Podle aktuální mapy houby porostou nejvíce v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Karlovarském kraji, dále v Krušných a Jizerských horách nebo v Krkonoších. Očekávat je můžeme jak v jehličnatých lesích v okolí Šumavy, tak například i v listnatých lesích na východě Čech.
„Můžeme předpokládat hlavně hřiby kováře, hřiby koloděje, pak různé druhy žampionů nebo třeba holubinky,“ říká mykoložka Tereza Tejklová.
Virtuální houbaření. Když už nejde o hříbky, ale o pochvalu od neznámých lidí |
V poslední době se ve větší míře začínají objevovat i teplomilné druhy. „Dříve jsme je nacházeli spíše na jihu, dnes rostou i na severu. Příkladem jsou různé druhy barevných hřibů nebo muchomůrek,“ uvádí Tejklová.
Postupně stoupající teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody pro houby, což do budoucna znamená výrazný negativní dopad na růst hub.
„Houbám se ale paradoxně začíná dařit ve městech, zejména v městských parcích,“ dodala Tejklová. „Na malé ploše máte spoustu různých druhů stromů a jeden park tak může houbám imitovat několik různých stanovišť, listnatý les i jehličnatý les. A navíc se tam mnohem snadněji dostává ke kořenům hub vláha. V lese je potřeba mnohem víc dešťů a mnohem víc vody.“
Sucho zkrátí sezonu, přibude otrav
Tejklová upozorňuje i na další důsledek klimatických změn a sucha v souvislosti s růstem hub a tím je zvýšený počet případů otrav. „Když houby nerostou, nebo rostou jen málo, lidé si z lesa často berou domů cokoliv jim přijde pod ruku, a to i druhy, které neznají,“ říká mykoložka.
Dodává, že pokud je úroda bohatá, není pro ně problém držet se ověřených klasik jako jsou hřiby a křemenáče. „V opačném případě ale přichází chuť riskovat a experimentovat,“ vysvětluje.
O houbách aktuálněAktuální mapu pravděpodobnosti růstu hub naleznete na webu ČHMÚ nebo také na jejich Twitteru. Více o houbách, jejich druzích a růstu se můžete dozvědět na stránkách České mykologické společnosti. |
S dalšími horkými léty pak dále hrozí i to, že se sezona sběru hub výrazně zkrátí. „Můžeme se dostat například až na úroveň Itálie, kde houby začínají růst až s prudkými podzimními srážkami a ochlazením a sezona tam trvá jeden, maximálně dva měsíce,“ dodává.