Spolupracuje na řadě výzkumů týkajících se vztahu pohybového systému a poruch trávicího traktu. Sám je průkopníkem metody léčby pálení žáhy pomocí správného dýchání a viscerální (útrobní) mobilizace. „Mnoho problémů mých pacientů souvisí se současným životním stylem. Nejčastěji přicházejí s různými funkčními poruchami pohybového aparátu, např. s blokádami páteře, svalovými bolestmi nebo s klasickými problémy, jakými jsou artrózy či vyhřeznuté ploténky. Stále častější jsou však i psychosomatické potíže, kdy se duševní nepohoda na podvědomé úrovni přesune do pohybového aparátu,“ tvrdí PhDr. PETR BITNAR, Ph.D., odborný fyzioterapeut na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství ve FN Motol pod vedením prof. Pavla Koláře a vysokoškolský pedagog na 2. lékařské fakultě FN Motol. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Emoce se schovávají do břicha, nálada ovlivní tlusté střevo, líčí fyzioterapeut

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Spolupracuje na řadě výzkumů týkajících se vztahu pohybového systému a poruch trávicího traktu. Sám je průkopníkem metody léčby pálení žáhy pomocí správného dýchání a viscerální (útrobní) mobilizace. „Stále častější jsou i psychosomatické potíže, kdy se duševní nepohoda na podvědomé úrovni přesune do pohybového aparátu,“ tvrdí odborný fyzioterapeut Petr Bitnar.

Docent František Véle, který na Fakultě tělesné výchovy a sportu vytvořil nové pojetí výuky fyzioterapeutů, říkal, že dobrý fyzioterapeut musí být i dobrým psychologem. Souhlasíte?
Je to tak. V rehabilitaci je totiž velice těžké určit komplexní diferenciální diagnostiku (návrh několika možných diagnóz na základě konkrétních příznaků; z nich se následně vybírá ta nejpravděpodobnější, pozn. red.). Na rehabilitaci totiž chodí lidé primárně s tím, že je něco bolí. Málokdo přijde s tím, že by chtěl chodit třeba rovněji nebo že má hypermobilní kotník… Dorazí většinou, až když tělo začne hlásit varovný signál – bolest. Lidé si toho mnohdy ani nevšimnou nebo to neřeší. Nestabilní kotník je pak dispozice k dekompenzaci – chorobě –, ale nemusí být zdrojem bolesti.

Přetížit se mohou například lýtkové svaly, bolest se přenese do oblasti kolene, jiný stereotyp chůze změní pohyby v pánvi, a tak se mohou zablokovat například SI skloubení (takzvané „esíčko“ neboli dva klouby v oblasti beder, pozn. red.) a přetížit stabilizační svaly kyčelního kloubu apod. Pacient pak přichází s bolestí v zádech, ale primární příčinou je právě nestabilní kotník. Bolest je pouze emocí té dekompenzace, subjektivním vjemem. A my musíme přijít na to, co způsobilo, že se destabilizoval hybný systém. Proč se v důsledku destabilizoval onen kotník. Vždy musíme najít příčinu bolesti. Proto je na prvním místě důležitá anamnéza, tedy rozhovor s pacientem. Velice často za dekompenzací hybného systému a za změnami ve zpracování bolesti stojí pocity zbytečnosti, prázdna a smutku nebo naopak pocity přetlaku. Zkrátka změny duševního stavu.

U potíží s játry vás nebude bolet tato oblast, ale pravděpodobně pravé rameno. U nemocného močového měchýře zase může bolet křížová kost.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma