Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Návštěvníci Beskyd dělají z lesů a horských obcí parkoviště

  13:59
Okolí oblíbených horských cílů zaplavují pravidelně auta výletníků. Obce i správci lesů řeší, jak si s množstvím zaparkovaných vozů poradit. Nyní po zimě to podle místních začíná být opět horší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Lesní cesty jako hromadná parkoviště, množství aut odstavených v horských obcích tak, že místní kvůli nim nemohou vyjet ze svých pozemků, či špatně zaparkované vozy bránící průjezdu hasičům. Tak vypadá odvrácená tvář obliby Beskyd.

Problémy zde působí zejména jednodenní turisté, kteří ráno přijedou na výlet autem a večer jedou domů. Řešit podobné nájezdy musí jak obce, tak i správci lesů či ochránci přírody.

„V zimě se situace ještě dá, většina lidí jezdí do lyžařských areálů, které mají vlastní parkoviště. S jarem ale začínají problémy,“ uvedl šéf správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Výrazně pociťují situaci například obce pod Lysou horou, jedním z nejvyhledávanějších beskydských vrcholů. „Když je víkend, tak máme obec zaplněnou zaparkovanými automobily. Problém je, že stojí mimo vyhrazená místa na obecních či soukromých pozemcích, kdy třeba blokují lidem výjezd od jejich domů. Místní to proto vnímají dost špatně,“ popisuje situaci Pavlína Stankayová, starostka Ostravice, z níž vede na Lysou horu hned několik oblíbených tras.

V posledních letech došlo podle jejích slov ke zhoršení problémů. Jedním z důvodů je nárůst počtu turistů v době koronavirové pandemie, druhým pak skutečnost, že Lesy ČR loni uzavřely do té doby hojně využívané neoficiální parkoviště u transformátoru.

„Je strašné, když to v horách kvůli velkému množství zaparkovaných aut vypadá jako na sídlišti v Ostravě, ale mnohem horší je, když kvůli špatně stojícím autům neprojedou záchranné složky, například hasiči, což se u nás také stalo,“ posteskl si starosta nedalekých Malenovic Pavel Kuběna.

Popsal i problémy, s nimiž se setkávají řidiči autobusových linek. „Stává se i to, že kvůli tomu, že na točně stojí auta, se nemohou otočit a pak musí část trasy složitě couvat,“ podotkl Kuběna.

Pokuty uděluje CHKO Beskydy

S neukázněnými řidiči se nepotýkají jen obce, ale i správci lesů. „Návštěvníci upřednostňují osobní automobil před hromadnou dopravou, takže jsou o víkendech parkoviště přeplněná. Lidé tak parkují, kde se dá, včetně lesních cest, a to i přes zákazové dopravní značky,“ přiblížila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Už několik let proto během turistické sezony každou sobotu a neděli lesníci drží v lesích takzvanou ochrannou službu a snaží se přestupky řešit domluvou, případně předávají informace Správě CHKO Beskydy, která pak uděluje ve správním řízení pokuty.

Jako dobrovolný člen stráže přírody CHKO Beskydy se do kontrol zapojuje i malenovický starosta. „Během jediného dne řešíme desítky aut zaparkovaných v zákazu vjezdu,“ uvedl Kuběna.

Do hor se dá jet i autobusem

Malenovicím se díky pravidelným kontrolám v uplynulých letech podařilo ve spolupráci s Lesy ČR vyřešit dlouhodobé nelegální parkování u přírodní památky Satinské vodopády. Usměrnit se podařilo turisty také například v údolí Morávky. „Letos to očekáváme i v ostravické části, v oblasti Sepetné a údolí Černé Ostravice,“ dodala Jouklová.

Řešení hledají i samotné obce. „Uvažujeme o tom, že vybudujeme záchytné parkoviště a parkování u nás v obci zpoplatníme,“ nastínila starostka Ostravice. S krajem se obec loni domluvila i na kyvadlových shuttle busech, které vozí návštěvníky velkých měst do Beskyd, díky čemuž se snižuje počet lidí, kteří do hor jezdí autem.

Letos budou shuttle busy jezdit znovu. „Měly by, stejně jako loni, návštěvníky svážet ze záchytných parkovišť na Sepetnou v Ostravici a na Gruň ve Starých Hamrech,“ informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová. Novinkou z konce loňského roku je i speciální vlakový spoj Lysohor. Kraj letos připravuje rovněž informační kampaň, v níž bude návštěvníky hor nabádat, aby nechali auta doma a využili vlaková nebo autobusová spojení.

  • Nejčtenější

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

Liberty tratí miliony denně a míří do insolvence, vláda jedná s českým investorem

12. června 2024  17:33,  aktualizováno  21:23

Půl roku trval útěk majitelů Liberty Ostrava před věřiteli. To, co mělo nastat už v prosinci...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sušenka Oreo má v Opavě svou ulici, Mondelez potvrdil plánované zdražení

17. června 2024  16:39

Opavský závod je největší továrnou Mondelez International na sušenky v Evropě. Firma ve městě...

Stolní tenis na vozíku? Matelová to vyzkoušela s paralympionikem Suchánkem

18. června 2024  17:03

Sport je jen jeden. Takové heslo razí zástupci Českého paralympijského týmu. A tak v Ostravě...

Ostrava dál posiluje. Z Bohemians koupila Prekopa, přichází i Holzer a Fukala

18. června 2024  16:50

Fotbalisté Ostravy získali den před zahájením letní přípravy tři posily do svého kádru. Z Bohemians...

Kočka, co připomíná plyšáka. Pacientům nemocnice pomáhá zvířecí terapie

18. června 2024  14:35

Svou huňatou srstí připomíná plyšáka. Pacienti si s ní hrají, mazlí i povídají, nebo ji jen tak...

Oprava školy, nový sběrný dvůr. Dotace z kraje mají pomoci Vítkovsku i Osoblažsku

18. června 2024  13:39

Školní budova už je sice opravená, rozvody elektřiny ale zůstaly v hliníku a zastaralé je i...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...