Slunce k životu potřebujeme. Při opalování ovšem dodržujte pravidla

  • 0
Sluneční světlo má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychickou pohodu a je také zásadní pro tvorbu vitaminu D v našem těle. Je však opravdu zdravé? A víte, jak se správně chránit?
Nejdůležitějším bodem v péči o pokožku je přípravek chránící ji před UVA a UVB...

Slunce k životu potřebujeme. Pomáhá nám odbourat stres, zvedá nám náladu, tlumí bolest a podporuje spalování podkožního tuku, a jak jsme už řekli, je zásadní také pro tvorbu vitaminu D v našem těle, který potřebují naše svaly, mozek, cévní a imunitní systém, kosti i nervy.

Jeho nedostatek v těle může za velkou část lidských zdravotních potíží. Potravou totiž dokážeme přijmout maximálně 10 procent potřebné dávky vitaminu D, zbývajících 90 procent musíme načerpat právě ze sluníčka.

Zároveň jsou tady ale rizika spojená s výskytem rakoviny kůže. Přesto většina z nás na bronzově opálenou kůži nedá dopustit, důležitá je tedy kvalitní ochrana. A jak se chránit?

Ostré slunko dokáže napáchat neplechu už během několika krátkých minut. I během...

Krása vs. zdraví

Dlouho očekávané léto plné slunečných dní je tu a s ním i mnohými oblíbené chytání bronzu. Slunce na nás však svítí a pálí, i když o nějaké opalování nestojíme, stačí se jen pohybovat venku, vyjít do přírody, sportovat. Jak tedy chránit pokožku a jak se vyhnout všem nežádoucím účinkům, počínaje vytvořením pigmentových skvrn přes spálení pokožky, stárnutí kůže až po rakovinu.

Existuje osm míst, na která při aplikaci opalovacího krému zapomínáme: rty, ušní lalůčky, krk, podkolenní jamky, nárty, okolí očí, u mužů pleš, u žen dekolt. 

Podle odborníků postačí pro dostatečnou tvorbu vitaminu D vystavit slunci obličej či hřbet rukou jednou až dvakrát týdně zhruba na 15 minut, není tedy nutné dlouhé opalování.

No jo, jenže když je to takový slastný pocit, lehnout si jen tak do trávy a nechat slunce prohřát tělo až do morku kostí nebo usnout na břehu rybníka za cvrkotu a zpěvu všech živočichů. Pokud se tedy vystavujete slunci, berte zároveň ohled na typ vaší pokožky, užívejte si slunečních paprsků s obezřetností a nezapomínejte ani na ochranu v podobě kvalitního opalovacího krému.

Aby byl pro vás pobyt na slunci co nejbezpečnější, dodržujte několik pravidel a...

Prevence a ochrana

Na zemský povrch, a tedy i na naši pokožku, dopadá záření UVA a UVB. Oba dva typy UV záření přitom mají celou řadu účinků. 

OBRAZEM: Takto vypadá rakovina kůže. Znaménka mění barvu, tvar i velikost

Na jednu stranu vyvolávají krásné zhnědnutí kůže a pomáhají s tvorbou vitaminu D v těle, z dlouhodobého pohledu ale způsobují zarudnutí, stárnutí kůže a kožní nádory, i sebemenší poškození (zarudnutí, spálení, oloupání kůže) se sčítají a některé nežádoucí změny se mohou projevit až ve stáří. Ideální by bylo neslunit se vůbec, ale to prostě nejde a ani nic takového nechceme.

Ochranu před UVA a UVB zářením naštěstí zajistí opalovací krémy s dostatečně vysokým faktorem a také oblečení. Na ochranu pokožky je důležité myslet i při každodenních činnostech, ne pouze při pobytu na zahradě, u bazénu nebo u moře.

Nepodceňujte sílu slunečních paprsků. Ač je na jedno použití potřeba hodně...

Péče po slunění

Pokožku, která byla vystavena pobytu na sluníčku, je potřeba následně ošetřit, a sice krémy po opalování, které by měly naší kůži doplnit chybějící vlhkost a pružnost. Pokud se spálíte nebo pokožka zčervená a pálí, pomohou vám vhodné chladivé gely.

Doporučené jsou přípravky s obsahem D-panthenolu, který má schopnost vázat vodu v pokožce a tím udržovat správnou hydrataci. Proniká až do hlubokých vrstev pokožky, kde přímo stimuluje tvorbu nových buněk a pigmentu. 

K přirozené ochraně organismu před nepříznivými vlivy slunečních paprsků přispívají i potravinové doplňky s obsahem přírodních karotenoidů a vitaminů.

Když už se kůže spálí

Co rychle dělat, jak účinně zmírnit bolest a další nepříjemné následky? 

tvaroh: vychlazený tvaroh (nebo jogurt) si namažte na popálenou kůži a nechte působit asi 10 minut 

mléko s medem: do misky s medem nalijte mléko a rozmíchejte na kaši, tu pak přikládejte na postižená místa, stačí i jen hadřík namočit do mléka a chladit, nepříjemné pnutí ustoupí 

aloe vera: nařízněte listy a nechte z dužniny vytékat šťávu, účinně chladí a zatahuje spáleniny 

zelený čaj: namočte hadřík do silného vychlazeného čaje, přinese pokožce okamžitou úlevu 

okurka nebo brambory: stačí slupky nebo plátky přiložit na postižená místa, příjemně ochladí a zminimalizují případné nepříjemné následky.

Pěna je u mytí vlasů tím nejdůležitějším faktorem.

Myslete na vlasy

UV záření a vysoké letní teploty působí i na nechráněné vlasy. Narušením jejich povrchové vrstvy dochází k jejich oslabení, třepení, ztrátě pružnosti a lesku, záření může proniknout až k vlasové cibulce a poškodit ji. Také mohou změnit barvu, vlivem slunečního záření dochází k zesvětlení a vyšisování. Nejen proto se doporučuje pokrývka hlavy: třeba kšiltovky, kloboučky, slamáky apod.

Dnes už jsou k dostání i speciální ochranné přípravky na vlasy s UV faktorem. Kromě toho je vhodné během letních měsíců vlasům dopřát speciální masky, zábaly, kondicionéry a vlasové kúry, které jim poskytnou potřebnou dávku výživy a hydratace.

Hydratační mlhy umí více, než jen osvěžit.

Nezbytná hydratace

Důležitou ochranu před sluncem představuje i pitný režim. V důsledku nadměrného pocení a absence pocitu žízně totiž snadno hrozí dehydratace. Při vyšších teplotách je dobré pít po malých dávkách obyčejnou vodu, ač zrovna nemáte žízeň. Neřekneme vám nic nového, když potvrdíme, že denní příjem tekutin by měl být minimálně tři litry.

Ideální jsou termální vody ve spreji, které můžete mít stále po ruce, na pracovním stole, v kabelce, v tašce, kterou si berete k vodě. Jsou bohaté na minerály, hydratují, vyživují a zklidňují pokožku.

Solární kosmetika je potřeba nejen na ostrém slunci, ale také ve stínu.

Kvalita především

Při výběru opalovací kosmetiky rozhodně dejte přednost kvalitním přípravkům, i když jsou dražší. Dnes krémy na i po opalování koupíte v drogeriích i lékárnách.

U speciálního pultu si můžete nechat poradit vyškolenými dermoporadkyněmi a taky si nechat diagnostikovat svou pleť, a získat tak informace o tom, která kosmetika je vhodná přímo pro vás.

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

Červenec je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený zdravému opalování. V tradičním soutěžním kvízu vybereme pět výherců, kteří odpoví na všechny otázky správně. Pro vylosované je připraven balíček od Yves Roches s kosmetikou před a po opalování. Kvíz se objeví na webu v pondělí 26. 7., výherce vyhlásíme o týden později.

Mléko na opalování ve spreji OF 50+ a Mléko po opalování 3 v 1

Mléko na opalování ve spreji OF 50+

Mléko na opalování obsahuje rostlinný výtažek z máčky přímořské rostoucí na francouzském pobřeží s pěti účinky přispívajícími k ochraně pleti a péči o ni: podpora tvorby melaninu, stimulace přirozené schopnosti pleti bránit se před negativními účinky slunečního záření, ochrana pleti před stárnutím, ochrana struktury pokožky a stimulace buněčné regenerace. Přípravek je voděodolný. Průsvitná, nemastná a nelepivá textura se rychle vstřebává a nezanechává žádné stopy. Pleť je navíc po aplikaci příjemně provoněná.

Mléko po opalování 3 v 1

Mléko po opalování 3 v 1 zklidňuje, hydratuje a uchovává mladistvý vzhled pokožky po pobytu na slunci. Mléko je účinným pomocníkem pro udržení zdravé a krásně opálené pokožky bez podráždění a loupajících se šupinek. Pomáhá také prodlužovat výdrž opálení a jeho přirozený vzhled.