Pět signálů, že vám chybí pohyb. Pozor na vypoulené oči i zácpu

  • 9
V lidském těle je asi 600 svalů, které je potřeba čas od času protáhnout a procvičit. Co se stane, když to neuděláte? Tělo brzy vyšle varovné signály.
Ilustrační fotografie

Každý z nás nemusí být zrovna sportovec. Ale péče o tělo (alespoň ta základní) by se měla stát součástí života nás všech. Bohužel ve většině případů tomu tak nebývá. Nestíháme, nemáme chuť sportovat, chybí nám energie.

A výsledek? Bolesti kloubů, svalů, únava a nadváha. Podle odborníků byste se měli začít hýbat dřív, než bude pozdě. Jak poznáte na první pohled, že vaše tělo má „pohybový absťák“ a je potřeba vstát ze židle?

1. Máte oči jako balóny

Slavná komiksová postavička Bart Simpson měla vždycky oči jako pingpongové míčky. Vám se může stát něco podobného (tedy v mírnější formě), pokud nadlouho vypustíte jakýkoliv pohyb.

Podle lékařů vypoulené oči hrozí nejvíce lidem, kteří mají sedavé zaměstnání. Několikahodinové vysedávání v předklonu u počítače způsobuje zadržení vody v těle. To se mimo jiné projevuje otokem očí, které vypadají, jako by byly vytřeštěné. Opuchlé bývají i jiné části těla, například prsty, kotníky či stehna.

Co s tím: Přebytečnou vodu z těla vypudíte tím, že omezíte příjem soli, rafinovaného cukru a úplně vypustíte polotovary (paštiky, konzervy, uzeniny). Denně vypijte 2 až 3 litry vody, ředěného džusu či bylinkového čaje.

Doma zkuste jednoduché cvičení, které znáte z tělocviku ze základky. Hodně třeba pomáhá, když si lehnete na zem a „šlapete na kole“.

Účinné je také kmitání nohou (cvik nůžky), kroužení nohou ve vzduchu, chůze po vnitřní straně chodidel nebo stlačování masážního míčku v rukách. Aby se vám podobné otoky neopakovaly, zkuste denně vypustit jednu nebo dvě zastávky autobusem a zbytek cesty dojít v klidu pěšky.

Ilustrační snímek

2. Často zapomínáte

Znáte to, zrovna jste měli na jazyku nějakou myšlenku, ale najednou je pryč. Podobné situace zažíváme všichni. Pokud vám však paměť „vypadává“ častěji, je to znamením toho, že něco není v pořádku.

Podle odborníků bývá častá zapomnětlivost spojována také s nedostatkem pohybu. Je to jednoduché: Při dlouhém sezení či ležení neproudí kyslík do těla v takové míře, jak potřebuje. Proto všechny orgány včetně mozku fungují zpomaleně. Chcete-li si něco zapamatovat, musíte pořádně rozhýbat tělo. To je možná důvod, proč někteří lidé při přemýšlení chodí. Zkuste to také a třeba vám to pomůže.

Co s tím: Podle odborníků nejlépe na paměť zabírá jakékoli aerobní cviční (tedy pohyb, při kterém se trochu zadýcháte). Mozek je totiž velký „žrout kyslíku“ a spotřebuje ho hned celých 20 procent. Ideální je třeba jízda na kole, chůze, ping-pong, zumba, aerobik nebo jakákoli míčová hra (včetně obyčejného házení balónem).

Sportovat byste měli minimálně půl hodiny. Poté se váš mozek občerství a bude schopen lépe myslet, soustředit se nebo i učinit důležitá rozhodnutí.

Ilustrační snímek

3. Trpíte zácpou

Abyste měli pravidelnou stolici, potřebujete rozhýbat střeva. A to znamená pohyb. Určitě znáte ten pocit, že jdete na procházku a najednou vás překvapí větry. Není to nic zvláštního, protože tělo s přísunem pohybu a kyslíku začne lépe fungovat a zbavovat se toxinů i dalších odpadních látek. Když ho naopak necháváte bez pohybu, zpomalí se jeho metabolismus a může vás začít trápit zácpa.

Pět tipů, jak zlepšit fyzickou kondici. Na začátku pomůže rychlá chůze

Co s tím: Pokud jste pár dní nebyli na velké, zkuste do svého jídelníčku zakomponovat potraviny s větším obsahem vlákniny (ovoce, zeleninu, cereální pečivo).

Existují cviky, které zlepšují peristaltiku střev, jako je například tento: Spojte ruce za hlavou a pomalu se uklánějte napravo, nalevo a přitom zhluboka dýchejte.

Dobrý je i druhý cvik, který se cvičí vleže: Zvedněte kolena k hrudníku tak, aby se dotýkala břicha. Ruce rozpažte. Kolena umístěte doleva a držte je asi centimetr nad zemí. Hlavu otočte doprava. Zkuste v téhle poloze vydržet alespoň minutu a potom strany vyměňte. Je na vás tělocvik moc složitý? Rozhýbat střeva můžete i obyčejnou chůzí, jízdou na kole či třeba plaváním.

Ilustrační fotografie

4. Bolí vás klouby

Pohyb je pro klouby důležitý. Uvolňuje je a zlepšuje jejich ohebnost. Zároveň funguje i jako posilovna svalů, které pomáhají kostře nést tělesnou zátěž. Pokud trávíte hodiny u počítače nebo sedavé práce, dochází k přetížení pánevních svalů a kyčelních kloubů. A ty dříve či později začnou bolet.

Odborníci paradoxně doporučují pohyb i lidem, kteří trpí chronickými nemocemi kloubů, jako je artróza (záněty kloubů) nebo osteoporóza (řídnutí kostí). Při pohybu totiž dochází k postupné regeneraci měkkých tkání a chrupavky. Zároveň se oddalují obtíže spojené s nemocí.

Co s tím: Nejlepším sportem pro zdravé klouby je nordic walking. Chůzí s hůlkami odlehčíte kolenům, lopatkám i trupu. Navíc zapojíte i šikmé břišní svalstvo, které se při běžné chůzi neprocvičuje. Snažte se vybírat měkčí povrchy, jako je lesní cesta, tráva (tvrdší asfaltové cesty by mohly způsobit kloubům jen zbytečné otřesy).

A teď ta dobrá zpráva: Při nordic walkingu spálíte o 20 až 50 procent více energie než při obyčejné chůzi.

Ilustrační fotografie

5. Přejídáte se sladkostmi

Honí vás často mlsná? Snažíte se ji krotit bonbony, sušenkami a jinými dobrůtkami, co najdete v pracovním šuplíku? Zvláštní je, že i když si dáte něco dobrého, za chvíli vás zase začne „svrbět jazyk“.

Odborníci vidí příčinu v pohodlnosti. Nedostatek pohybu totiž často způsobuje psychické problémy (depresi, úzkost) a nespavost. Obojí souvisí s úbytkem energie, kterou se pak snažíte získat zpátky pomocí sladkého. Dobroty z rafinovaných sladidel jsou ale bohužel ošidné, sice se na chvíli cítíte nabití, jenže za krátký okamžik cukr v krvi zase klesne a vy začnete toužit po další sladké dávce.

Co s tím: Sladká chuť má pro člověka sedativní účinek, protože souvisí s dětskou vzpomínkou na sladké mateřské mléko. Pokud chcete odbourat svoji závislost na téhle chuti, zahrňte do svého jídelníčku potraviny s obsahem bílkovin (sýry, mléčné výrobky, ryby, maso), chromu (hroznové víno, ořechy, hrušky, řeřicha), fosforu a síry (kapusta, rajčata, cibule).

Podle odborníků byste do svého plánu měli zařadit i dechová cvičení. Trávíte-li totiž většinu dne s kulatými zády u počítače, utlačujete tím vnitřní orgány, ke kterým se pak nedostává dostatek kyslíku. Ideálním sportem by pro vás měla být každodenní třicetiminutovka jógy. Příjemně se tak protáhnete a zároveň si okysličíte tělo.