Rungo.cz: Vyběhněte za sluncem na Vraní skálu a vyhrajte

aktualizováno 
Tahle trasa vás zavede na úžasnou skalní vyhlídku uprostřed krásných listnatých lesů západně od Prahy, ze které je vidět do všech světových stran. Cestou vás čekají zvlněné lesní cesty, nádherně čistý vzduch a výhledy do krajiny, které vás pohladí po duši.

Pohled do krajiny a vyhřátá Vraní skála vás nabijou novou energií i po náročném výběhu. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Pro start výběhu jsme zvolili vesničku Hředle, nedaleko Zdic, jen kousek od plzeňské dálnice. Například cesta z Prahy autem vám sem nebude trvat o mnoho déle než půl hodiny. Zaparkovali jsme přímo na návsi, kde jsme se ještě před výběhem občerstvili pitnou vodou, která vytéká z pomníku uprostřed.

Ještě před výběhem se posilňuji osvěžující vodou na návsi.
Posezení u křížku s výhledem do krajiny přímo vybízí k odpočinku a relaxaci.

Trasa na Vraní skálu

Mapa trasy výletu na Vraní skálu.

Celá trasa má 12 kilometrů a není příliš vhodná pro kočárky. Doporučujeme spíše krosovou obuv, ale na lesních cestách to zvládnete i v silničkách. Celkem nastoupáte zhruba 350 metrů.

Vybíháme po červené turistické značce, která ihned opouští vesnici a vede nás do mírného stoupání směrem do místních lesů. Cestou se zastavujeme u křížku, vedle kterého je dřevěné posezení, a chvíli se jen tak díváme do krajiny. Je teplo, slunce nad námi a výhled na kopce spolu s nádherným tichem léčí všechen stres z pracovního shonu. Tady bych se vydržel dívat ještě hodně dlouho.

Ale jsme teprve na začátku naší cesty, a tak vyrážíme dál. Široká cesta stále stoupá a vede nás lesem až na rozcestí, kde odbočujeme doprava po zelené. Les kolem nás houstne a sem tam je v něm vidět louže či bažina. Díky mírnému seběhu, který nám přinesla zelená turistická značka, nám kilometry ubíhají, ani nevíme jak. Na rozcestí V potocích se napojujeme na žlutou, po které budeme stoupat až na Vraní skálu.

Tam někde nahoře nás čeká cíl naší cesty, Vraní skála.
Občas jsme po cestě potkali i nějaké bažiny.
Po širokých lesních cestách se běželo jedna radost.

Stoupání po žluté je opravdu vydatné, a tak si ho užíváme spíše chůzí než během. Ale to nevadí, alespoň máme čas si prohlédnout fialové a modré květy, které lemují cestu. V dálce se začíná ozývat hřmění blížící se bouřky. K Vraní skále je to ale již jen kousek.

Soutěž: Vyfoťte se na této trase u naší samolepky a vyhrajte

Michal u soutěžní samolepky na rozcestí.

Každý měsíc vám představíme jednu trasu, která podle nás stojí zato. Pokud na ni vyrazíte, najdete na ní samolepku Rungo.cz. Nebude nijak schovaná, naopak byste ji měli najít na první pohled. Například na této trase je nalepena přímo u turistického rozcestníku Vraní skála. Když se u ní vyfotíte a fotku nám pošlete s kontaktem na vás (adresou) na e-mail soutez@rungo.cz, můžete být po skončení měsíce vylosováni a získat parádní běžeckou čepici.

Pokud by se vám podařilo projít všech 12 tras, které v průběhu roku představíme (a nechcete-li se účastnit každoměsíční výzvy, máte na to celý rok, takže klidně můžete projít všech 12 tras až v červenci příštího roku), dostanete od nás automaticky originálni předmět z dílny Rungo, který bude vytvořen jen pro tuhle akci. Trasu rozhodně není nutné běhat, nejde o závod a čas nehraje roli. Užijte si krásu okolní přírody třeba pohodovou procházkou.

Zhruba půl hodiny před západem slunce stojíme na samotném vrcholu vyhlídky. Na západě jsou vidět mohutné bouřkové mraky, kterými sotva prosvítají poslední paprsky zapadajícího slunce, na sever je vidět vydatný déšť, ale všude dokola je nádherný výhled na kopcovitou, hustě zalesněnou krajinu. Od bouřky fouká studený vzduch, ale samotná skála je nádherně vyhřátá a energie, která z ní sálá, je skoro hmatatelná. Chvíli mlčky sedíme, posloucháme bouřku a nabíráme síly do dalších dnů každodenního života.

Úzká pěšinka s prudkým stoupáním až na samotný vrchol.
Cestou na vrchol jsme se kochali krásnými květinami.
Poslední paprsky zapadajícího slunce a bouřkové mraky při pohledu z Vraní skály.

Pomalu se stmívá a bouřka se blíží, takže je čas vyrazit zpět k autu. Pokračujeme po žluté nádhernou klikatící se single track pěšinou, kterou musí milovat každý trailový běžec. Na rozcestí Vraní skála vylepujeme soutěžní samolepku, pak s trochou neplánovaného bloudění po modré zpět k autu. Chvílemi již vydatně prší, ale jelikož je teplo, nevadí nám to. Za svitu čelovek dobíháme opět ke křížku s posezením před vesnicí Hředle, kde jsme dnes začínali. Ještě jednou se tu zastavíme a vychutnáme si to neuvěřitelné ticho.

Pohledem na oblohu skrz třepotající se lístky majestátného stromu se loučíme a sbíháme poslední metry k autu. Krásná, zhruba 12 kilometrů dlouhá trasa sice byla proložena vydatnými kopečky s poměrně velkým převýšením, ale nabila nás energií. Takže neváhejte a vydejte se nasbírat trochu energie i vy, je jí tam dost pro všechny.

Máte i vy tip na Rungo trasu? Pozvěte nás!

Máte i vy tip na zajímavou trasu ve svém okolí, kterou byste rádi představili ostatním? Napište nám o ní na redakce@rungo.cz a do předmětu napište Tip na trasu. Pečlivě vybereme ty nejlepší, které následně navštívíme a proběhneme nejlépe s vámi nebo podle vašich instrukcí, abychom je mohli také zařadit do našeho seriálu. Měla by být dlouhá zhruba 5 až 15 kilometrů, dobře značená a nabídnout něco, co opravdu stojí za návštěvu, nejlépe v přírodě.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz