Varovné signály těla. Co způsobuje závrať, bílý jazyk nebo únavu

  • 6
Ne každý z nás stíhá pravidelné prohlídky u praktického lékaře. Někdy není čas, jindy zapomenete. Ovšem ignorovat některé příznaky by mohlo být nebezpečné. Na co si dát pozor?

Starejte se o srdce

Ilustrační fotografie

Typické příznaky, které bychom tady měli zmínit, jsou především tyto.

Závratě: Pokud srdce nezásobuje váš mozek dostatečně krví, hrozí závrať. Hned si lehněte a nohy dejte do zvýšené polohy. Tak se dostane do mozku víc kyslíku.

Těžké nohy: Když srdce dostatečně „nepumpuje“, může dojít k zadržování vody. Kotníky otékají, nohy jsou unavené.

Bolesti šíje: Srdeční problémy můžou vyvolat bolesti v šíji, čelistech nebo pažích. Při nejasné příčině běžte raději k lékaři. 

Dušnost: Náhle se vám špatně dýchá? Může to být srdeční slabost.

Co říká jazyk o žaludku a střevech

Lidský jazyk

Silný bílý povlak na zadní části jazyka: Většinou se dá odstranit zubním kartáčkem. Jestli ale na jazyku povlak zůstává nebo se objevuje stále znovu, mohl by to být důsledek žaludečních potíží. Hnědý, jílovitý povlak jazyka upozorňuje na střevní onemocnění či vředy.

Stálá škytavka: Při občasném škytnutí je podrážděný hlavní nerv bránice, třeba překotným polykáním nebo stresem. Častá škytavka může ale vypovídat o akutním zánětu žaludeční sliznice. Návštěvou u lékaře se problém vyjasní. Když vynecháte kávu, alkohol a maso, může případný zánět po třech až čtyřech dnech ustoupit. 

Jak se může prozradit cukrovka?

Ilustrační snímek

Pokud včas zpozorujete varovné signály, můžete se vyhnout souvisejícím onemocněním, jako je poškození ledvin nebo cév, či je aspoň redukovat.

Velmi časté močení: Diabetes je porucha látkové výměny, důsledkem které stoupá hladina cukru v krvi. V takovém případě se silně zvyšuje produkce moči, organismus se tak chce nadbytečného cukru zbavit.

Svědění chodidel a nohou: Kvůli zvýšeným hodnotám krevního cukru a narušenému metabolismu zasahuje diabetes časem také cévy. Důsledkem toho je svědění, pálení, pocit necitlivosti a bolest, především v chodidlech a nohách. 

V jaké kondici je vaše štítná žláza?

Ilustrační fotografie

Vnitřní neklid: Stálá nervozita se často nesprávně považuje za symptom stresu. Ale náhlým vnitřním neklidem se může také projevit hormonální onemocnění štítné žlázy, například hyperfunkce (zvýšená činnost). Bušení srdce a pocení jsou dalšími příznaky, které se často ve spojení s ní objevují. Nechte si udělat laboratorní vyšetření krve na hormony štítné žlázy, tím se hned vyjasní, jestli je nutné začít s léčbou.

Silná únava: Schází vám elán a kromě toho jste přecitlivělá na chlad? Za tím by mohla být hypofunkce štítné žlázy, která se projevuje tím, že se tvoří naopak snížené množství hormonů ovlivňujících metabolismus. Věnujte pozornost i dalším varovným signálům, jako je například padání vlasů a suchá kůže.

Když volají o pomoc ledviny a játra

Základním problémem je, že nemocné ledviny nebolí. Proto mnoho lidí přijde k

Svědění: Stálé svědění velkých ploch kůže může být signálem chronického onemocnění, například ledvin nebo jater. Také psychické příčiny jako stres nebo deprese mohou vyvolat svědění, protože ovlivňují imunitní systém, a zvyšují tak množství zánětlivých látek v krvi, které jsou zodpovědné za kožní reakce.

Zabarvení: Pokud mají vaše oči nebo kůže žlutavý nádech, můžete mít problém s játry. Odpadní produkt metabolismu bilirubin se nevyplavuje správně. Když se vám při každém sebemenším nárazu objeví modřina, tvoří se vám málo srážecích faktorů v krvi, což také může signalizovat nesprávnou činnost jater.

Je to otrava krve?

Když se například při vaření říznete do prstu nebo se spálíte, můžou do těla snadno proniknout choroboplodné zárodky. Pak hrozí záněty a v nejhorším případě otrava krve. To by byl velmi nebezpečný stav. 

Pozor při nevolnosti, horečce a bolestech kloubů: Zpočátku se takové obtíže podobají příznakům při běžné viróze a reakce organismu na infekci (takzvanou sepsi) se často rozpozná pozdě nebo také vůbec. Proto patří k nejčastějším příčinám úmrtí na celém světě. Každý rok na ni zemře osm milionů lidí.

Důležité: Pokud vám tělesná teplota stoupá skokově na více než 38 °C, nebo se naopak snižuje pod 36 °C, objeví se náhlá zmatenost, závrať, bušení srdce, rychlý puls nebo silná dušnost, okamžitě volejte pohotovost, tady jde o čas! V případě otravy krve vám budou podána antibiotika.

Nepodceňujte krvácení dásní

Ilustrační fotografie

Nadměrně citlivé dásně: Horké a studené nápoje vám způsobují bolesti? Krvácejí vám dásně při čištění zubů? To může svědčit o jejich zánětu (parodontóze). Pokud vaše obtíže přetrvávají déle než týden, měla byste navštívit stomatologa.

Jestliže při čištění zubů pozorujete krvácení častěji, promluvte si o tom i se svým praktickým lékařem, může to být symptom diabetu.

6. června 2012

Řešte včas bolesti hlavy

Ilustrační snímek

Bodavá bolest hlavy: Příčinou náhlé bolesti (převážně v oblasti jednoho spánku) může být migréna, výjimečně ale také zánět takzvaného spánkového mozkového laloku. Tyto obtíže bývají provázeny bolestí uší nebo zubů. 

Abyste předešli trvalému zhoršení zraku či nedostatečnému prokrvení mozku, měl by vám lékař udělat krevní test.

Nemáte vysoký krevní tlak?

Ilustrační snímek

Ušní šelesty: Náhlé šelesty, klepání, pískání nebo podobné zvuky v jednom či obou uších, často i ve spojení s bolestí hlavy, můžou varovat před vysokým tlakem. Ten by se měl léčit kvůli zvýšenému riziku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Nechte si své hodnoty proto zkontrolovat praktickým lékařem nebo si měřte tlak na zápěstí sama. 

Kromě toho může ušní šelesty způsobovat i vadné postavení čelisti nebo skřípání zubů či blokády krční páteře. To by pak byl případ pro stomatologa nebo ortopeda.