Pět největších chyb, kterými si poškozujeme pleť

  • 1
Existuje hned několik společných jmenovatelů, které stojí nejen za nedobrou kondicí naší pleti, ale také za prohlubujícími se vráskami. A jestli je dobré si na něco dát pozor, pak právě na časté kosmetické nešvary, co dělají opravdu všechny ženy.
Ano, je těžké se v dnešní době udržet v psychické pohodě. Musíte však najít...

Až příliš se stresujete

Ne nadarmo se stresu přezdívá tichý zabiják. Samozřejmě má i svou pozitivní stránku, například nás aktivuje a motivuje k lepším výkonům, přesto má pro lidské tělo spíše více negativních dopadů.

Jakmile je psychického napětí až příliš, začnou se objevovat první varovné signály, jež lze pozorovat mimo jiné i na stavu pleti. To pak můžete používat nejlepší a nejdražší krémy, ale ničemu tím nepomůžete.

„Stresové hormony oslabují ochrannou bariéru pleti a zhoršují její kvalitu, navíc zvyšují aktivitu mazových žláz, takže se ve středních partiích pleti mohou rozšiřovat póry a pleť vypadá hrubší. Neustálé napětí
způsobené stresem navíc snižuje proudění krve a pleť získá bledý
nezdravý vzhled. Také živiny z kosmetiky pronikají při stresu do
hlubších vrstev pokožky mnohem hůř, takže ani sebelepší kosmetika v náročném období krásu pleti nezachrání,“ říká lékařka Yvonne Bergerová z BcD clinic v Praze.

První pravidlo tedy zní, minimalizujte stres. Prospějete sobě, svému zdraví i pleti.

Dopřejte své pokožce to nejlepší! Nic nenahradí kvalitní profesionální služby.

Mezery v základech v péči o pleť

Teorie péče o pleť je nám ženám všeobecně poměrně blízká. Víme, že potřeba je odličování a čištění pokožky, a to ráno i večer, kdy následují krémy, masky, peelingy. Jenže mnohdy tápeme v tom, jak veškerou rutinu mezi sebou skloubit.

„Nejdůležitější pro domácí péči je určitě odličování, které by mělo být dvoufázové. Podle typu pleti a toho, co nám vyhovuje, volíme na první fázi odlíčení a odstranění make-upu mléko, gel, emulzi nebo micelární vodu. Tyto produkty vždy ještě oplachujeme vlažnou vodou. Pleť dočistíme tonikem, které se již neoplachuje, naopak pleť tonizuje,“ doporučuje Jiřina Horáčková, kosmetička v Institutu Asklepion.

Tím však ale celý nutný proces péče o pleť nekončí. „Rozhodně je nutné používat oční krém, kolem očí je pokožka tenčí a potřebuje speciální péči. Dále aplikujeme sérum, to je hodně důležité, protože pokožku vyživuje. Sérum vybíráme podle typu pleti. Nakonec aplikujeme krém. Jednou týdně také doporučuji enzymatický peeling, který z pokožky odstraní odumřelé buňky, a samozřejmě každý typ pokožky si pak zaslouží jednou za 4–5 týdnů hloubkové ošetření u kosmetičky,“ uzavírá základní manuál krásy kosmetička.

Voda je základem vitality a krásy!

Nedostatečná hydratace

Pro zdravou pleť je nutná nejen vnitřní, ale i vnější hydratace, která posiluje schopnost pokožky zadržovat vodu a brání jejímu předčasnému stárnutí. Vnější hydrolipidová vrstva pokožky obsahuje pouze 10 procent vody, ale chrání její spodní vrstvy před nadměrným vysušováním či negativním působením vnějších vlivů.

Hlubší vrstvy pokožky jsou na vodu daleko bohatší (škára obsahuje okolo 72 % vody). Jakmile se však tyto zásoby hydratace sníží, ve všech vrstvách pokožky dochází ke změnám, které na povrchu pozorujeme jako první příznaky vysušování a stárnutí pokožky.

Nezapomínejte, dostatek vody v těle je důležitý i pro krásu. Dodržujte proto správný pitný režim, zaměřte pozornost na vysoce hydratační kosmetické produkty. Ty by se vždy měly lišit nejen s ohledem na roční období, ale také aktuální roky. V každém etapě života je totiž nezbytná péče odpovídající typu i stáří pleti, která pokožce dodá jak hydrataci, tak další látky, jež pro dostatečnou ochranu potřebuje.

Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví. V péči o pleť to platí...

Pěstujete si bakterie

Nečistoty, které ulpí na tváři, mohou způsobit velké potíže. I když budeme svou tvář důkladně ráno a večer čistit, přesto výskyt bakterií (ne)vědomě podporujeme hned několika kroky.

Při pohledu do zrcadla objevíte pupínek s bílou čepičkou, co uděláte? Přeci jej nehty vymáčknete. Nikdo nechce chodit s takovou „parádou”. Mačkáním sice odstraníte hnis, jenže ten v sobě skrývá spoustu bakterií, co roznášíte do dalších míst.

Ač si perfektně umyjete ruce, stejně pod nehty zůstanou nečistoty, které s každým dalším dotykem roznášíte dále po pokožce. Je potřeba si také uvědomit, že mačkáním si můžete nejen přivodit další záněty, ale také mohou po akné zůstávat neodbornou a poměrně násilnou manipulací jizvičky.

Nejde jen o zbavování se pupínků a dotyky, kdy se bakterie roznáší dále po tváři. Nečistoty do obličeje zanášíme také ručníkem. Správně bychom měly mít jeden ručník na obličej, jeden ručník na tělo. Dále to jsou štětce na líčení. Ty je potřeba pravidelně pomocí speciálních produktů  desinfikovat.

Nechte si odborně poradit, co vaše pokožka vyžaduje. Jedná se o tu nejlepší...

Neznalost

Na internetu a v časopisech nalezneme nespočet rad, jak správně o pleť pečovat. Získáváme tak pocit, že podle načtených tipů nejenže dokážeme určit svůj typ pleti, ale také víme, jaké produkty zrovna naše pokožka (ne)potřebuje.

Ano, samozřejmě některé ženy mohou podle doporučení z daného magazínu správně definovat stav pokožky, vybrat vhodný kosmetický postup péče o pleť. Ovšem běda, když se dlouhodobě dopouštíme chybných kroků. Tím totiž pleti vůbec nepomáháme, ba naopak.

„Typ pleti vždy konzultujte s odborníkem, abyste věděla, jaké přípravky zvolit. Nebojte se střídat produkty podle ročního období, v zimě často potřebujeme hutnější produkty. Nezačínejte používat anti-age produkty příliš brzy, zbytečně to zatěžuje pokožku. Hodně se nyní diskutuje ochrana před sluncem, ano používejme ji, ale nebuďme úplně striktní, jako u všeho si najděte svou míru. Určitě se pokožka nikdy nesmí spálit, dávejme si extra pozor na první sluníčko, ale pokud se dobře opalujeme, nemusíme používat celoročně SPF 50,“ radí Hana Smutková, primářka dermatologie Institutu Asklepion.

Komerční sdělení
Výhry v soutěžním kvízu

Pět vylosovaných čtenářů, kteří odpoví správně v dubnovém kvízu na Zdraví iDNES.cz, získá kosmetiku značky Yves Rocher. Šest produktů z nové řady Fller Végétal má hodnotu více než 5 600 Kč.

Kosmetický balíček pro vítěze obsahuje: vyhlazující péče proti vráskám na okolí očí, denní vyhlazující péče proti vráskám, noční vyhlazující péče proti vráskám, vysoce koncentrované vyhlazující sérum, denní vyhlazující a rozjasňující péče, vyhlazující péče na obličej, krk a dekolt.

 

Díky jedinečným znalostem světa rostlin přišli experti Yves Rocher na to, jak využít výjimečné vlastnosti kosmatce krystalového – rostliny se schopností zůstat svěží, pružná a plná života i v těch nejextrémnějších podmínkách. Po 12 letech výzkumu tak vznikla zcela nová řada péče o pleť Filler Végétal s kombinací dvou aktivních ingrediencí s účinností v boji proti vráskám – 100% čerstvým extraktem z kosmatce a kyselinou hyaluronovou přírodního původu.

Kosmatec krystalový se pěstuje v režimu agroekologie v samotném srdci značky, francouzském městečku La Gacilly, a sklízí se jednou ročně na vrcholu své čerstvosti, kdy obsahuje největší podíl aktivních látek. Kyselina hyaluronová je získávána biofermentačním procesem z glukózy pšenice a kukuřice. Přispívá k dokonalé hydrataci pokožky, čímž redukuje vrásky a jemné linie. Pleť je po použití produktů z řady Filler Végétal okamžitě hydratovaná a vyhlazená. Den za dnem působí pevnější a po šesti týdnech jsou vrásky viditelně redukovány.

Francouzská kosmetická značka Yves Rocher se již od roku 1959 věnuje objevování světa rostlin, v jehož bohatství hledá řešení každé nedokonalosti, se kterou se ženy ve snaze být ještě krásnější potýkají. Příroda pro značku představuje víc než zdroj inspirace – stojí v samotném jádru jejího konání. Navštivte e-shop www.yves-rocher.cz nebo jednu z kamenných prodejen a objevte i vy svět Yves Rocher a způsob myšlení, který stojí za účinnými produkty rostlinné kosmetiky.