Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

Tři základní pomocníci v boji s viry jsou vitamín C, vitamín D a zinek

  • 10
V okamžiku, kdy se do těla dostane respirační vir, probíhá imunitní boj, který můžeme do jisté míry ovlivnit. Kromě stravy a pohybu jsou důležité také vitamíny. Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Těmi největšími pomocníky jsou podle imunologa Jana Krejska vitamíny C a D a zinek.

„V případě vitamínu C, vitamínu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil,“ upozorňuje Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Bojovat s virem pomáhá imunita vrozená i získaná

A jak vlastně boj těla s virem probíhá? Prvotní ochranou těla proti viru je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy schopné zničit choroboplodné zárodky v jídle. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí branou pro jejich vstup. Pro neprostupnost epitelových buněk, které dýchací cesty vystýlají, jsou nezbytné právě vitamíny C a D, ale také zinek.

Po překonání první bariéry se pak do boje s viry zapojí takzvaná vrozená imunita. To je ta, která vám byla geneticky dána. Sem patří makrofágy – buňky schopné pohlcovat a usmrcovat nepřátelské mikroorganismy a patogeny. Zároveň i buňky s receptory, které obecně registrují cizorodou látku a snaží se jí zbavit zánětem. Na sobě to pocítíte jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření a někdy i otok konkrétní části těla.

Vitamín C

• podporuje celistvost kůže a sliznic
• urychluje imunitní reakce těla
• podporuje akci T a B lymfocytů (bílé krvinky)
• antioxidant

Vitamín D 

• podporuje celistvost kůže a sliznic
• reguluje imunitní reakce těla, aby se neobrátily proti
• aktivuje NK buňky (druh bílých krvinek) bojující proti infekcím

Zinek 

• podporuje celistvost kůže a sliznic
• chrání tělní buňky před napadením
• zabraňuje viru vstupu do jádra buňky
• podporuje množení, vznik a růst imunitních buněk 

Postupně se připojují i mechanismy získané imunity. Zde figurují T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému podpořené vitamínem C. Dále NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. Ty zase aktivuje dostatečné množství vitamínu D.

Po celou dobu se organismus snaží identifikovat, o jaký virus přesně jde. Při prvním setkání je imunitní odpověď samozřejmě delší. Virus může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit. Čím dříve tělo zjistí a zareaguje, tím méně škody nastane. S akcelerací tady výrazně pomáhá vitamín C.

Zinek chrání buňky, vitamín D reguluje reakci

Proniknutí virů do jádra buňky zamezuje dostatečné množství zinku, který „obstoupí“ buňky a chrání je. Zinek zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity (např. makrofágy, dendritické buňky, paměťové buňky), jejichž počet a funkčnost jsou klíčové.

Po prvním setkání vytvoří bílé krvinky zmíněné paměťové buňky, kam se uloží důležité informace o daném patogenu. Tato paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen. Na tomto principu funguje očkování.

Při prvním setkání s neznámým virem se může stát, že se organismus „zblázní“ a začne útočit na všechno možné včetně vlastních imunitních buněk. 

Tato regulační úloha patří vitamínu D, který situaci koriguje a kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná.