„Nevidíme snahu ani jednoho ze subjektů o řešení tohoto sporu, což v nás vyvolává otazníky, jaké jsou jejich skutečné záměry,“ vysvětluje předsedkyně odborů ve společnosti Tameh Alena Sobolová důvody odeslání dopisu evropské komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager.
Právě společnost Tameh je obětí a zároveň příčinou současné krize. Obětí proto, že jí huť Liberty Ostrava přes půl roku neplatila za dodávané energie a dluh přesáhl 1,2 miliardy korun, pročež museli manažeři nechat zastavit provoz kotlů.
Příčinou pak z toho důvodu, že společnost Tameh byla dříve nedílnou součástí hutě, kterou až před deseti roky její majitel, společnost ArcelorMittal, účetně a majetkově od huti oddělila. A v roce 2018 upravila stanovy společnosti tak, že zdejší vedení nemohlo zamezit vyvedení akciového podílu v Tamehu z majetku hutě.
Guptova vabank hra s Liberty: čeká na oživení trhu s ocelí či investiční zázrak |
To se stalo v říjnu 2018 krátce předtím, než se rozhodlo, že ostravskou huť bez jejího někdejšího provozu Energetika (dnes Tameh) koupí skupina Liberty.
A to je také důvod, proč se odboráři obrací na evropskou komisařku. O prodeji hutě v roce 2018 rozhodovala právě Evropská komise. Volila totiž mezi dvěma zájemci, a to Liberty House a British Steel.
Druhá jmenovaná firma chtěla huť koupit i s energetikou. „Spor přímo souvisí s vámi schváleným prodejem ostravské huti firmě Liberty House, který po třech letech vyústil v úplné zastavení výroby, a to kvůli sporům o energie,“ stojí v dopise odborářů eurokomisařce. „Veškeré obavy, které jsme s vaším úřadem před plánovaným prodejem sdíleli a na které jste nereflektovali, se bohužel bezezbytku naplnily.“
Zástupci Evropské komise nemohou říct, že by o hrozbě způsobené prodejem hutě bez jejího energetického zázemí nevěděli. Na tento fakt je mimo jiné upozornili také odboráři.
Čeští europoslanci zatím mlčí
„Napsali jsme jim tehdy, že v případě, že bude ArcelorMittal dále vlastnit energetiku, bude mít původní majitel i nadále kontrolu nad prodávaným subjektem, tedy ostravskou hutí, což je v rozporu s podmínkami Evropské komise,“ připomněl pět let starou situaci předseda odborů Liberty Ostrava Petr Slanina. „Na tyto námitky nebyl brán zřetel a huť byla prodána novému majiteli bez provozu energetiky.“
Odeslaným dopisem odboráři zjišťují, jaké jsou vůbec možnosti komise s prodejem ještě něco udělat. „Neznáme veškeré pravomoci komise v rámci zpětných kroků v této situaci. Ale zajímalo by nás, co třeba dělali poslední tři roky v rámci kontrolní činnosti,“ konstatoval Petr Slanina.
A dopis zamířil i všem českým europoslancům. „Poslali jsme to před týdnem také všem našim europoslancům, ale zatím se nám žádný neozval. Tak uvidíme,“ dokončil odborář.
21. prosince 2023 |