Není rýma jako rýma. Zjistěte příčinu a zvolte správnou léčbu

  • 0
Rýma je z lékařského hlediska zánět nosní sliznice, který se většinou projevuje kombinací ucpaného nosu, výtoku z něj, kýchání a tlaku, případně bolesti v obličejových dutinách. Není však jen jedna. Jaký typ porazíte domácí samoléčbou a se kterou bude nejlepší obrátit se na lékaře?
Ilustrační snímek

Rýma není jen nepříjemná, ale v některých případech může ohrožovat i naše zdraví, a tak byste ji rozhodně neměli podceňovat. Ta neléčená může totiž vyústit v rýmu zadní, s níž je spojeno zvýšené riziko zánětu středního ucha, průdušek, spojivek a hrtanu – laryngitidy.

A protože je hned několik druhů rýmy, právě její správná diagnóza předurčuje budoucí úspěšnost léčby.

Terapie vitamínem C pro posílení imunity levně a s vyšetřením zdarma

Rýma podle projevů

Vodnatá: Je nejmíň závažná, objevuje se při pylových alergiích nebo na začátku infekce, která ještě plně nepropukla, a proto neměla šanci vyvolat adekvátní imunitní reakci. Čirý řídký sekret bývá nejčastěji projevem obyčejného nachlazení, které odejde spolu s rýmou.

Bílá: Běžné nachlazení doprovází i hustý hlen bílé barvy. Často se k tomu přidruží otok sliznice způsobující pocit plného ucpaného nosu.

Žlutá: Pokud je váš kapesník pokrytý hlenem žluté barvy a zaznamenáváte na sobě i další doprovodné příznaky, jako jsou kašel, horečka a bolest v krku, obraťte se na lékaře. Součástí žlutého hlenu bývají také odumřelé bílé krvinky. Proto je tahle barva ukazatelem, že tělo bojuje s infekcí. Vhodné je provést rozbor krve, který určí, zda jsou potíže bakteriálního či virového původu.

Zelená: Před takovou rýmou se mějte na pozoru, je totiž projevem napadení organismu, který bojuje s vážnější infekcí. Často jde o takzvanou zadní rýmu či bakteriální infekci. I zde bude namístě laboratorní rozbor.

Růžová: Růžové, respektive až červené zbarvení hlenu poukazuje na přítomnost krve. Příčinou může být úraz, nehoda, podráždění nebo těhotenství.

Rýma v očích: Kromě nosu se rýma může objevit i v očích, ty často slzí a mohou být i zarudlé. Pokud „rýma v očích“ přetrvává a přidá se k ní i svědění a zarudlé bělmo, vyhledejte lékaře. Můžete jít o sennou rýmu, tedy alergickou reakci, kterou byste měli řešit.

ilustrační snímek

Různé druhy rýmy

Virová: Tento typ většinou provází nachlazení a přenáší se kapénkovou infekcí, kromě vodnaté sekrece se vám ucpe nos a bude se vám hůře dýchat. Někteří pacienti na pár dní ztratí i čich. Virová rýma ovšem není nic hrozného a během několika dní ustoupí.

Zadní (zaražená): Ucpané dutiny bývají důsledkem zadní rýmy, kterou často způsobuje dlouhodobé nachlazení, neléčená rýma, která vygradovala k přemnožení bakterií, zánětu nosohltanu a vedlejších nosních dutin. Někdy je nutné léčit ji dokonce antibiotiky.

Bakteriální: Pokud je infekce v dutině nosní bakteriálního původu, je řeč o rýmě bakteriální. Z původně vodnatého hlenu se většinou stane žlutý nebo zelený. V případě, že vás spolu s rýmou trápí i další obtíže a vše se jen zhoršuje, je nezbytné vyhledat lékaře.

Mýty o senné rýmě. Je neškodná a hrozí nám jen na jaře

Alergická: Rýma vznikající v důsledku alergie bývá sezonní a vyvolávají ji různé druhy pylů. Může ji ale také způsobit prach, plísně nebo částečky zvířecí srsti, v tom případě se objevuje kdykoliv v průběhu roku. Jestli se vám periodicky každý rok vrací na delší čas, je lepší navštívit lékaře. Ten vás pošle na alergologii, kde vám předepíšou antihistaminika či provedou další speciální testy.

Chronická: Pokud posmrkáváte pořád, zřejmě vás sužuje chronická rýma. Nedostatečně zaléčená rýma v minulosti se v tomto případě rozvinula až do chronické podoby. Na vině ale mohou být i zvětšené nosní mandle, které vám zabraňují v dýchání. Pozor, za vznikem chronické rýmy může stát i nadměrné užívání nosních kapek.

ilustrační snímek

Jak se rýmy zbavit

Způsob léčby rýmy závisí na jejím původu. Ucpaný nos způsobený virovou infekcí pomohou uvolnit kapky a spreje do nosu.

Bakteriální rýma vyžaduje nosní kapky s antibiotiky, ty vám ale musí předepsat lékař. Na alergickou verzi se nasazují antihistaminika ve formě nosního spreje.

Deset záhad zimní „rýmičky“. Jak léčit nemoci z nachlazení a nenaletět mýtům

Léčbu všech typů rým podpoří výplachy nosu mořskou vodou, která ho zbaví alergenů a také regeneruje sliznici. Dobré výsledky přináší i inhalování soli a vincentky, lze použít i speciální inhalátory.