Strach, vztek, radost i další emoce máme vrozené. Jsou součástí naší evoluce. Mají nás chránit i odměňovat. Aniž bychom si to připouštěli (a uvědomovali), ovlivňují naše rozhodování, chování a jednání v mnohem větší míře než rozum a logika. „Emoce si navíc lidé navzájem mohou předávat, jsou svým způsobem infekční. Když se kolem vás budou lidé smát, budete se smát snadněji, než když budete sami doma. Když do místnosti vběhne vyděšený jedinec, pak se i ostatní začnou cítit ohroženi. Stabilně smutní lidé jsou ti, které můžeme nazvat emočními upíry, protože pobyt s nimi je vyčerpávající,“ říká guru české psychiatrie MUDr. RADKIN HONZÁK (84). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Radkin Honzák: Na truchlení po smrti blízkého má člověk nárok dva roky, víc ne

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Strach, vztek, radost i další emoce máme vrozené, mají nás chránit i odměňovat. Aniž bychom si to připouštěli (a uvědomovali), ovlivňují naše rozhodování, chování a jednání v mnohem větší míře než rozum a logika. „Emoce si navíc lidé navzájem mohou předávat, jsou svým způsobem infekční,“ říká guru české psychiatrie Radkin Honzák.

„Když se kolem vás budou lidé smát, budete se smát snadněji, než když budete sami doma. Když do místnosti vběhne vyděšený jedinec, pak se i ostatní začnou cítit ohroženi. Stabilně smutní lidé jsou ti, které můžeme nazvat emočními upíry, a protože pobyt s nimi je vyčerpávající,“ popisuje psychiatr.

Lékaři Česka

Kde naši prapředci k emocím přišli?
První emoce měli už dinosauři, někdy před 250 miliony let (podle evolučních biologů se první zárodky emocí objevily před 300 miliony let u čtvernohých suchozemských obratlovců, z nichž se postupně přes další vývojové mezistupně zrodili obojživelníci, plazi – včetně dinosaurů – a ještě později savci, pozn. red.). V mozku dinosaurů byl shluk nervů, kterým říkáme jádro, to proto, že se podobá mandli, odborně se mu říká amygdala. A v té mandli se usídlily strach a vztek neboli hněv. Dvě základní emoce, co dinosauři potřebovali k přežití.

Xenofobie je naprosto přirozená. My lidé máme mozek nastavený zhruba na 98 lidí. Co je víc, to nám vadí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

Seriál Lékaři Česka