Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malé obchody dostanou miliony, lidé jsou prodejnám v obcích vděční

  11:11
Obchody v malých obcích Moravskoslezského kraje mohly žádat o dotace na udržení provozu. Udržet prodejny v provozu je mnohdy těžké, místní si je ale pochvalují. Pomohlo ministerstvo průmyslu a obchodu s krajem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Bělský, MF DNES

O dotaci až 100 tisíc korun na udržení provozu mohli loni žádat obchodníci z malých obcí do tisíce obyvatel. K prvním z nich už míří peníze.

Hlavně starší lidé by bez nich mohli mít problémy při zajišťování nákupu základních potravin. Pro majitele obchodů v malých obcích je ovšem stále složitější udržet své prodejny v provozu. V současnosti je nejvíce trápí nárůst cen energií.

„Žije tady zhruba 360 lidí. Kdyby tady obchod nebyl, museli by do Krnova a to by už byl pro některé asi problém,“ popisuje situaci v Krasově, vesničce ležící mezi Krnovem a Bruntálem, majitelka tamního obchodu Šárka Cimbálová.

Získání dotace z programu Obchůdek 21 si pochvaluje. „Všechno se zdražuje, elektřina, nájmy i to uhlí, kterým tady musíme topit. Díky tomu programu mám méně starostí, jak zaplatit zaměstnance a podobně. Je to velká pomoc,“ dodává Cimbálová.

Lidé z Krasova si její obchůdek pochvalují. „Kam bychom jinak chodili? Přece nepoletím pro každý rohlík do Krnova,“ komentoval potřebnost existence obchodu v obci, kde v roce 2021 žilo 357 obyvatel, jeden z návštěvníků prodejny.

Šárka Cimbálová v ní, aby ekonomicky přežila, neprodává jen potraviny. „Náš obchod funguje i jako výdejní místo pro přepravní společnosti, na výdej balíků i pro obyvatele okolních vesnic,“ vysvětlila majitelka. Na podobném místě, v Horní Moravici nedaleko Malé Morávky, podniká Eva Baštrnáková. I ona při žádosti o podporu malým obchodům uspěla.

Obchodům pomáhají i rekreanti

„Já ty peníze z dotace využiju na výplaty zaměstnancům. Ty tady mám dva, takže mi to určitě pomůže. V době, kdy je tady covid, je znatelné snížení tržeb, takže pomoc určitě využijeme,“ vysvětlila mladá žena.

Obchod v Horní Moravici žije jak z místních obyvatel, tak – a to hlavně – z nákupů návštěvníků tamní rekreační oblasti. V okolí je mnoho chalup a chat, kam míří lidé hlavně v létě.

„Na tržbách je hodně poznat, když je léto, když jsou tady rekreanti. Popřípadě když jsou jarní nebo vánoční prázdniny,“ vysvětlila Baštrnáková. „Pro nás je obrovské plus, že jsme rekreační oblast. To ale v některých obcích nemají. Kdybychom stáli jen na místních, tak jsme na tom taky hůř.“

Dotace platí ministerstvo s krajem

Na dotaci pro obchodníky z malých obcí napříč Moravskoslezským krajem měl pro letošní rok krajský úřad celkem čtyři miliony korun.

„Program Obchůdek 21 je nový program, který přišel z ministerstva průmyslu a obchodu. Podporuje obchody v malých vesnicích do tisíce, případně v částech obcí do tří tisíc obyvatel,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Krkoška. „Chceme v těchto obcích obchody uchovat, takže jsme tuto možnost podpory přivítali.“

Třemi miliony korun přispělo ministerstvo, další milion korun přidal kraj. „Dostali jsme šestapadesát žádostí, deset z nich nesplnilo podmínky uznání dotace, celkem jsme podpořili čtyřicet šest žadatelů. Ti teď postupně, podle toho, jak se jejich žádosti daří zpracovávat, dostávají peníze,“ dodal Krkoška.

Obchodnice z Krasova i z Horní Moravice se shodují, že by o udržení svých podniků bojovaly i v případě, že by peníze z programu nezískaly. „Šla jsem do podnikání s tím, že jsem věděla, jak ten obchod fungoval. Pracovala jsem tady jako zaměstnanec, takže jsem věděla, do čeho jdu, určitě bych to držela dál,“ konstatovala Šárka Cimbálová.

„Určitě bych zaměstnance uchovala a nechtěla bych propouštět. Jedna zaměstnankyně odchází na jaře do důchodu, což by taky pomohlo, ale je dobré mít rezervu,“ přidala se Eva Baštrnáková.

  • Nejčtenější

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Liberty tratí miliony denně a míří do insolvence, vláda jedná s českým investorem

12. června 2024  17:33,  aktualizováno  21:23

Půl roku trval útěk majitelů Liberty Ostrava před věřiteli. To, co mělo nastat už v prosinci...

Los pohárů: Sparta začne na Islandu, či v Irsku. Baník v Estonsku, nebo Arménii

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  14:45

První protivník na cestě do vytoužené Champions League je přijatelný. Sparťanští fotbalisté ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

Prohořívající heřmanickou haldu v Ostravě přikryje sarkofág za tři miliardy

20. června 2024  16:25

Až na tři miliardy korun by mohla stát přijít rekultivace hořící haldy v Ostravě – Heřmanicích....

Kozák se po dlouhých letech vrací domů, chystá se na debut s Opavou

20. června 2024  15:35

Někdejší fotbalový reprezentant Libor Kozák by se po 16 letech mohl vrátit do Opavy....

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...