Vlhko a dostatek vláhy hlásí také další odborníci. „V okolí se objevily žampiony, lidé do poradny nosí babky a další pro toto období běžné houby. Po dlouhém suchém období je ale na slunných místech voda vypařená a podhoubí se bude obnovovat pomaleji. Houby tak zatím rostou spíše na stinných místech,“ nastínil aktuální situaci kopřivnický mykolog Jaromír Durček.
Sám se v příštích dnech chystá zmapovat stav hub v Beskydech. „Když po období sucha začne pro růst hub příznivé počasí, ty najednou vyrazí tak rychle, že je nebudeme stačit sbírat,“ popsal své zkušenosti.
Dodal, že roli v těchto dnech může hrát i skutečnost, že je po úplňku. „Má vliv na vzlínavost vody, a tím i na růst hub.“
Čas vyrazit na houby, míní mykologové i meteorologové. Kde porostou? |
Sezonu v začátcích líčí i mykolog Milan Plášek. „Deficit vláhy byl velký, houby jsou zatím spíše lokálně. Určitě se vyplatí zajít se podívat tam, kde spadlo více deště. Plošně to chce ale ještě přidat,“ vysvětlil s tím, že milovníci hub mohou najít kozáky, křemenáče i holubinky.
Houbařům může pomoci vylepšená online mapa růstu hub, kterou pro tuto sezonu spustil Český hydrometeorologický ústav. Meteorologové při její tvorbě spolupracují s mykology a aktualizují ji každý den.
Online mapa růstu hub |
„Vyjadřuje vhodnost vláhových a teplotních podmínek pro růst hub. Houby potřebují k růstu dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky. Základem výpočtu je tedy informace o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami v posledních sedmi dnech,“ vysvětlila Monika Hrubalová z tiskového a informačního oddělení ČHMÚ.
Podle Markéty Vlčkové z České mykologické společnosti mapa odráží zejména růst masitých druhů hub.
Obecně platí, že houby rostou zhruba deset dnů po vydatných deštích při následném teplém, ne však horkém počasí. Údaje meteorologů říkají, že v posledním červencovém týdnu u nás spadl bezmála dvojnásobek srážek, než je v tomto období běžné.
Deficit vláhy v půdě až od 40 centimetrů
Vydatněji pršelo i tento týden a pršet bude dál, pro celý Moravskoslezský kraj aktuálně na víkend platí dokonce výstraha před vydatným deštěm.
Podle odborníků projektu Intersucho půdní sucho prakticky zmizelo a deficit vláhy zůstává až v hloubkách nad 40 centimetrů. Poměrně dobrou situaci díky dešťům posledních čtrnácti dní hlásí i vodohospodáři.
„Všechny významné vodní nádrže mají stále vysoký stupeň naplnění zásobního objemu. Naplněnost se pohybuje od 82 do téměř 100 procent,“ informovala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
Pozitivně vodohospodáři vidí i stavy ve vodních tocích. „Průtoky se pohybují od 355denních po 180denní, což je pro toto období dobré,“ řekla Vlčková s tím, že výjimkou je horní tok řeky Moravice, kde prší méně, není možné tam stavy nadlepšovat z přehrad a na drobných vodních tocích se tam místy průtoky dostávají k hranici sucha.