Štěpán Svačina | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Nebezpečné lži o zdraví. Jak je poznat, vysvětluje profesor Svačina

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Asi málokterá oblast lidského života je opředena tolika mýty a nepravdami jako právě zdraví. Paradoxně na něm nám přitom záleží nejvíc. Možná právě proto je internet plný samozvaných „odborníků“, kteří šíří své názory a „pravdy“. Omylů se ale dopouští i věda. Některé z nich byly jen bezvýznamným přešlapem, jiné mylné informace zakořenily v medicíně na hodně dlouho. A mnohé mohou být dokonce zdraví škodlivé. „Léky na vysoký cholesterol zachraňují lidem život. Jejich znevěrohodňování může mít fatální důsledky na lidské zdraví,“ uvádí příklad profesor Štěpán Svačina (68).

Proč myslíte, že je oblast zdraví a nemocí obklopena takovým množstvím polopravd, dezinformací i naprostých nesmyslů?
Jedním z důvodů je paradoxně neuvěřitelně rychlý vědecký pokrok. Na nemoci, na něž se dříve umíralo, už se neumírá. Spektrum podávaných léků se za posledních deset let výrazně proměnilo, na trhu je mnoho novinek, a řada preparátů, které byly dříve propagované, se už dneska na výsluní nehřeje. Mění se i jednotlivé lékařské obory. 

„Jak je možné, že po dvaceti letech je vše úplně jinak?“ říkají si lidé. A to vše dohromady v nich může vyvolávat určitou nedůvěru. Ale co hraje nejzásadnější roli, je dnes už velmi dobře známý fakt, že zdraví největší měrou ovlivňuje naše stravování a životní styl vůbec. Tyto oblasti jsou laické veřejnosti velmi blízké, zároveň jsou ale u nás často zanedbávány odbornou veřejností. Lékaři na nějakou „výchovu“ pacientů nemají dostatek času. 

Preventivní programy fungují jen některé, a ještě ne zcela optimálně. To skýtá obrovský prostor k „poradenství“, jemuž se věnují lidé bez jakéhokoliv vzdělání v oblasti výživy či pohybu. Ve světě se přitom k povolání nutričního terapeuta vyžaduje vysokoškolské vzdělání. Tam tito odborníci mají svoje komory a brání se nevědeckým poznatkům. U nás je to teprve v plenkách, a když se člověk podívá na internet, v devadesáti procentech případů narazí na někoho, kdo k této profesi nemá žádnou kvalifikaci ani vzdělání, a šíří bludy či zkreslené informace. A dalším důvodem je fakt, že medicína zkrátka kazí byznys lidem, kteří by na zdraví a nemoci ostatních lidí rádi vydělávali. 

Medicína s placebo efektem pracuje a využívá jej. Psychologickým efektem se dá opravdu docílit řady léčebných úspěchů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma