Pacienti v Česku ročně spolykají asi 70 tun antibiotik, tedy 15 milionů balení. Až v 80 % případů zbytečně. Nadužívání antibiotik navíc natolik vytrénovalo obranné mechanismy bakterií, že už na některé kmeny léčba přestává zabírat. Bakterie si totiž předávají nejen zkušenosti, ale i geny, zmutované tak, aby byly proti účinným látkám v antibiotikách odolné. „Tím pádem už jsou choroby, které tyto bakterie vyvolávají, antibiotiky obtížně léčitelné. Nebo dokonce neléčitelné,“ upozorňuje MUDr. VÁCLAVA ADÁMKOVÁ , Ph.D., primářka Antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. I Světová zdravotnická organizace varuje, že do roku 2050 mohou být infekce způsobené superodolnými bakteriemi opět nejčastější příčinou úmrtí. Tak jako celá staletí a tisíciletí před objevem penicilinu. „Budeme znovu umírat na běžné infekce, protože je nebudeme mít jak léčit,“ varuje Adámková. | foto: archiv Václavy Adámkové

Primářka Adámková: Znovu budeme umírat na běžné infekce, nebude je jak léčit

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Pacienti v Česku ročně spolykají asi sedmdesát tun antibiotik, tedy patnáct milionů balení. Až v 80 % případů zbytečně. Nadužívání antibiotik navíc natolik vytrénovalo obranné mechanismy bakterií, že už na některé kmeny léčba přestává zabírat, vysvětluje primářka mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková.
Lékaři Česka

Bakterie si předávají nejen zkušenosti, ale i geny, zmutované tak, aby byly proti účinným látkám v antibiotikách odolné. „Tím pádem už jsou choroby, které tyto bakterie vyvolávají, antibiotiky obtížně léčitelné. Nebo dokonce neléčitelné,“ upozorňuje Adámková.

I Světová zdravotnická organizace varuje, že do roku 2050 mohou být infekce způsobené superodolnými bakteriemi opět nejčastější příčinou úmrtí. Tak jako celá staletí a tisíciletí před objevem penicilinu. „Budeme znovu umírat na běžné infekce, protože je nebudeme mít jak léčit,“ varuje Adámková.

Pohled na antibiotickou rezistenci byl před covidem hodně varovný. Uváděla jste dokonce, že už žijeme v době postantibiotické. Změnilo se něco od té doby k lepšímu?
Situace se spíše s covidem zhoršila, protože rezistence na antibiotika byla trochu upozaděná. Infekční bakteriální onemocnění možná neprobíhají tak závažně, takže to ani nebylo tolik medializováno. Je to spíše taková tichá epidemie. Ale v každém případě se v českých podmínkách situace výrazně zhoršila.

Zapíjet antibiotikum alkoholem není asi úplně ideální, ale alkohol sám o sobě účinnost antibiotika nesnižuje.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

Seriál Lékaři Česka