Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Záněty močových cest často přicházejí v létě. Jak se chránit a léčit

  • 0
Podle statistik nás zánět močových cest trápí převážně v letě. A mohou za to nejenom mokré plavky. Jak je možné nemoci předcházet a která léčba je nejúčinnější?

Jak poznáte, že máte zánět močových cest? Není to nic těžkého, protože základní příznaky jsou nepřehlédnutelné. Patří mezi ně nepříjemná bolest v podbřišku, časté nucení na močení spojené s bolestí, zakalená moč, pálení nebo řezání při močení.

Ničím výjimečným není ani teplota, zpravidla do 38 stupňů Celsia. U žen se však někdy vyskytuje i takzvaná kvasinková močová infekce, která se projevuje také svěděním a pálením v oblasti genitálií. „Záněty močových cest postihují výrazně častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí.

Kdy zbystřit?

Pokud kromě typických příznaků zánětu močových cest pozorujete, že se vám bolesti přesunují do bederní oblasti, stoupá vám teplota a máte červeně zbarvenou moč, urychleně vyhledejte lékaře.

Neléčený zánět močových cest se může dostat až do ledvin - v takovém případě je zpravidla nutná hospitalizace v nemocnici.

Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána právě bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře,“ vysvětluje profesor Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum.

Vydejte se k lékaři

Máte-li podezření na infekci močových cest, určitě si s sebou k lékaři rovnou vezměte i vzorek moči, konkrétně střední proud ranní moči. Lékař tak rychleji zjistí původce infekce a nasadí vám vhodnou léčbu.

„Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle tři až pět dnů. Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin. Důležitá je ale i prevence vzniku zánětu. Zvláště ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření - například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně,“ radí profesur Babjuk.

Sedm příznaků zánětu močových cest, které byste neměli podceňovat

Dodržujte léčbu

Pokud je zánět močových cest a měchýře včas a dobře léčen, nemusí být nebezpečný. V případě „nedoléčení“ totiž hrozí vleklý nebo opakovaný zánět. Ten je nejenom nepříjemný, ale i nebezpečný.

Může totiž poškodit močový měchýř. Právě proto urolog v případě, že se cystitida u ženy opakuje několikrát v průběhu roku, může běžnou diagnostiku doplnit o další vyšetření močových cest.

Nelečte se sami

Lékaři upozorňují, že stále existuje velká skupina lidí, která má tendence léčit se sama a pomáhat si nejrůznějšími bylinkovými a urologickými čaji. A přestože tato domácí léčba určitě ničemu neuškodí a zcela určitě část bakterií z těla vyplaví, nelze hovořit o úplném vyléčení.

Viníkem jsou bakterie

Zánět močových cest (anebo také cystitida) je infekce, která je obvykle vyvolána střevními bakteriemi. V 70 až 95 % případů za infekce horních a dolních močových cest může Escherichia coli, která sídlí v tlustém střevě a i přes dodržování hygienických opatření může občas „vycestovat“ z konečníku do močové trubice a tudy dále do močového měchýře.

Příčinou však mohou být i jiné bakterie nebo dokonce plísně, jako je například Candida albicans (původce kvasinkové infekce) či chlamydie. Samostatnou kapitolou jsou těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Ti mají kvůli svému stavu pozměněné složení moči, které je pro záněty příznivější.

Část bakterií totiž v močovém ústrojí přežije a zaútočí znovu při jakémkoli oslabení imunity. Zánět močových cest pak může provázet i obyčejné nachlazení či chřipku nebo se může změnit v chronický problém. To ostatně dokazují statistiky, které uvádějí, že s tímto onemocněním bojuje šestkrát do roka každá pátá žena.

Čím můžete odbornou léčbu podpořit

Při infekcích močových cest dbejte na kvalitní pitný režim, který by měl sestávat hlavně z čisté vody. Zvýšit příjem tekutin byste měli především v letním období, kdy je tělo vystaveno vysokým teplotám a nadměrnému pocení. Dospělý člověk by měl vypít zhruba dva až tři litry tekutin denně, což samozřejmě závisí na stylu života i tělesné hmotnosti. Nejvhodnějšími nápoji jsou neperlivá voda a neslazené ovocné či bylinkové čaje.

Ideálně se vyhněte pití kávy či alkoholu, které organismus odvodňují. Pokud se u vás infekce močových cest vyskytují často, doplňte pitný režim o urologický čaj, čaje z přesličky rolní, zlatobýlu nebo pampelišky.

Odborníci také radí nezadržovat moč - zabráníte tak bakteriím v množení. Dbejte na hygienu intimních partií a v létě nezůstávejte zbytečně dlouho v mokrých plavkách.

Co ještě můžete vyzkoušet

Součástí komplexní léčby zánětu je také nízkotučná dieta a pokud možno i dodržování klidu na lůžku. Pokud už musíte vstát, udržujte oblast pánve v suchém teple, například za pomoci polštáře nebo hřejivého spodního prádla. Dbejte i na přísun probiotik a prebiotik.

Sucho, vzduch a další vyzkoušené tipy, jak přeprat kvasinkovou infekci

Probiotika najdete ve fermentovaných potravinách (kefíry, jogurty, tempeh, kysané zelí, kombucha...) a prebiotika zejména v ovoci a zelenině. Při infekcích močových cest jsou k nezaplacení brusinky či česnek, který má antibakteriální účinky.

Za vyzkoušení stojí i užívání manózy, popřípadě kombinace manózy společně s propolisem. Manóza má údajně schopnost zabránit bakteriím přichytit se na stěnách orgánů močových cest a propolis má zase protizánětlivé účinky.

Článek vyšel v červnovém vydání časopisu Zdraví.

Komerční rámeček
Výhry v soutěžním kvízu

Červnový kvíz na Zdraví iDNES.cz se tentokrát zabývá intimní hygienou. Dvanáct výherců získá balíček kosmetiky značky Sebamed.

 

Sebamed intimní mycí emulze (200 ml a cestovní verze 50 ml)

Ideální pro každodenní hygienu intimních partií, má jemnou gelovou konzistenci a podporuje přirozenou rovnováhu mikroflóry. Poskytuje efektivní zklidnění a antibakteriální účinky díky alfa bisabololu obsaženému v heřmánku. Emulze je vhodná i pro použití během menstruace a po porodu.

Sebamed intimní deodorant

Poskytuje dlouhotrvající pocit pohody a svěžesti. Aplikovat ho můžete jak na intimní partie, pro osvěžení, ale i na spodní prádlo. Deodorant pomáhá předcházet nežádoucím pachům a udržuje pokožku přirozeně hydratovanou. Je ideální pro doplnění intimní hygieny v hektických letních dnech. Díky jedinečnému pečujícímu komplexu s aloe barbadensis a bisabololem obsaženým v heřmánku poskytuje efektivní zklidnění a antibakteriální ochranu intimních partií.