stouply jejich počty v kraji ze sto třiceti pěti na sto šedesát jedna. Odborníci na oči působí na sto dvaceti pracovištích, což je o pět více než v roce 2012,“ vyčíslil analytik Tomáš Májek.
Nedostatku očních lékařů si nejsou vědomi ani zástupci kraje. „Konkrétně v loňském roce došlo ke změně lékaře na Karvinsku. Jednoho poskytovatele ale ihned nahradil jiný. V ostatních okresech ke změnám nedošlo,“ konkretizovala mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Ostrý zrak v každém věku. Co dělat, když je vám 20, 40 nebo 60 let |
Odborní lékaři vidí situaci jinak. Podle Lenky Zemanové, primářky oftalmologie při Městské nemocnici Ostrava, je oční lékařství jednou z oblastí, kde je nedostatek odborníků dlouhodobý.
„Spousta jich odešla do důchodu a nemá kdo převzít jejich praxi. Obecně ale platí, že absolventů, kteří mají zájem o tento obor, je opravdu dost. Chybí však atestovaní zkušení lékaři,“ upřesnila primářka. „Loni se o práci na naší oftalmologii zajímali další čtyři absolventi, už jsme ale pro ně neměli ani místo, ani školitele.“
O otevření vlastní ordinace v kraji oční lékaři velký zájem nemají. „Od roku 2019 jsme tu vypsali šest výběrových řízení na nové ordinace. Otevřít se podařilo jen čtyři,“ uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.
Čekací doby až pět měsíců
Nedostatek očních odborníků nepociťují jen pacienti, ale i jejich všeobecní lékaři. „Prodlužují se nám čekací doby pacientů, u kterých potřebujeme odborné oftalmologické vyšetření. Výjimkou nejsou případy, kdy klienti čekají na vyšetření až pět měsíců,“ uvedl mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
U nemocných, kde je riziko vzniku přidružených komplikací v oblasti zdraví očí, jsou podle něj tyto termíny alarmující. „U diabetiků může dojít třeba k onemocnění postihujícímu cévy sítnice v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi, jež je nejčastější příčinou, z jaké diabetici přicházejí o zrak,“ doplnil Sojka.
Důvodem, proč je oficiálně oftalmologů dost, ale lidé nemohou odborníka najít, může být podle Tomáše Májka i to, že většina z nich neordinuje na plný úvazek.
Nemyslím si, že by koukání do monitoru poškozovalo zrak, boří mýty oční lékař |
„Pokud v Moravskoslezském kraji přepočteme pracovní úvazky na čtyřicetihodinovou pracovní dobu, zjistíme, že tu sice ordinuje sto padesát šest oftalmologů, ale jen na necelých osmdesáti šesti pracovních úvazcích,“ uvedl Májek. „V kraji je tedy sto tisícům pacientů k dispozici téměř čtrnáct oftalmologů, jenže ti ordinují pouze na necelých osmi pracovních úvazcích.“
Pokud lidé přijdou o očního lékaře, mohou se obrátit s žádostí o pomoc s vyhledáním nového na svou zdravotní pojišťovnu. „Za minulé čtyři roky se na nás takto obrátilo sto dvacet šest klientů. Všechny žádosti jsme vyřídili k jejich spokojenosti,“ uvedl mluvčí Revírní bratrské pojišťovny Ivo Čelechovský.
Individuálně řeší tyto případy i zbývající pojišťovny s tím, že nový odborník, kterého svému pojištěnci doporučí, musí mít ordinaci v dojezdové době 45 minut od místa pacientova trvalého bydliště.