Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Třicet tisíc za výcvik. Armáda láká středoškoláky na dobrovolná cvičení

  13:02aktualizováno  15:48
Armáda představila pilotní projekt dobrovolných vojenských cvičení pro středoškoláky. Za čtyřtýdenní základní výcvik u bojových jednotek v Čechách i na Moravě nabízí plnoletým studentům odměnu zhruba 30 tisíc korun. Slibuje si, že se jí z mladé generace později podaří přilákat další nováčky mezi profesionály nebo do Aktivní zálohy.

Armáda spouští dobrovolná cvičení pro středoškoláky | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Naučíš se nové věci, získáš spoustu zážitků. Vyzkoušíš si práci v týmu. Zjistíš, co dokážeš, a navíc dostaneš zaplaceno. Lepší než letní brigáda,“ láká armáda v pilotním projektu dobrovolných cvičení pro středoškoláky.

Ten má oslovit mladou generaci netradičním způsobem a zaměřuje se na studenty posledních ročníků středních škol. Cílem je představit čerstvě plnoletým armádu, její fungování a principy, na kterých je postavena. První dvě dobrovolná cvičení se uskuteční od 22. července do 14. srpna u 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a u 7. mechanizované brigády z Hranic na Moravě.

Náčelník Generálního štábu Karel Řehka cvičení přirovnal k lepší letní brigádě, jde podle něj ale zároveň o základní vojenský výcvik, kde se naučí mimo jiné taktické činnosti, střeleckou přípravu, pochody nebo orientaci v terénu. Podle Řehky má cvičení spoustu výhod nejen pro studenty.

„Zlepší povědomí o vojenské službě a armádě mezi populací, zvyšujeme tím odolnost společnosti, protože se rozšiřují naše zálohy ozbrojených sil,“ citovala Řehku agentura ČTK.

Armádu ročně opustí tisíc vojáků. Náborové plány přesto plní, říká její velení

Za čtyřtýdenní cvičení středoškolákům nabízí odměnu zhruba 30 tisíc korun čistého. S nabídkou už dříve oslovila vybrané školy, s nimiž dlouhodobě spolupracuje například v rámci projektu Příprava občanů k obraně státu. A zájem je velký.

Žatecká brigáda eviduje 90 zájemců (15 procent dívek) a hranická brigáda 39 středoškoláků (z toho 30 procent dívek). Podle armády je to dostatečný počet pro spuštění takzvaného nultého ročníku. Zájemci jsou už také registrováni ve virtuálním náborovém středisku a pokračuje další proces k jejich povolání na dobrovolné cvičení.

15. dubna 2023

Chci to vyzkoušet

Jedním z nich je osmnáctiletý student obchodní akademie v Žatci Lukáš Umlauf. Cvičení podle svých slov považuje za příležitost, jak získat nové zkušenosti. „Neuvažuji zatím o tom, že bych byl profesionální voják, ale chtěl bych si to naživo vyzkoušet. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by byl u armády,“ uvedl. Obavy z výcviku nemá. „Uvidíme, jaké to bude,“ dodal.

Podle ředitele žatecké Obchodní akademie Jiřího Karase se škola snaží dlouhodobě spolupracovat s významnými zaměstnavateli v regionu a Armáda ČR je jedním z nich. „Snažíme se i takto aktivně pomáhat s uplatněním našich absolventů, aby i zůstávali v regionu,“ konstatoval.

Dobrovolná vojenská cvičení pro středoškoláky budou probíhat v případě žatecké brigády ve výcvikovém prostoru Hradiště a v případě hranické brigády pak na Libavé. Každý turnus bude mít kolem třiceti účastníků.

Výcvik povedou zkušení vybraní instruktoři. Přestože cvičení bude vzhledem k věku účastníků co do náročnosti upraveno, podle velení armády ale stále bude splňovat standardy podle vojenského předpisu pro kurz základní přípravy a jeho absolventi budou plnohodnotnými absolventy základního výcviku.

Švédsko nemá o rekruty nouzi. Zájemci o službu v armádě se jen hrnou

Studenti dostanou také kompletní logistické zabezpečení včetně výstroje. Zároveň obdrží každý účastník seznam věcí, které si má vzít s sebou navíc. Pro studenty bude standardně zabezpečeno ubytování, stravování, sociální zařízení, zdravotnické zabezpečení, ale také například připojení k internetu.

Kurz bude zakončen slavnostním vyřazením. Účastníci cvičení se pak vrátí zpět do civilního života a jako každý voják v záloze budou mít zákonem stanovené povinnosti, o kterých byli předem informováni.

Po úspěšném zakončení střední školy se pak absolventi dobrovolného cvičení mohou přihlásit do Aktivní zálohy nebo si vybrat armádu jako svého budoucího zaměstnavatele.

Je podle vás 30 tisíc korun adekvátní odměna za měsíc dobrovolného vojenského cvičení?

celkem hlasů: 2069
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. června 2024. Anketa je uzavřena.
Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem USA, vyvolalo vlnu reakcí. Západní lídři Bidenovi děkují za jeho práci pro dobro světa a obtížná...

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  23:18

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA. Chce se nyní soustředit na zbytek mandátu, který mu končí v lednu 2025. Šéf Bílého domu v příštích...

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:34

V Bulharsku zemřel český turista. Našli jej mrtvého na pláži

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci iDNES.cz úmrtí potvrdilo ministerstvo zahraničí.

21. července 2024  22:25

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první ženou a také první političkou tmavé pleti, která se jako viceprezidentka dostala do Bílého domu....

21. července 2024  21:45

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...