ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Návštěvníci Beskyd dělají z lesů a horských obcí parkoviště

  • 47
Okolí oblíbených horských cílů zaplavují pravidelně auta výletníků. Obce i správci lesů řeší, jak si s množstvím zaparkovaných vozů poradit. Nyní po zimě to podle místních začíná být opět horší.

Lesní cesty jako hromadná parkoviště, množství aut odstavených v horských obcích tak, že místní kvůli nim nemohou vyjet ze svých pozemků, či špatně zaparkované vozy bránící průjezdu hasičům. Tak vypadá odvrácená tvář obliby Beskyd.

Problémy zde působí zejména jednodenní turisté, kteří ráno přijedou na výlet autem a večer jedou domů. Řešit podobné nájezdy musí jak obce, tak i správci lesů či ochránci přírody.

„V zimě se situace ještě dá, většina lidí jezdí do lyžařských areálů, které mají vlastní parkoviště. S jarem ale začínají problémy,“ uvedl šéf správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Výrazně pociťují situaci například obce pod Lysou horou, jedním z nejvyhledávanějších beskydských vrcholů. „Když je víkend, tak máme obec zaplněnou zaparkovanými automobily. Problém je, že stojí mimo vyhrazená místa na obecních či soukromých pozemcích, kdy třeba blokují lidem výjezd od jejich domů. Místní to proto vnímají dost špatně,“ popisuje situaci Pavlína Stankayová, starostka Ostravice, z níž vede na Lysou horu hned několik oblíbených tras.

V posledních letech došlo podle jejích slov ke zhoršení problémů. Jedním z důvodů je nárůst počtu turistů v době koronavirové pandemie, druhým pak skutečnost, že Lesy ČR loni uzavřely do té doby hojně využívané neoficiální parkoviště u transformátoru.

„Je strašné, když to v horách kvůli velkému množství zaparkovaných aut vypadá jako na sídlišti v Ostravě, ale mnohem horší je, když kvůli špatně stojícím autům neprojedou záchranné složky, například hasiči, což se u nás také stalo,“ posteskl si starosta nedalekých Malenovic Pavel Kuběna.

Popsal i problémy, s nimiž se setkávají řidiči autobusových linek. „Stává se i to, že kvůli tomu, že na točně stojí auta, se nemohou otočit a pak musí část trasy složitě couvat,“ podotkl Kuběna.

Pokuty uděluje CHKO Beskydy

S neukázněnými řidiči se nepotýkají jen obce, ale i správci lesů. „Návštěvníci upřednostňují osobní automobil před hromadnou dopravou, takže jsou o víkendech parkoviště přeplněná. Lidé tak parkují, kde se dá, včetně lesních cest, a to i přes zákazové dopravní značky,“ přiblížila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Už několik let proto během turistické sezony každou sobotu a neděli lesníci drží v lesích takzvanou ochrannou službu a snaží se přestupky řešit domluvou, případně předávají informace Správě CHKO Beskydy, která pak uděluje ve správním řízení pokuty.

Jako dobrovolný člen stráže přírody CHKO Beskydy se do kontrol zapojuje i malenovický starosta. „Během jediného dne řešíme desítky aut zaparkovaných v zákazu vjezdu,“ uvedl Kuběna.

Do hor se dá jet i autobusem

Malenovicím se díky pravidelným kontrolám v uplynulých letech podařilo ve spolupráci s Lesy ČR vyřešit dlouhodobé nelegální parkování u přírodní památky Satinské vodopády. Usměrnit se podařilo turisty také například v údolí Morávky. „Letos to očekáváme i v ostravické části, v oblasti Sepetné a údolí Černé Ostravice,“ dodala Jouklová.

Řešení hledají i samotné obce. „Uvažujeme o tom, že vybudujeme záchytné parkoviště a parkování u nás v obci zpoplatníme,“ nastínila starostka Ostravice. S krajem se obec loni domluvila i na kyvadlových shuttle busech, které vozí návštěvníky velkých měst do Beskyd, díky čemuž se snižuje počet lidí, kteří do hor jezdí autem.

Letos budou shuttle busy jezdit znovu. „Měly by, stejně jako loni, návštěvníky svážet ze záchytných parkovišť na Sepetnou v Ostravici a na Gruň ve Starých Hamrech,“ informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová. Novinkou z konce loňského roku je i speciální vlakový spoj Lysohor. Kraj letos připravuje rovněž informační kampaň, v níž bude návštěvníky hor nabádat, aby nechali auta doma a využili vlaková nebo autobusová spojení.