Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pásky pro zdraví: tejpy urychlí hojení a ochrání před zraněním

  • 23
Už jste si nejspíš všimli sportovců či lidí na ulici s barevnými páskami nalepenými na koleně, šíji, lýtku či další části těla. Tejpy však nejsou módním doplňkem, jde o skvělou preventivní i rehabilitační pomůcku.

Tato terapeutická metoda neslouží pouze pro sportovce, ale běžně ji využívají fyzioterapeuti při léčbě bolesti pohybového aparátu a jako ochranu kloubů a šlach. Tejpy pomáhají proti bolesti a zároveň fungují jako prevence řady nepříjemných zranění.

Začátky v Japonsku

Kineziologické tejpování se objevilo zhruba v sedmdesátých letech minulého století v Japonsku a Koreji. Vychází se z myšlenky, že ke zdraví je důležitá svalová aktivita. Svaly totiž neslouží pouze pro pohyb těla, ale také pro prokrvení a lymfatický oběh nebo udržení tělesné teploty. Když dobře nefungují, ať už v důsledku přetížení, zhmoždění, či následkem oslabení, může to vést k celé řadě poškození a onemocnění.

Rozproudí lymfu

Kineziologický tejp působí na lepší cirkulaci krevního oběhu a lymfatických tekutin, jež mají na starosti čisticí a regenerační funkci a obranu organismu. Páska nadzvedne kůži, čímž dojde k otevření kapilár, sníží se tlak na cévy kapilár a krev a míza mohou v této oblasti lépe proudit a rychleji odplavit kyselé metabolity zánětu, které bolestivě dráždí sval. 

Jak pomáhá

Oblepování lidského těla páskami se používá především pro snížení napětí svalů v oblasti krku a spodních zad a pro zpevnění kloubů horních i dolních končetin. Hodí se jak pro lidi se sedavým zaměstnáním, tak i pro sportovce, kteří mají k tejpům nejblíž.

Tejpy mohou pomoci i při nácviku nových pohybových vzorců, chránit svaly před přetížením, urychlit hojení drobných úrazů a poranění. Je to také „doping“ pro zdravý sval, který se díky tejpu aktivuje a zvýší se jeho výkon. Zároveň pomáhají při vstřebávání otoků a hematomů. Podpoří prokrvení a lymfatický oběh nebo udrží tělesnou teplotu. Úlevu přinesou i při migréně.

Různé typy

V současnosti se používají tři druhy tejpování. V rámci regenerace pro znehybnění po úrazu lze využít pevný tejping, který sval zpevní a řadě sportovců je příjemnější než ortéza. Používá se i jako prevence podvrtnutí či na zpevnění nestabilního kloubu.

Nejčastěji se ale používá kinezio tejp. Je vyroben z elastické pásky, která se po natažení smršťuje na svou původní délku. Elasticita umožňuje přiložení pásky na jakoukoliv část těla, aniž omezí volnost pohybu.

Celkem nově se používá dynamický tejp s vlastnostmi mezi pevným a natahovacím tejpem. Je hodně protažitelný při pomalém tahu, ale při prudkém protažení se dokáže zpevnit a ochránit kloub a sval před poškozením.

Kdy je tejp nevhodný

Před nalepením pásky zohledněte svůj zdravotní stav. Nedoporučuje se při melanomech, onkologických onemocněních, jemné či jinak problematické kůži, při otevřených či nezahojených rankách ani při trombóze, diabetu a alergiích. 

Jak dlouho vydrží?

Pevný tejp se sundává buď po výkonu, nebo nejpozději večer. U kinezio a dynamického tejpu je značný rozdíl ve výrobcích. Některé méně kvalitní se odlepí během dvou dnů, ty lepší výdrží tři až pět dnů. Rychlá sprcha jim nevadí, ale v bazénu se rychle odlepí. Existuje však speciální řada voděodolných tejpů.

Poraďte se

Klíčem ke správnému nalepení tejpu je dobrá znalost anatomie těla, kde jsou jaké svaly, úpony, šlachy… Lidé ale používají často tejping doma neodborně, a tudíž bez kýženého efektu. Je proto důležité si nechat vše vysvětlit od odborníka, obvykle fyzioterapeuta. I po vašem prvním domácím pokusu by měl všechno ještě zkontrolovat.

Správně aplikované tejpy mají okamžitý nebo velmi rychlý efekt. Pokud vás bude oblepené koleno bolet i po několika dnech, zřejmě jste si ho špatně aplikovali a zpomalila se tak jeho regenerace.

Správně umístěná páska pomáhá

  • ulevit od bolesti
  • k aktivaci či uvolnění svalů, fascií, vazů, šlach nebo kloubů
  • po úrazech a operacích zlepšit průtok krve a lymfy
  • redukovat chronické otoky !urychlit léčbu bércových vředů
  • v těhotenství nebo pro lepší laktaci při kojení 
  • při menstruačních bolestech
  • ke korekci vadného držení těla
  • ke korekci postavení nohou i vbočeného palce