Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Teplá moč nebo málo vody. Co všechno ovlivňuje testy u lékaře

  4:19aktualizováno  4:19
Vyšetření krve a moči podstoupil v životě každý. Ale málokdo ví, co tyto testy může zkreslit. Na co si dát při odběrech pozor, prozradil profesor Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Plzni.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak často bychom měli chodit na základní vyšetření krve?
Je otázkou, co si představit pod pojmem základní vyšetření krve. Může to být vyšetření biochemické (glukóza, krevní lipidy apod.), ale i např. vyšetření krevního obrazu. Základní vyšetření krevního obrazu je součástí každého celkového vyšetření, které se provádí v rámci preventivní prohlídky, v případě onemocnění, sledování jeho průběhu a reakce na léčbu, v případě zdravotních problémů a jako součást předoperační přípravy. Základem by měly být samozřejmě preventivní prohlídky, na které má dospělý člověk nárok u svého praktického lékaře jednou za 2 roky. Tam se vyšetřuje hladina glukózy a cholesterolu s cílem včas diagnostikovat častá a závažná onemocnění: diabetes mellitus a sklon k ateroskleróze. Vyšetření krevního obrazu mezi vyšetření prováděná v rámci screeningu obvykle nepatří, často se však provádí při podezření na různá onemocnění (zánětlivá, nedostatek železa a jiné příčiny anémie apod.).

Co při základním vyšetření krve lékař zjišťuje?
Při vyšetření krevního obrazu se hodnotí stav červených krvinek (množství, kvalita), bílých krvinek (množství, zastoupení jednotlivých druhů) a počet krevních destiček. Dále se vyšetřují biochemické parametry v krevním séru, která zahrnují hladinu cukru v krvi a základní vyšetření krevních tuků, někdy se přidává vyšetření štítné žlázy, vyšetření stavu ledvin, jater či obsah minerálů v krvi a další parametry podle věku, současných problémů či příznaků vyšetřovaného.

Jsou nějaká doporučení, která bychom měli před odběrem dodržovat?Poučení pacienta hraje klíčovou roli v celém procesu laboratorního vyšetření a je nezbytné pro správnost vyšetření. Divili byste se, jak málo lidé vědí a kolik předsudků v této oblasti funguje. Odběr nalačno pro většinu laické populace znamená nesnídat, ale ve skutečnosti se tím rozumí, že by pacient neměl jíst cca 10–12 hodin před odběrem krve. Dalším předsudkem je obava z pití. Rozhodně se doporučuje vypít cca 2 až 3 dl vody nebo neslazeného čaje. Jestliže pacient nepije, stoupá v krvi počet červených krvinek, hladina bílkovin i tuků, které jsou na bílkoviny vázány, může stoupnout i koncentrace močoviny v krvi (ta stoupá i např. při onemocnění ledvin, obvykle však i s hladinou kreatininu). Dále má být pacient v relativním klidu a odběr by měl být proveden v ranních hodinách. Rozhodně by se neměl 24 hodin přijímat alkohol. V opačném případě se v krvi mění koncentrace tuků, klesá hladina glukózy, stoupá kyselina močová, do krve se uvolňují jaterní enzymy.

Čeká vás vyšetření krve nebo moči a vy nerozumíte zkratkám na žádance od lékaře? Odborné informace pro laiky najdete na www.laboratornitesty.cz.

Můžete vysvětlit jednotlivé zkratky základního vyšetření krve? Jaké jsou hodnoty?
Na laboratorním listu se často setkáme se zkratkami, které jsou odborníkovi jasné a jsou běžné. Tak např. zkratky ALT a AST označují enzymy, uvolňované do krve hlavně při poškození jaterních buněk, GGT je jiný jaterní enzym, ukazující toxické poškození jater. CK je kreatinkináza, enzym uvolňující se do krve při poškození svalů (i srdce). Běžné jsou zkratky při označení hormonů, např. T3 a T4 jsou hormony štítné žlázy, přičemž číslo znamená počet atomů jódu v jejich molekule, TSH je hormon řídící funkci štítné žlázy. HDL a LDL cholesterol znamená obsah cholesterolu v tzv. lipoproteinech, přičemž zvýšení LDL cholesterolu představuje vyšší riziko aterosklerózy a jejích komplikací (infarkt myokardu, cévní příhoda mozková), zvýšení HDL cholesterolu má naopak ochranný účinek. Časté je rovněž vyšetření CRP, C-reaktivního proteinu, citlivého ukazatele zánětu, hlavně bakteriálního původu.

Ukázka výsledků testů krve a moči anonymní pacientky.

Ukázka výsledků testů krve a moči anonymní pacientky s vysvětlením odborníka

Co mohou u jednotlivých částí základního vyšetření krve překročené hodnoty znamenat? Na jaké nemoci mohou ukazovat? 
Jak jsem již uvedl, enzymy aminotransferázy označované zkratkou AST a ALT se uvolňují do krve hlavně při poškození jaterní buňky, jiný enzym (gama-glutamyltransferáza) ukazuje na toxické poškození jater, často alkoholem. Hladina glukózy nalačno opakovaně vyšší než 7 mmol/l svědčí pro diabetes mellitus. Zvýšené hladiny cholesterolu a triacylglycerolů představují vyšší riziko aterosklerózy a jejích komplikací, avšak jen tehdy, je-li cholesterol v lipoproteinech typu LDL. Nižší hladina hemoglobinu svědčí o anémii; zde je pak důležité, jak velké jsou červené krvinky (malé bývají při nedostatku železa, naopak velké při nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové), doplňují se i další vyšetření. Vyšší počet bílých krvinek doprovází zánětlivá onemocnění; při jejich sledování se často uplatňuje i C-reaktivní protein – ten rychle stoupá a s úzdravou se zase rychle normalizuje.

Za jak dlouho se dozvíme výsledky základního vyšetření?
Základní rutinní vyšetření netrvá dlouho – obvykle je k dispozici týž den.

  • Nejčtenější

Vysoký tlak nepodceňujte, i když nic necítíte. U infarktu jde o minuty

Srdeční infarkt je závažné akutní onemocnění, které postihuje pětkrát častěji muže než ženy. S největší...

Jsem manželka, ale nebudeš mi strkat jazyk do hlavy, zaznělo ve Výměně

Vlastík má ženy rád a pod vlivem alkoholu nemá zábrany. A ví to o něm i jeho manželka Markéta (37), která rodinu do...

Sedm vědecky podložených triků, jak být atraktivní pro muže

Nepatříte k ženám obletovaným muži, ale chtěla byste to změnit? Máme pro vás dobrou zprávu – nemusíte mít postavu jako...

Před třiceti lety se báli masturbace, dnes Češi řeší závislost na pornu

Když po roce 1989 začaly vycházet v tisku první poradny jako Láska, sex a něžnosti, byl to pro mnohé čtenáře šok....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si nechala potetovat téměř celé tělo, chtěla být jako její otec

Třiadvacetiletá Nadine Andersonová ze Skotska má tělo potetované z devadesáti procent. S tetováním prý však ještě není...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky
Premium

Záhady hlubin lidského mozku: ošklivý zážitek může vyvolat vážnou nemoc

Původně chtěl být profesor MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., biologem, nakonec se však stal neurovědcem a psychiatrem. Dnes...

Premium

Početí měl zabránit med v pochvě nebo štít. Tělíska nejsou pro každou

Poněkud zvláštní předmět připomínající háček na ryby obtočený kovovou spirálkou. Pro někoho je divná představa mít v...

Chcete zhubnout, začít cvičit, zdravě jíst? Základem úspěchu je motivace

Začátek roku je obdobím, kdy má většina z nás spoustu odhodlání žít jinak. Toužíme se zbavit nadbytečných kilogramů,...

Milenu si vykrmil přítel. Zhubla sama a hmotnost si drží už dva roky

Paní Milena Liptáková mívala problémy se svou hmotností. Vykrmil si ji totiž její přítel. Díky vlastní dietě se jí ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz