Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

Užitečné rady, jak ve zdraví přežít horké počasí

  • 6
Dusné a horké počasí dává našemu organismu pořádně zabrat. U vody by se vše dalo zvládnout, ale co když musíme vyrazit do rozpálených ulic? Poradíme vám, jak vysoké teploty přežít ve zdraví.

Nejjednodušší možností, jak zvládnout vedra, je větrák či klimatizace. Ale pozor, foukání by nemělo mířit přímo na vás a rozdíl mezi teplotou vzduchu uvnitř a venku by neměl být větší než 5 stupňů Celsia.

Pozor na vysoký tlak v létě, vedro srdci nesvědčí

Kombinace suchého chladného vzduchu a prudkého střídání teplot je totiž téměř jistou cestou k ošklivé angíně. K ochlazení vnitřku místnosti může pomoci starý dobrý a osvědčený trik – rozvěšení namočených ručníků a osušek.

Oblečení v práci

Pokud nemusíte v zaměstnání nosit firemní uniformu z nepříjemného materiálu, máte z poloviny vyhráno. Vyberte si volnější oblečení z přírodních materiálů, které dobře odvádí pot z těla.

Vedrem na bylinkové vlně

Riziko záludného přehřátí mohou snížit bylinné přípravky. Pro udržení stabilní teploty organismu lze využít byliny, které podpoří činnost srdce a cév. Je to především kola, echinacea, gemmoterapeutikum z kaštanů, jinanu, olše a jeřábu oskeruše. Na zlepšení vysokého tlaku lze využít hloh a kotvičník.

V případě, že se hodně potíte, si připravte náhradní oblečení na převlečení a používejte deodorant. Nikdy nezapomínejte, že v kolektivu může rozhodovat i to, jak vás lidé „cítí“.

Ztráta minerálů

Že je nutné pít v horku dostatek tekutin, ví asi každý. Problém ovšem bývá s jejich výběrem. Sycené limonády nebo džusy sice v první chvíli osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně.

Ideální kupodivu není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní. V horku je vhodné pít minerálky, a to takové, které mají vysoký obsah hořčíku. Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje.

Černému čaji nebo kávě je lepší se vyhnout, protože jsou močopudné a přispívají rovněž k dehydrataci. K udržení správné hladiny minerálů se dají využít i bylinky.

Psychiatr: Vedro ničí lidem spánek. Místnost zchlaďte na 20 stupňů

„Pro doplnění stopových prvků do organismu a zároveň odstranění únavy doporučuji jalovec a maralí kořen. Nejvíce minerálů dodá tinktura z pupenů, tedy takzvané gemmoterapeutikum, borovice, sekvoje a jedle,“ doporučuje bylinkářka a naturopatka Jarmila Podhorná.

Těžkou práci a sport odložte

Pokud meteorologové předpovídají vlnu veder, je dobré tomu přizpůsobit denní režim a snažit se omezit pohyb venku v době největšího parna. Tedy hlavně okolo poledne. Nákupy zvládněte raději brzy po ránu nebo k večeru.

Zvažte, jestli by pracovní schůzka nešla zvládnout přes videohovor, abyste si ušetřili přesun rozpálenými ulicemi.

Náročnější sportovní aktivity, jako jsou běhání, posilování nebo míčové sporty, přeložte na chladnější dny. Stejně tak práci na zahradě nebo návštěvu hřiště s dětmi.

Horké počasí, zejména trvá-li více dnů, je pro organismus velkou zátěží. A to nejen u kardiaků nebo lidí trpících vysokým tlakem.

Kolaps z přehřívání hrozí také obézním lidem, seniorům nebo lidem s onemocněním štítné žlázy.