ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rady, jak se zbavit zácpy. Pomůže změna stravy i rituál vyprazdňování

  • 1
Nadýmání, bolest břicha a obtížné vyprazdňování potrápí občas asi každého. Přitom stačí několik úprav v životosprávě a potíží s trávením se můžete zbavit. Poradíme vám, jak se zbavit zácpy.

Pojmem zácpa se rozumí obtížné a bolestivé vyprazdňování tuhé stolice, případně neschopnost úplně se vyprázdnit. Na počtu stolic přitom zase tolik nezáleží, toto bývá hodně individuální (někdo chodí na velkou stranu dvakrát denně, jinému stačí čtyřikrát do týdne). Obecně je však jako zácpa označován stav, kdy je stolice vylučována méně často než dvakrát až třikrát během týdne.

Stresový návyk

Někdy zácpa představuje samostatný problém, jindy jde o příznak provázející některá onemocnění (například choroby trávicího traktu). K zácpě může dojít také při otravě, horečce, dehydrataci, poranění míchy, nemocech pohlavní či močové soustavy nebo při snížené funkci štítné žlázy (hypotyreóza).

Pozor na pitný režim

Zácpu si snadno přivodíte také tím, že přes den málo pijete. U zdravého jedince je doporučené množství asi 2 až 2,5 litru (vyšší spotřebu bude mít samozřejmě ten, kdo vykonává fyzicky náročnou práci nebo aktivně sportuje). Ideální je čistá voda a minerálky bez bublinek. Ty totiž mohou zhoršovat trávení a způsobovat nad nadýmání.

Do pitného režimu se nepočítá černý čaj, káva, alkohol a některé bylinné čaje, které podporují odvodnění (například kopřivový). Dostatečný příjem tekutin je dvojnásob důležitý právě tehdy, když jídelníček obohatíte vlákninou.

V dnešní době se však stále častěji objevuje tzv. habituální neboli návyková zácpa, která vzniká tehdy, pokud záměrně a dlouhodobě potlačujeme nutkání na stolici (například ve spěchu nebo kvůli nepříjemným pocitům z cizího prostředí), a defekační reflex tak postupně vyhasíná. Tento druh zácpy si člověk může „vypěstovat“ v každém věku.

Zaostřeno na střeva

Při vyšetření se lékař zaměří zejména na břicho, ale nevynechá ani konečník. Provede také odběr krve. Protože zácpa může být i příznakem nádoru tlustého střeva, které často skrytě krvácí, je nutné provést test na okultní krvácení (ze vzorků stolice). Pokud potíže přetrvávají nebo výsledky dosavadních testů nejsou zcela v pořádku, následuje koloskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku, případně rentgen (irigoskopie).

Léčba závisí na příčině, která problém vyvolala. Při habituální zácpě tvoří základ terapie správné složení stravy a pohyb.

Každodenní rituál

Lidé, kteří trpí zácpou hodně často, mnohdy sázejí na projímadla, která však problém nevyřeší. Naopak jsou zrádná v tom, že při dlouhodobějším užívání mohou poškodit střevní sliznici, a navíc si na nich můžete vypěstovat závislost.

Zácpu nepodceňujte. Varovnými příznaky jsou bolest břicha, hlavy i únava

Zkuste místo toho trénovat defekační reflex: po probuzení vypije sklenku vody, proveďte běžné ranní úkony a nasnídejte se. S odstupem 20 až 30 minut se pokuste o vyprázdnění, a to bez ohledu na to, jestli cítíte nucení.

Tento „rituál“ je třeba provádět denně po dobu několika týdnů. A co dalšího můžete udělat pro to, abyste se zbavili zácpy?

Přírodní kartáč

Přidejte do jídelníčku vlákninu, která ve střevech funguje jako kartáč. Zvýší objem potravy, podpoří trávení, zrychlí peristaltiku, a tím usnadní vyprazdňování.

Doporučený příjem činí u dospělého 25 až 30 gramů na den, většina lidí však konzumuje sotva polovinu. Nejvíc vlákniny najdete v ovoci a zelenině, v luštěninách, ořeších a celozrnných výrobcích.

Bohatým zdrojem jsou například otruby, lněné semínko, rozinky, sójové boby a fazole, sušené švestky, mandle, zelený hrášek, celozrnné pečivo, ovesné vločky nebo rybíz. Případně zajděte do lékárny a kupte si rozpustnou vlákninu (například psyllium).

Co ještě pomůže

Jezte pomalu
Soustřeďte se pouze na to, co máte na talíři. Vypněte televizi, odložte mobil i noviny. Každé sousto si důkladně vychutnejte a zapijte trochou vody. Celkové denní množství jídla si rozdělte do 4–5 menších porcí.

Vynechte fast food
Jednostranné diety přinášejí víc škody než užitku. Snažte se o co nejpestřejší jídelníček. Zároveň si dejte pozor na některé potraviny, které mohou způsobit zácpu. Patří sem například bílá loupaná rýže, brambory, přezrálé banány, borůvková šťáva, vejce, mléko a sýry (s výjimkou kysaných mléčných výrobků), maso, luštěniny, kakao, hořká čokoláda a černý čaj. Omezte smažená jídla a fast food. Zařaďte víc potravin s projímavým účinkem – kompoty, kefíry, ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny. Vyzkoušet můžete i sklenku teplé vody s citronem po ránu nalačno.

Zařaďte relax
Projevy zácpy bývají často spojené se stresem. Pokud žijete delší dobu v napětí, tělo reaguje zpomalením střevní peristaltiky nebo zadržováním stolice. Proto je nezbytné zařadit aspoň dvakrát týdně krátkou relaxaci.

Hýbejte se
Pohyb podporuje činnost střev. Při potížích s vyprazdňováním jsou vhodná hlavně uvolňovací cvičení, u kterých si protáhnete bederní páteř, zpevníte břicho a posílíte svaly pánevního dna. Jestli nemáte čas na cvičení, stačí i svižná procházka – 30 minut třikrát týdně.

Nedržte to
I když se nutkání na stolici dostaví v nevhodnou chvíli, nepotlačujte ho. Vydržet domů je sice příjemnější než si odskočit na veřejné toalety, ale můžete si tím způsobit potíže s vyprazdňováním.