Martin Hložánek | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Šedý zákal se musí operovat v pravý čas. Co vás čeká, líčí operatér Hložánek

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Se stárnutím populace případů přibývá, onemocnění může skončit i slepotou. Ročně se v Česku provede 100 tisíc operací. Všeobecně se má za to, že šedý zákal postihuje jen starší populaci. Na oční klinice ve Fakultní nemocnici Motol ale s tímto onemocněním operují i velmi malé děti. „Existuje totiž i vrozený šedý zákal u novorozenců,“ vysvětluje v rozhovoru pro seriál MF DNES Zdravotní rádce přednosta oční kliniky v pražské motolské nemocnici Martin Hložánek.

Začalo to plíživě. Když Karel Souček oslavil pětasedmdesátiny, začalo se mu horšit vidění. „Brýle na čtení nosím léta, na to jsem zvyklý. Tohle bylo ale něco jiného. Začalo se mi zdvojovat vidění na dálku, věci jako by měly stíny,“ vypráví Karel Souček. Po vyšetření u oční lékařky byla diagnóza jasná: šedý zákal na obou očích a doporučení k operaci. 

„Nic jsem neodkládal, na zákrok jsem se objednal hned. Dost mi to vadilo při řízení auta. Manželka šla se mnou, protože měla stejné problémy,“ říká Karel Souček. Jeden týden lékaři oběma odoperovali jedno oko, po týdnu i druhé. 

Neplatí, že čím dražší čočka, tím lepší. Daný koncept je potřeba probrat vždy s konkrétním pacientem, co je pro něj nejvhodnější.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se