Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dolní oblasti Vítkovic chybí jen zápis do UNESCO. Majitelé jsou ale opatrní

  11:50
Nejdříve byla kulturní památkou, potom národní kulturní památkou. Nakonec se stala pilířem evropského kulturního dědictví. Dolní oblast Vítkovice by mohla být i na seznamu UNESCO, ale vlastník památky s myšlenkou zatím úplně nesouzní.

OCELOVÉ MĚSTO. Z Dolní oblasti Vítkovice se stalo jedinečné ostravské lákadlo. V září se tu slavnostně otevře nová budova Velkého světa techniky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Letos tam byl vůbec poprvé. To místo mu připadalo mimořádné, magické a jen stěží napodobitelné.

Když se jedenatřicetiletý Ostravan Martin Pecha rozhodl, že navštíví festival Colours of Ostrava, nevěděl, co přesně si má představit pod pojmem Dolní oblast Vítkovice, kde se akce koná. Nikdy tam nebyl, i když je z Ostravy.

Všudypřítomná pohoda. Návštěvníci si multižánrový festival v industriálním prostředí užívali.

„Myslel jsem si, že půjdu někam do továrny s podivně pokroucenými železnými trubkami. Ono to tak z dálky opravdu vypadá,“ směje se Martin Pecha.

„Jenže když jsem vešel dovnitř, bylo to, jako bych se ocitl v moderní historii. Téměř všechno je rekonstruované, minulost a přítomnost se v Dolní oblasti spojily v jedno. Areál žije současným uměním a ve vzduchu je cítit nostalgie. Připadá mi to magické.“

O Dolní oblast je čím dál tím větší zájem. Stala se pátým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v zemi.

Vzácný industriální areál přeskočil Národní galerii v Praze i Zoo ve Dvoře Králové. Navštěvují jej statisíce lidí ročně, a tak se znovu po letech nabízí otázka: patří na seznam světového dědictví UNESCO?

Vlastník památky si tím v tuto chvíli ale není příliš jistý.

Železná katedrála. Ostravské Hradčany. Ocelové město

Průmyslový areál tvořený vysokou pecí, plynojemem i šestou energetickou ústřednou připomíná podivuhodné světy z knížek francouzského romanopisce Julese Verna. Patrně i proto se stal nejnavštěvovanější technickou památkou v zemi.

V Dolní oblasti Vítkovic stojí i první pojízdný parostroj. (14. listopadu 2012)

„Z hlediska technického a průmyslového dědictví je Dolní oblast jedinečná,“ říká Věra Kučová z generálního ředitelství Národního památkového ústavu.

„Důlních těžebních oblastí kamenouhelných je v zemi řada, ale areál, ve kterém se na jednom místě dochoval celý technologický tok, tedy objekty, kde se těžilo uhlí, vyráběl koks a tavilo železo, nikde jinde není.“

Mnozí Ostravané jsou na industriální areál hrdí. Jeho panorama považují za jeden z mnoha symbolů Ostravy, což potvrdil i sociologický průzkum, který si před lety nechalo zpracovat Ministerstvo kultury.

Před sedmi lety rezavá památka zazářila - získala titul Evropské kulturní dědictví. A také je v indikativním seznamu České republiky, což znamená jediné: jde o památku, které stát deklaruje výjimečnou podporu a do budoucna by ji chtěl navrhovat na seznam UNESCO.

Zápis na něj je prestižní. Turistům z celého světa zaručuje, že památka je výjimečná a rozhodně stojí za to ji navštívit.

UNESCO: Velký závazek, vysoké náklady

Eva Kijonková, mluvčí akciové společnosti Vítkovice, která Dolní oblast vlastní, říká, že je to příliš velký závazek a na zápis je moc brzy.

„Zápis do UNESCO není nanečisto. Je pro ukotvené lokality a napořád. Když se to nepovede zapsat, opravný termín není. Tlak na to, abychom hned jásali, že bychom v seznamu mohli být, je nepříjemný,“ tvrdí Kijonková.

Generální ředitel Vítkovic Jan Světlík už dříve uvedl, že Evropské kulturní dědictví je méně svazující než tolikrát zmiňovaný a stále diskutovaný návrh na zápis do seznamu UNESCO.

„Jednak je UNESCO především marketingová známka a klade na majitele památky obrovské nároky a jednak se Evropské dědictví více zaměřuje na okolnosti a osobnosti spjaté s historickými místy, na vize a genius loci,“ sdělil Světlík.

Jeho slova potvrzuje Jiří Michálek ze sdružení Dolní oblast Vítkovice, které památku spravuje.

„Je to pěkné, dostat se na seznam, ale potom to stojí šílené peníze. Areál navíc není ve finální podobě.“

Ředitel sdružení Petr Koudela se zapsání na seznam nebrání. „To, čemu se bráníme, je být na seznamu právě teď, protože jedině teď máme příležitost s areálem něco provést, aby nezchátral.“

„Výraznější změny samozřejmě nejsou žádoucí,“ potvrzuje architektka Kučová.

Maketa chystané dostavby vysoké pece v Dolní oblasti Vítkovic. Pro UNESCO by šlo zřejmě o silně nevhodný zásah do prostoru.

„Vlastník památky by musel akceptovat, že by areál co nejvíce obnovoval nebo opravoval pečlivou, přednostně konzervační cestou. Není ale pravda, že by kvůli statusu světového dědictví všechno zamrzlo a s areálem už by se nic nedělo. Plány vlastníka jsou pochopitelné, areál se musel a musí stabilizovat, opravit a zejména naplnit novou funkcí. Pak je ale také otázkou, jestli by Dolní oblast měla zůstat na seznamu těch, kteří by jednou mohli být nominováni na seznam světového dědictví UNESCO.“

Památkáři upozorňují, že v době, kdy areál navrhovali jako jednu z možných českých památek na seznam UNESCO, vypadal podstatně jinak.

„My si samozřejmě uvědomujeme, že nemůže zůstat bez využití, a ceníme si toho, že Vítkovice se chopily revitalizace oblasti. Nicméně míra zásahu do původní podoby a celistvosti památky je podle mého názoru již velmi značná, a tak je na zvážení, zda změny zásadním způsobem nenarušily původní hodnoty areálu,“ říká Michaela Ryšková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu. Mimo to, Dolní oblast má nyní velkou konkurenci v zahraničí.

V posledních letech se podobné areály v západní Evropě na seznam světového dědictví UNESCO již zapsaly. Šlo zejména o velmi rozsáhlé a tematicky bohaté kamenouhelné těžební areály v Belgii nebo v severní Francii.

„Těžko vám teď můžu garantovat, že Dolní oblast Vítkovice na seznam světového dědictví UNESCO jednou nominujeme. Na druhou stranu, i kdyby Dolní oblast nebyla světovou památkou, mimořádná nejen v národním měřítku rozhodně je a z České republiky nám ji nikdo nikdy neodveze,“ uzavírá Kučová.

Anketa

Patří bývalá huť na seznam UNESCO?

Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské 

Oblast je velice unikátní, měla by mít šanci Dolní oblast Vítkovice je velice unikátní, a proto by měla mít určitou šanci se do seznamu UNESCO dostat. I když není její věk tak vysoký jako u ostatních památek, jedná se o velice specifické místo, které si pozornost zaslouží. Ostravě navíc pomůže každý takový počin, který ji zviditelní na mapě.

Eva Kijonková, mluvčí skupiny Vítkovice Machinery Group 

Lokalita se ještě bude vyvíjet, na zápis je brzy Dolní Vítkovice čeká ještě řada kroků, než bude možné říci, že je vývoj lokality ukončený. O zápis do UNESCO se proto zatím hlásit nechceme, takový krok nelze udělat nanečisto. Památky v Dolních Vítkovicích nesou titul Evropské kulturní dědictví, který je dostatečně prestižní na to, aby zvyšoval jejich návštěvnost.

Petr Kajnar, primátor města Ostravy 

Zda patří do seznamu, musí posoudit odborníci Již dnes patří Dolní oblast Vítkovice do pětice turisticky nejnavštěvovanějších cílů v České republice. Pro Ostravu je samozřejmě důležitá každá pozitivní skutečnost a tou by zahrnutí do památek UNESCO bezesporu bylo. Jestli je památka vhodná k zařazení do tohoto seznamu, musí ale posoudit odborníci.

Monika Žídková modelka a moderátorka

Mohlo by to pomoci hlavně turistickému ruchu Ostravu většinou lidé považují za ne příliš atraktivní oblast, zápis na seznam UNESCO by jí mohl pomoci, hlavně co se týče turistického ruchu. Z pohledu laika si ale nejsem jistá, jestli by se industriální areál dokázal prosadit vedle historických skvostů na seznamu. Úředníky by asi nepotěšily ani festivaly, které se zde pořádají.

  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Muž na slavnostech vdechl kus bramboráku. Je v kritickém stavu v nemocnici

Sedmačtyřicetiletý muž skončil ve vážném stavu poté, co v sobotu večer na venkovních slavnostech v obci na Frýdecko-Místecku vdechl kus bramboráku. Svědci události a poté záchranáři ho oživovali a...

14. července 2024  10:23,  aktualizováno  16:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzeum nákladních tatrovek nově zdobí horský autobus, obnova trvala tři roky

Kompletně renovovaný horský autobus Tatra 500 HB je novým lákadlem Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Vůz z roku 1955 koupila společnost Tatra Trucks jako součást sbírky Jiřího Hlacha,...

15. července 2024  15:24

Krize ostravské huti se prohlubuje. Liberty už nemá ani na energie

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu jednání prozatímního věřitelského výboru, který má redakce k dispozici.

13. července 2024  6:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hutní gigant Moravia Steel uvažuje o provozování rourovny zadlužené Liberty

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. „Konkrétně jde o rourovnu,“ řekla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková....

12. července 2024  17:39,  aktualizováno  18:19

Pětiletý chlapec se topil v Žermanické přehradě, je v kritickém stavu

Pětiletý chlapec se topil v pátek odpoledne při koupání v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku. Pod vodou byl několik minut. Do nemocnice jej vrtulník záchranné služby převážel v kritickém stavu....

20. července 2024  9:37

Liberty chce prodat areál se struskou, podle insolvenčního správce pod cenou

Snaha společnosti Liberty Ostrava získat alespoň nějaké peníze prodejem majetku, se zatím nedaří tak, jak by firma chtěla. Insolvenční správce totiž nedoporučil její úsilí prodat areál na zpracování...

20. července 2024  7:17

Prezident navštívil ostravskou kolonii Bedřiška, lidem tam hrozí vystěhování

Bez přítomností médií přijel prezident Petr Pavel s manželkou Evou do někdejší hornické kolonie Bedřiška v ostravské části Hulváky. Setkal se s tamními občany, kterým hrozí vystěhování, ale za své...

19. července 2024  17:19

Velká voda tam brala životy. Obec 15 let stále čeká na protipovodňová opatření

Premium

Nepříliš vstřícných slov pro zástupce státu a jeho organizací mají obyvatelé i zastupitelé Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku, kterým se v roce 2009 prohnala ničivá povodeň. Velká voda tam dokonce...

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...