ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jaký sport se k vám hodí, když máte kila navíc nebo vás bolí klouby

  • 2
Pravidelné sportování podporuje zdraví, zpomaluje stárnutí a prodlužuje život. Najít si čas na fyzické aktivity se rozhodně vyplatí. Je ovšem nutné přizpůsobit pohyb kondici a věku, jinak si můžete ublížit.

Cvičení zlepšuje zdraví, posiluje srdce a zpevňuje postavu. Abyste blahodárné účinky sportu pocítili, nemusíte se cvičením „zničit“ – stačí věnovat pohybu alespoň třikrát týdně tři čtvrtě hodiny. Pokud ovšem máte zdravotní problémy, raději konzultujte s lékařem, jakou sportovní aktivitu si zvolit.

Jak vybírat?

Ne všechny sporty svědčí každému. Nejdůležitější je osobní preference. Dobré je navíc zohlednit i odlišnou stavbu těla ženy a muže či svou hmotnost.

Češi mají sklony k lenošení

Čím jsou starší, tím méně sportují

Obecně jsou ženy schopnější dlouhodobého stejně intenzivního výkonu, zatímco muži jako prehistoričtí lovci lépe zvládají velký krátkodobý výkon. 

Pro muže jsou tedy vhodnější silové sporty podporující stavbu svalové hmoty. Dosáhnou tak zvýšení úrovně testosteronu a zlepší si psychiku. Případně kolektivní sporty, při kterých vybijí temperament a podpoří sociální vazby, přirozenou soutěživost a sebevědomí.

Prodlouží život

Na prodloužení délky života mají prý jednotlivé sporty různý vliv. Podle průzkumů dosahují z tohoto pohledu nejlepší výsledky sporty vyžadující náhlý velký výdej energie a pohyb celého těla, zatímco sporty s kontinuální zátěží měly výsledky horší. Také mírná zátěž může být pro prodloužení délky života lepší nežli velká. Význam má zřejmě i pravidelné setkávání s přáteli u týmových sportů a jejich dobré vztahy. Velkou roli hraje pravidelnost.

Pro ženy jsou z hlediska motivace a seberealizace vhodnější sporty zaměřené na formování postavy jako pilates, jogging, aerobik, nebo se spirituálním zaměřením, jako jsou jóga, tai-či nebo tanec.

Pozor na klouby

Ženy mívají uvolněné klouby, proto by se měly vyvarovat aktivit, při nichž dochází k prudké změně směru pohybu, rotaci nebo zvětšování rozsahu pohybu v kloubech, tedy baletu či tenisu. 

Při takzvaných dopadových sportech, jako jsou tenis nebo fotbal, se zase ničí méně odolné klouby. Proto nejsou vhodné pro lidi s artrózou, osteoporózou či nadváhou.

Klouby šetří nordic walking, cyklistika a in-line brusle. Stejně jako pěší turistika, při které by však především lidé s bolavými bedry a hyperlordózou měli používat kvalitní batoh se silnými bederními podpěrami, které drží pánev v neutrální pozici.

S kily navíc

Když chcete shodit nadbytečnou hmotnost, prospěje vám sport s vyšší tepovou frekvencí a nízkým zatížením kloubů. Vhodný je třeba běh na běžeckém pásu, který tlumí nárazy, plavání, rychlostní chůze, nordic walking nebo spinning.

Hubenější naopak posílí svalstvo při silových sportech, jako jsou lezení na stěně, fitness, bojové sporty...

Po sezení v práci

Pro člověka se sedavým zaměstnáním jsou ideální symetrické sporty s aerobními prvky, například běh na rozumnou vzdálenost, bojové sporty, kanoistika nebo lezení na stěně, či sporty odstraňující svalové dysbalance a stres, tedy jóga, pilates, tai-či a tanec. Ideálním pohybem je také plavání.

Cvičíte po padesátce?

Při posilování se zaměřte na svaly, které mají tendenci ochabovat. Ty, které se zkracují a jsou nejvíc přetěžované, dobře pravidelně protahujte. Hlavně musí být cvičení vyvážené. Soustřeďte se na zádové svalstvo, abyste udrželi vzpřímený postoj. Správně dýchejte. Cvičte především s vlastní vahou, hodí se overbally, cvičební gumičky, gumi thearaband apod.

V každém věku

Každé životní období má své příhodné sportovní aktivity. V pozdějším věku se zaměřte na harmonizaci těla a menší fyzickou zátěž. 

To nabízí třeba zdravotní cvičení ve skupině nebo s fyzioterapeutem, jóga, plavání či nordic walking. Stačí rekreační míra. Méně někdy znamená více.

Trendem je zastírat stárnutí všelijakými akčními aktivitami, ale kosti, svaly a orgány jsou ve vyšším věku v horší kondici, a když dojde ke zranění, hojení je obtížnější než ve dvaceti. Snaha udělat něco pro zdraví tak končí přesně opačně.